سایت ها از نظر کاربرد و نوع برنامه نویسی به دو دسته استاتیک و داینامیک تقسیم بندی میشوند که این دو تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در این مطلب قصد داریم نمونه سایت استاتیک را مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت های میان این دو نوع طراحی سایت را بیان کنیم.

نمونه سایت استاتیک 

 سایت استاتیک چیست؟

میتوان گفت سایت های استاتیک جزء اولین سایت هایی بودند که طراحی شدند. در نمونه سایت استاتیک اطلاعات مورد نیاز یک بار جمع آوری شده و طراحی انجام میشود. پس از پایان این پروسه شما برای ایجاد تغییرات در سایت به یک طراح نیاز خواهید داشت.

در نمونه سایت استاتیک امکان ایجاد تغییرات توسط کارفرما وجود ندارد و همچنین نمیتواند سایت را در مواقع لزوم به روز رسانی کند.طراحی سایت های استاتیک همانطور که از نامشان مشخص است به شکل ثابت می باشد. نمونه سایت استاتیک تنها دارای چند صفحه محدود با محتوا و تصویر ثابتی هستند.در اینگونه وبسایت ها امکان ایجاد تعامل و انجام کارهایی مانند ثبت نام، نظر سنجی و … وجود ندارد.

عموما استفاده از این روش در هزینه طراحی سایت از بودجه کمتری برخوردار می باشد.  همانطور که پیش تر اشاره کردیم این سایت ها فاقد کنترل پنل می باشند و از این جهت نمیتوان آن ها را مدیریت کرد. به صورت کلی طراحی این سایت ها از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست  به دلیل اینکه هر مرتبه که نیاز به اعمال تغییرات دارید  باید از یک طراح کمک بگیرید.

سایت استاتیک

دلیل منسوخ شدن سایت های استاتیک 

این روزها سایت سازهای بسیاری وجود دارند که هزینه های کمتری را نیز برای شرکت ها در پی خواهند داشت. این سایت ها امکان انجام تغییرات را برای مدیران فراهم میسازند و این موضوع باعث شده که طراحی سایت های استاتیک منسوخ شود.

در این نوع وبسایت ها یک کاربر عادی نمیتواند سایت خود را به روز رسانی کند. این موضوع در آینده بسیار مشکل ساز خواهد بود به دلیل اینکه با گذشت زمان اطلاعات سایت شما به تغییر احتیاج دارد و برای ویرایش این اطلاعات همیشه مجبور هستید یک برنامه نویس وب را در اختیار داشته باشید.

معایب طراحی سایت به صورت استاتیک 

نیاز به زمان و هزینه زیاد برای ایجاد تغییرات 

تصور کنید شما یک سایت خبری راه اندازی کرده اید و اگر بخواهید میانگین روزی 20 اخبار را در سایت خود منتشر کنید باید روزی 20 صفحه را ایجاد نمایید که در مورد نمونه سایت های استاتیک این موضوع بسیار زمانبر خواهد بود.

از طرفی شما به عنوان مدیر وبسایت نمیتوانید تغییراتی را که میخواهید روی آن انجام دهید و باید برای انجام این کار به صورت همیشگی با یک طراح در ارتباط باشید که این موضوع هزینه های زیادی برای شما خواهد داشت.

عدم تعامل کاربر با سایت

در نمونه سایت استاتیک طراحی شده، کاربر امکان هیچ گونه تعاملی را با سایت ندارد. به عنوان مثال شما یک مقاله جدیدی را منتشر کرده اید اما بازدید کننده های آن امکان درج کامنت در رابطه با آن را ندارند. در مورد سایت های فروشگاهی نیز امکان ارسال ایمیل، فرم اطلاعات و … وجود ندارد. تعامل کاربر به ویژه در وبسایت های فروشگاهی بسیار حائز اهمیت است که متاسفانه در سایت های استاتیک امکانپذیر نمی باشد.

طراحی جداگانه صفحات وب

صفحات وب در نمونه سایت استاتیک به شکل جداگانه کد نویسی شده اند و به همین صورت نیز در هاست ذخیره میگردند. فرض کنید وب سایت شما شامل 6 صفحه است و شما این 6 صفحه را باید به صورت جداگانه طراحی کنید اما در سایت های داینامیک بخش هایی مانند فوتر و هدر تنها یک بار طراحی میشوند.

معایب طراحی سایت به صورت استاتیک 

تفاوت های سایت استاتیک و سایت داینامیک

هزینه ابتدایی طراحی سایت داینامیک بالاتر است اما به دلیل دارا بودن پنل مدیریت،  ویرایش آن به سادگی امکانپذیر می باشد و نیازی نیست برای آن هزینه ای پرداخت کنید.

در نمونه سایت های استاتیک ساختار و محتوای صفحات کاملا ثابت هستند اما در سایت های داینامیک به مروز زمان تغییر میکنند.

صفحات وبسایت های استاتیک به وسیله HTML ایجاد میگردند اما در سایت های داینامیک  ازPHP  و JavaScript  بهره میبرند. 

تغییر محتوا در نمونه سایت استاتیک مشکل است به دلیل اینکه باید یک صفحه جدید را ایجاد کنید اما در سایت های داینامیک این کار به شکل خودکار قابل انجام می باشد.

سایت های داینامیک برای انجام سئو گزینه های مناسب تری محسوب میشوند به دلیل اینکه یکی از فاکتورهای مهم سئو تولید محتوای منظم و با کیفیت است.

در سایت هایی که به شکل  استاتیک  طراحی میگردند  url با پسوند html می آید اما در مورد سایت های داینامیک پسوند url به شکل php – asp- jsp می باشد.

سرعت سایت های استاتیک از داینامیک بالاتر است به دلیل اینکه صفحات آن ها نیازی به درخواست سرور ندارند.

پروسه طراحی سایت داینامیک زمانبر تر است اما پس از پایان آن دیگر به طراح نیازی نخواهید داشت.

تعداد صفحات نمونه سایت استاتیک محدود است اما در مورد سایت های داینامیک هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت.

تفاوت های سایت استاتیک و سایت داینامیک

طراحی سایت استاتیک برای چه اشخاصی مناسب است؟

نمونه سایت استاتیک مناسب افراد زیر هستند:

اشخاصی که قصد طراحی سایت های کم هزینه با اطلاعات محدود را دارند.

افرادی که تمایل دارند سایتشان تنها برای مدت زمان کوتاهی فعال باشد.

افرادی که به سایت های فوری احتیاج دارند و زمان زیادی برای آماده شدن سایت های داینامیک در اختیار ندارند.

اشخاصی که میخواهند تنها از وبسایتشان در جهت ارائه اطلاعات محدودی به کاربر استفاده نمایند و به محتوای زیادی نیاز ندارند.

از نمونه سایت های شخصی که در دسته سایت های استاتیک قرار میگیرند میتوان سایت امید کربلایی را مثال زد