سالانه نمایشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان برگزار می‌شود. یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه‌ها به وجود آوردن فرصتی برای دیده شدن کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ و کوچک است. کسب و کارها نیز علاقه بسیار زیادی به دیده شدن در نمایشگاه‌ها دارند. به همین دلیل است که فعالیت‌های بسیار زیادی انجام می‌دهند که به هر طریقی در جایگاه خود را در نمایشگاه پیدا کنند و بتوانند خود را به مشتری‌های بالفعل و بالقوه خود معرفی کنند. یکی از اقداماتی که انجام می‌دهند چاپ بروشور و تراکت است که البته هزینه زیادی نیز به آن‌ها تحمیل می‌کند. با گسترش تکنولوژی این روش جای خود را به یک روش بسیار بهتر به نام طراحی سایت نمایشگاهی داده است. در این مقاله سعی داریم به اهمیت طراحی سایت نمایشگاهی بیشتر بپردازیم.

طراحی سایت نمایشگاهی
طراحی سایت نمایشگاه

چرا باید سایت نمایشگاهی طراحی کنیم؟

همان‌طور که گفته شد در سال‌های اخیر استقبال از طراحی سایت نمایشگاهی بسیار زیاد شده است و صاحبان کسب و کارهای مختلف علاقه زیادی به طراحی سایت نمایشگاهی پیدا کرده‌اند. به همین دلیل این سؤال ایجاد می‌شود که این کار چه مزایایی دارد که باعث این همه علاقه شده است؟ تصور کنید به یک نمایشگاه رفته‌اید و در حال گام برداشتن بین شلوغی جمعیت هستید. ممکن است هوا نیز گرم یا سرد باشد و شما به دنبال موضوع خاصی در آن نمایشگاه بگردید. احتمال این که از یک غرفه بگذرید و حتی نیم نگاهی هم به آن نکنید چقدر است؟ اگر به نمایشگاه مراجعه کرده باشید می‌دانید که احتمال این موضوع بسیار زیاد است. حالا تصور کنید قبل از اینکه به نمایشگاه مراجعه کنید در تبلیغات نمایشگاه و یا به هر طریق دیگر به وب‌سایت یکی از کسب و کارهای حاضر در نمایشگاه دسترسی پیدا کرده‌اید.
به راحتی می‌توانید اطلاعات مفیدی از آن کسب و کار را به دست بیاورید. محصولات آن کسب و کار را ببینید و حتی در با آن‌ها ارتباط بگیرید. اگر از دید یک صاحب کسب و کار به این موضوع نگاه کنید خواهید دید که طراحی سایت نمایشگاهی باعث جذب افراد بیشتری به غرفه شما خواهد شد و همچنین باعث می‌شود مشتریان بیشتری برای کسب و کار خود پیدا کنید. البته که باید به این مسئله نیز توجه کنید که وب‌سایت شما نیز باید ویژگی‌های خاص خود را داشته باشد که شما با استفاده از آن بتوانید به خوبی خود را به مشتریانتان معرفی کنید.

ویژگی های طراحی سایت نمایشگاهی
طراحی سایت نمایشگاهی

سایت نمایشگاهی چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از مواردی که در طراحی سایت نمایشگاهی بسیار اهمیت دارد ویژگی‌ها و امکانات سایت شما است. برای این که صاحب یک سایت نمایشگاهی به هدف خود یعنی جذب مشتری و نمایش محصولات خود برسد باید ویژگی‌های خاصی در آن به کار رفته باشد. این ویژگی‌های را می‌توان به دو دسته ویژگی‌های عمومی و تخصصی در طراحی سایت نمایشگاهی تقسیم کرد. هر کدام از این ویژگی‌ها اهمیت خاص خود را دارند و استفاده از هر کدام ممکن است تحولات زیادی را در مراجعه به غرفه و جذب مشتری و دیگر اهداف شما به وجود بیاورد. البته استفاده از هر کدام از ویژگی‌های زیر در طراحی سایت نمایشگاهی باید به شکل هوشمندانه باشد به‌طوری‌که آن ویژگی مزیت خاصی را برای کسب و کار شما به ارمغان بیاورد.

زمان و مکان نمایشگاه


زمان و مکان نمایشگاه اولین چیزی است که باید در سایت نمایشگاهی به مشتریانتان اطلاع دهید. یکی دیگر از اطلاعاتی که به مشتریان شما کمک خواهد کرد که شما را خیلی راحت‌تر پیدا کنند اطلاعات غرفه شما است. شما به راحتی می‌توانید آدرس دقیق و دیگر اطلاعات مکانی خود را به صورت دقیق در سایت خود اطلاع رسانی کنید تا مشتریان شما بتوانند به راحتی غرفه شما را در نمایشگاه پیدا کنند و از خدمات و یا محصولات شما دیدن کنند.

تعبیه بخش تماس با ما

موضوع بسیار مهم بعدی نیز قسمت تکمیل بخش “تماس با ما” در سایت شما است. این مسئله بسیار مهم است که مشتریان شما بتوانند به راحتی به اطلاعات تماس شما دسترسی داشته باشند. در بخش “تماس با ما” شما به راحتی می‌توانید همه اطلاعات تماس خود اعم از آدرس صفحات کسب و کارتان در شبکه‌های مجازی مختلف و همچنین شمار تلفن خود را در این بخش قرار دهید.

فراهم کردن امکان بازدید مجازی از غرفه


ممکن است برخی از کاربرانتان به هر دلیلی میلی به حضور در نمایشگاه نداشته باشند، اما بخواهند به صورت آنلاین غرفه شما را ببینند. به همین دلیل شما می‌توانید اتفاقاتی که در فضای واقعی نمایشگاه رخ می‌دهد را به صورت آنلاین و از طریق طراحی سایت نمایشگاهی به آن‌ها نمایش دهید و سعی کنید آن‌ها را با محصولات و خدمات خود آشنا کنید.

معرفی کارمندان


در طراحی سایت نمایشگاهی جزئیات بسیار با اهمیت هستند. به همین دلیل شاید بهتر باشد کارمندانی که در نمایشگاه حضور دارند را از قبل به صورت خلاصه در وب سایتتان معرفی کنید. این موضوع باعث می‌شود مشتریان در هنگام مراجعه به غرفه کسب و کار شما با آن‌ها احساس راحتی بیشتری داشته باشند و در فضای صمیمی‌تری از غرفه شما دیدن کنند.

مزایای طراحی سایت نمایشگاهی حرفه ای
طراحی سایت حرفه‌ای

پرسش و پاسخ

البته همان‌طور که گفته شد ممکن است برخی از مشتری‌ها و علاقه‌مندان به شما نتوانند به صورت حضوری در غرفه شما حضور پیدا کنند. به همین دلیل شما علاوه بر ایجاد فضایی در سایت برای بازدید آنلاین باید برای مشتریان خود این امکان را نیز فراهم کنید که بتوانند سؤالات و نظرات خود را در مورد کسب و کار شما بیان کنند. این مسئله نیز به شما کمک می‌کند ارتباط بهتری با این دسته از مشتریان خود بگیرید و آن‌ها را به کسب و کار و محصولات خود علاقه‌مند کنید.

ویژگی‌های تخصصی در طراحی سایت نمایشگاهی


همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد در طراحی سایت نمایشگاهی می‌توان از ویژگی‌های عمومی و تخصصی مختلفی استفاده کرد. البته که در استفاده از هر کدام از این ویژگی‌ها باید هوشمندی خاصی به خرج دهید. این موضوع به این معنی است که در ابتدا باید بدانید که چرا از هر کدام از این ویژگی‌ها استفاده می‌کنید. باید بتوانید به این سؤال پاسخ دهید که آیا استفاده از این ویژگی‌ها کمکی به دیده شدن شما خواهد کرد یا خیر؟ به همین دلیل است که متخصصان طراحی سایت نمایشگاهی در گیتی گت به خوبی می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

باشگاه مشتریان

به‌عنوان‌مثال یکی از مهم‌ترین کارها در کسب و کار وفادار کردن مشتریان است به‌طوری‌که طبق تحقیقات هزینه جذب مشتریان هفت برابر وفادار نگه داشتن آنان است. به همین دلیل اگر شما با تعبیه یک بخش باشگاه مشتریان در سایت بتوانید مشتریان وفادار خود را پیدا کنید هزینه نگهداری آنان بسیار کمتر از جذب مشتریان جدید خواهد بود.

نظر سنجی


یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی که هر صاحب کسب و کاری به آن نیاز دارد این است که بداند مشتریان درباره محصولات یا خدماتش چه فکری می‌کنند. به همین دلیل شما می‌توانید بخش نظرسنجی در سایت خود داشته باشید و با قرار دادن سؤالات هوشمندانه در این بخش، هر اطلاعات مفیدی که برای پیش برد کسب و کار خود به آن نیاز دارید را از این طریق به دست بیاورید.

گالری تصاویر

یکی دیگر از جزئیات تخصصی که نظرات زیادی را به خود جذب می‌کند گالری تصاویر است. معمولاً مشتریان شما دوست دارند که از اتفاقات پشت صحنه کسب و کار شما مطلع باشند و شما با استفاده از تصاویر زیبا می‌توانید از این حس به نفع خود استفاده کنید. کافی است بخشی از اتفاقات و جذابیت‌های کسب و کار خود را با تصاویری زیبا در این بخش از وب سایت خود قرار دهید.

معرفی برگزار کنندگان

این مسئله برای برخی از افراد اهمیت بسیار زیادی دارد که برگزار کنندگان نمایشگاه چه کسانی و یا کدام نهادها هستند. به همین دلیل اگر شما بتوانید رزومه برگزار کنندگان نمایشگاه و جذابیت‌های نمایشگاه را به خوبی به مخاطبین خود منتقل کنید ممکن است نظرات زیادی را به سمت این نمایشگاه و غرفه خودتان جذب کنید. حتی اگر کسب و کار و یا شرکت کوچکی دارید نیز می‌توانید از نام شرکت‌های بزرگ استفاده کنید و آن‌ها را نیز در سایت خود معرفی کنید. این مسئله نیز باعث می‌شود افراد ترغیب شوند که در نمایشگاه حضور یابند. اگر شما بتوانید در کنار معرفی نمایشگاه و شرکت‌های بزرگ به صورت استادانه شرکت خود را نیز معرفی کنید این موضوع به نفع غرفه شما نیز خواهد بود.

خدمات نمایشگاهی


بسیار از کاربرها به دنبال این موضوع هستند که نمایشگاه مورد نظر چه خدمات و امکاناتی را به آن‌ها ارائه می‌دهد. به همین دلیل اگر شما بتوانید به خوبی این اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار دهید آمار بازدید از سایت شما بسیار بیشتر می‌شود و همین موضوع به تنهایی می‌تواند بازدید کنندگان سایت و غرفه شما را چند برابر کند.

آمار و ارقام

آمار و ارقام نیز دیگر ویژگی تخصصی ای است که باید به آن توجه داشته باشید. برای برخی از مشتری‌های شما مهم است که به بخشی از آمار و ارقام کسب و کارهای شما دسترسی داشته باشند. حتی گاهی شما می‌توانید در این بخش دستاوردهای خود را در قالب آمار و ارقام به مشتری‌های خود بدهید. در بسیاری از موارد آمار و ارقامی که در اختیار مشتری قرار می‌گیرد باعث کسب اعتبار بیشتری برای کسب و کار شما خواهد شد.

مزایای طراحی سایت نمایشگاهی


در قسمت قبل و در میان ویژگی‌ها به برخی از مزیت‌های طراحی سایت نمایشگاهی اشاره شد. در این قسمت قصد داریم به صورت ویژه به مزیت‌های این مسئله بپردازیم. اولین مزیت طراحی سایت نمایشگاهی این است که برگزاری نمایشگاه و شرکت در آن هزینه‌های خاص خودش را دارد. مهم‌تر از هزینه نیز زمان است، نمایشگاه‌ها معمولاً در یک زمان محدود و خاص برگزار می‌شوند در حالی که کاربرانی که به سایت نمایشگاهی شما جذب شده‌اند و حتی برخی از آن‌ها اطلاعات خود را نیز در اختیار شما قرار داده‌اند دوباره نیز می‌توانند به سایت شما مراجعه کنند. به همین دلیل یکی از مزیت‌های طراحی سایت نمایشگاهی این است که شما پس از نمایشگاه و جذب مخاطب می‌توانید آن را به یک سایت فروشگاهی تبدیل کنید.

مزایا و ویژگی های طراحی سایت نمایشگاهی
طراحی سایت نمایشگاهی

علاوه بر این که دیگر نیازی به ماندن در محدودیت‌های زمانی و مکانی نمایشگاه ندارید می‌توانید زمانی که دوباره می‌خواهید در نمایشگاه شرکت کنید را نیز در همین سایت به علاقه‌مندان خود اطلاع دهید. همچنین هنگام برگزاری نمایشگاه مشتریان و علاقه‌مندان شما در ساعاتی مشخص می‌توانند به غرفه شما سر بزنند و از آن بازدید کنند. در حالی که همین افراد با استفاده از سایت به راحتی در 24 ساعت شبانه روز می‌توانند به غرفه شما سر بزنند و از خدمات و محصولات شما دیدن کنند. بسیاری از کسب و کارهایی که در نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند نیم نگاهی به صادرات و پیدا کردن مشتری‌های خارجی نیز دارند. با استفاده از طراحی دو زبانه سایت نمایشگاهی به راحتی می‌توانید به مشتریان خود در خارج از کشور نیز ارتباط برقرار کنید و زمینه صادرات محصولتان را بسیار ساده‌تر کنید.

طراحی سایت نمایشگاهی برای چه کسانی مناسب است؟

شاید این سؤال برای شما نیز پیش آمده باشد که آیا طراحی سایت نمایشگاهی برای کسب و کاری که مدیریت آن برعهده شما است نیز مناسب است یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که مهم نیست شما چه کسب و کاری دارید و یا به چه هدفی می‌خواهید در نمایشگاه حاضر شوید. حتی هیچ اهمیتی ندارد که این نمایشگاه بین‌المللی و یا داخلی است. قطعاً مهم‌ترین هدف شما برای شرکت در نمایشگاه همان‌طور که از نام آن پیدا است دیده شدن است.
در نتیجه ارزان‌ترین و بهترین راهی که شما می‌توانید برای دادن اطلاعات و به نمایش گذاشتن محصولات خود پیدا کنید طراحی سایت نمایشگاهی است. طراحی سایت نمایشگاهی علاوه بر معرفی شرکت و محصولات شما مزایای بسیار زیاد دیگری نیز دارد که در قسمت قبل به آن اشاره شد. در نتیجه شما با استفاده از سایت نمایشگاهی در هر زمینه‌ای به راحتی می‌توانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و محصولات و شرکت خودتان را به آن‌ها معرفی کنید.
جمع بندی
در این مقاله سعی کردیم به همه ابعاد طراحی سایت نمایشگاهی بپردازیم و آن را به طور کامل برای شما شرح دهیم. همچنین از مزایا و ویژگی‌های طراحی سایت نمایشگاهی نیز صحبت‌های زیادی به میان آمد. البته اگر می‌خواهید به طور کامل از این مزایا برخوردار شوید و یک سایت سریع و جذاب نمایشگاهی داشته باشید باید از یک تیم متخصص و حرفه‌ای استفاده کنید. تیم طراحی سایت گیتی گت در این زمینه به شما کمک خواهد کرد که با کمترین هزینه به اهداف خود در طراحی سایت نمایشگاهی برسید.