در دنیای تجارت امروز، خبرهایی در مورد اینترنت اشیا (IoT) وجود دارد. هرچه بیشتر IoT را درک کنید، متوجه خواهید شد که نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارهاهمه چیز  چقدر حائز اهمیت است.

همه چیز درباره ی طراحی سایت برای کسب و کار

نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارها

پذیرندگان اینترنت اشیا

تعریف اینترنت اشیا (IoT در کسب‌وکارها)

اینترنت اشیا شبکه‌ای است که در آن مجموعه‌ای از دستگاه‌ها با همدیگر و کاربر نهایی ارتباط برقرار می‌کنند. انتقال داده بین دستگاه‌ها از طریق این شبکه گاهی حتی نیازی به تعامل انسان با رایانه ندارد. داده‌ها نباید ورودی باشند. در عوض، حسگرها داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. پس از جمع‌آوری، داده‌ها می‌توانند در زمان واقعی مورد استفاده قرار گیرند و همچنین در فضای ابری ذخیره شوند تا هر زمان که لازم باشد به آن‌ها دسترسی داشته باشند.

نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارها

نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارها

هدایت اینترنت اشیا توسط داده‌ها

توانایی شمارش و پیگیری انواع داده‌ها در طول ساعت، روز و سال فرصت‌های بی‌شماری را برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کند. نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارها می‌تواند نتیجه‌ بهتر، بهینه‌سازی نتایج و دستیابی به اهداف تجاری را به‌طور مؤثرتر و کارآمدتر آسان‌ کند. نیازهای کاربران نهایی به‌اندازه کافی برآورده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، کسب‌وکارها باید بدانند که در چه مواردی نیاز به تعویض، به‌روزرسانی یا تعمیر دارند.

بهره‌گیری از اینترنت اشیا در کسب‌وکارها

با بهره‌گیری از تمام داده‌هایی که حسگرها و پردازنده‌ها می‌توانند منتقل کنند و همچنین ارتباط بین دستگاه‌ها، کسب‌وکارها می‌توانند کاربردهای عملی در تعدادی از صنایع از جمله خرده‌فروشی، حمل‌ونقل، ساخت‌وساز، مراقبت‌های بهداشتی و انرژی ایجاد کنند.

اینترنت اشیا در کسب‌وکارها

کسب وکارهای امروزی از فناوری انتظارات زیادی دارند؛ زیرا هر روز آگاهی در مورد آن بیشتر می‌شود. اینترنت اشیا در کسب‌وکارها، بهبود تجربیات مشتریان را آسان‌تر می‌کند. کسب‌وکارهایی که قبل از هر چیز کاربر مورد توجه‌شان است و سعی می‌کنند مشکلات را برای مشتریان تحصیل‌کرده‌شان حل کنند، متوجه خواهند شد که راحت‌تر و کارآمدتر کردن زندگی مشتری‌شان در نهایت به نفع کسب‌وکارهاست، به‌ویژه در موارد زیر است:

  1. رقابت‌پذیری

اینترنت اشیا کمبودها را جبران می­کند، نقاط کور را از بین می­برد و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا تصمیمات هوشمندانه‌ای بگیرند.

  1. نوآوری

از لحاظ تاریخی، با بزرگ‌تر شدن یک شرکت، نوآوری از شایستگی‌های اصلی است. اینترنت اشیا چشم‌اندازی جدید برای تعریف جهت‌های استراتژیک، تطبیق فرآیندهای کسب‌وکار و تشویق همکاری بین بخش‌ها را افزایش می‌دهد.

  1. توسعه محصولات جدید

داده‌های جمع‌آوری‌شده بسیاری از حدس و گمان‌ها در مورد نیازهای مصرف‌کننده را حذف می‌کند و زمینه‌ای برای تصمیم‌گیری تجربی فراهم می‌کند. شناخت مشتری به مفهومی که بتوانید آن‌ها را به‌گونه‌ای دسته‌بندی کنید که امکان ریسک‌پذیری و ارائه نظرات فراهم باشد.

  1. فن‌آوری‌های صوتی

با افزایش محبوبیت دستگاه‌های اینترنت اشیا، تعامل کسب‌وکار با مشتریان نیز در حال تغییر است. به‌عنوان‌مثال سیری، الکسا و کورتانا جزء فناوری‌های صوتی پیشرفته هستند و با سفارش مشتری، بررسی‌های بی‌شماری را انجام می‌دهند. این فناوری صوتی همچنین قرار است به نقش نمایندگان مشتریان و دستیاران مجازی پایان دهد. این فناوری‌های صوتی خودکار را می‌توان برای بهبود خدمات مشتری، ایجاد تجربه‌ای بالا و بهره‌وری بیشتر مورد استفاده قرار داد.

  1. پیگیری و تجزیه‌وتحلیل داده‌های خرده فروشی

پیشرفت‌های اخیر تکنولوژی، نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارها را مشخص کرده است. ساعت، بلندگوی هوشمند و ترموستات دیجیتال شما همگی به هم متصل هستند و از داده‌هایی که به دست می‌آورند می‌توان برای بهبود کسب‌وکارتان استفاده کرد. به دلیل فراگیر بودن این دستگاه‌ها، به‌راحتی می‌توان از آن‌ها برای ارائه داده‌هایی از دنیای خرده فروشی استفاده کرد.

داده‌ها را می‌توان از صندوق‌فروشگاه، دوربین‌های فروشگاه و اپلیکیشن‌های مشتری موبایل دریافت کرد و سپس با ایجاد راه‌حل‌هایی برای خدمات مشتری هماهنگ شد. به‌عنوان‌مثال، اگر داده‌ها نشان‌دهنده اوج فعالیت مشتری در زمان‌های خاصی از روز یا هفته باشند، می‌توانید از این اطلاعات برای بهینه‌سازی نیازهای کارکنان خود یا تهیه موجودی بر اساس آن استفاده کنید.

  1. امنیت سایبری

هر نقطه پایانی که به اینترنت متصل است در معرض خطر و آسیب‌پذیری بیشتری قرار دارد. شرکت‌های سایبری جدید زیادی در حال پیدایش هستند و همه آن‌ها ادعا می‌کنند که از شما و کسب‌وکارتان به بهترین شکل محافظت می‌کنند. کسب‌وکارهای بیشتری به دنبال این هستند که قرار گرفتن در معرض سایبری خود را بیمه کنند و دارای هزینه‌ای است.

  1. تلفن اینترنتی

تماس با برخی از دستگاه‌ها با تلفن‌های رومیزی یا تلفن‌های دیگر، مناسب به نظر نمی‌رسد؛ زیرا برقراری تماس تلفنی تنها یکی از صدها قابلیتی است که این تلفن‌ها ارائه می‌دهند. در آینده‌ای نزدیک، استفاده بیشتر از رسانه‌های اجتماعی بر اساس موقعیت مکانی و مجاورت، بازاریابان و نمایندگان را تحریک می‌کند تا قبل از اینکه سؤالات و مشکلاتی وجود داشته باشد، درگیر شوند.

  1. پایش سلامت بیمار

نظارت بر بیمار در مراقبت‌های بهداشتی نمود پیدا خواهد کرد. توانایی نظارت بر بیمار بدون نیاز به مراجعه به مطب یا بیمارستان، مطمئناً هزینه‌های کلی را کاهش می‌دهد و کیفیت مراقبت را بهبود می‌بخشد؛ زیرا در بیشتر موارد، می‌توان آن را در زمان واقعی انجام داد. در حال حاضر تا حدودی انجام شده است، اما با توجه به پتانسیل آن، احتمالاً شاهد گسترش آن خواهید بود.

  1. مدیریت موجودی

نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارها می‌تواند نقش مهمی در بهبود مدیریت موجودی شرکت‌های خرده فروشی داشته باشد. نگهداری و پیگیری کالاها یکی از گران‌ترین کارهایی است که در راه‌اندازی تجارت الکترونیک یا فروشگاه فیزیکی خرده فروشی وجود دارد. دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌توانند زمانی که یک سهام کاهش می‌یابد پیگیری کنند و به‌طور اتوماتیک سفارشی برای جایگزین ارسال کنند. این کار باعث ایجاد کارایی، صرفه‌جویی در فضا و همچنین کاهش هزینه‌ها می‌شود. پس‌انداز در قیمت نهایی که مشتری بدون کاهش سود می‌پردازد منعکس می‌شود.

  1. سرمایه‌گذاری و مشاور املاک

با رونق تجارت الکترونیک، فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های صنعتی وجود دارد. بااین‌حال، بسیاری از سرمایه‌گذاران از آنچه اکثر مشاغل صنعتی به آن نیاز دارند بی‌اطلاع هستند. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، مطمئن شوید که ساختمان دستگاه‌های IoT کافی دارد.

نقش اینترنت اشیا بر سرمایه‌گذاری در ملک

نتیجه‌گیری

نقش اینترنت اشیا بر آینده کسب‌وکارها می‌تواند تأثیر زیادی بر بسیاری از چیزها داشته باشد. چیزی که اینترنت بر اشیا را هیجان‌انگیزتر می‌کند همه راه‌هایی است که سازمان‌ها می‌توانند از آن برای بهبود تجربیات مشتریان خود استفاده کنند.

اگر به دنبال راه‌هایی برای نوآوری بیشتر، پیشی گرفتن از رقبای خود و در نهایت سودآوری بیشتر هستید،

به خصوص اگر یک کسب و کار اینترنتی دارید  یا در فکر آغاز یک کسب و کار و طراحی سایت تخصصی طراحی سایت هستید . از تأثیر iot در کسب‌وکارها غافل نشوید.

پیوند ها :

https://www.forbes.com/sites/theyec/2021/07/23/11-emerging-business-opportunities-in-the-internet-of-things-sector/?sh=49b2af1820e9

/https://surfaceink.com/how-the-internet-of-things-iot-will-impact-the-future-of-business