امروزه بحث خرید و فروش اینترنتی به یک مبحث بسیار مهم تبدیل شده است که بسیاری از افراد را به خود جلب می‌کند. به منظور طراحی فروشگاه اینترنتی خودتان باید حتماً با امکانات سایت فروشگاهی آشنا شوید تا بتوانید امکانات مناسبی را به کاربران ارائه دهید و بتوانید محصولات خود را به فروش برسانید.


به طور کلی باید بیان کرد که این امکانات یک ضرورت اساسی در زمینه طراحی وب‌سایت‌های فروشگاهی محسوب می‌شوند که عدم بهره‌گیری از آنان نتیجه‌ای به جز طراحی نامناسب وب‌سایت فروشگاهی نخواهد داشت. در واقع هرچه میزان تمرکز شما بر این موارد بیشتر باشد، سایت طراحی شده نیز برای کاربران جذاب‌تر خواهد بود.


پرسش‌های بسیار زیاد کاربران در این زمینه موجب شد تا در این متن به بررسی کامل کلیه امکانات ضروری یک سایت فروشگاهی بپردازیم؛ بنابراین اگر در این زمینه پرسش خاصی دارید و یا می‌خواهید اطلاعات بیشتری به دست بیاورید، توصیه می‌کنیم ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.

امکانات سایت فروشگاهی
یک سایت فروشگاهی مناسب دارای بخش مقایسه محصولات است

امکان مقایسه محصولات مختلف

یکی از ضروری‌ترین امکانات سایت فروشگاهی، امکان مقایسه محصولات مختلف است. کاربران شما حق دارند تا محصولات مختلف موجود در سایت را به صورت هم زمان با هم مقایسه کنند. این امر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی محسوب می‌شود که اکثر وب‌سایت‌های فروشگاهی از آن غافل می‌شوند و به همین دلیل نمی‌توانند نظر کاربرانشان را به خود جلب کنند؛ لذا اگر قصد دارید سایت فروشگاهی شما نسبت به سایت‌های فروشگاهی دیگر برتری داشته باشد، باید امکان مقایسه کردن محصولات مختلف را در آن بگنجانید.


روش انجام این کار بسیار ساده است. کاربر باید بتواند با کلیک بر روی یک دکمه خاص در صفحه محصول، کالای دیگری را نیز انتخاب کند و با تقسیم شدن صفحه به دو بخش مختلف، امکان مقایسه آن کالاها برای او فراهم شود. همین طراحی جذاب و ساده در بسیاری از موارد باعث می شود تا کاربران بتوانند با توجه به نیاز خود نسبت به خریداری محصول متناسب اقدام کنند.


بنابراین، این امر کاملاً ضروری به نظر می‌رسد که امکان مقایسه محصولات مختلف را به عنوان یکی از امکانات سایت فروشگاهی خود مدنظر داشته باشید. همین ویژگی به ظاهر ساده موجب افزایش تعداد کاربران و طبیعتاً افزایش میزان فروش شما عزیزان خواهد شد.

امکانات سایت فروشگاهی و ثبت نظر در سایت
مهم ترین امکانات سایت فروشگاهی

امکان ثبت نظر

نمی‌‌توان از ضروری‌ترین امکانات سایت فروشگاهی صحبت کرد؛ اما از امکان ثبت نظر توسط کاربران نام نبرد. همانند مورد پیشین، این گزینه نیز باید به خوبی در طراحی سایت شما نهادینه شده باشد تا کاربران بتوانند در مورد هر محصولی و در هر زمان و مکانی، نظر خود را اعلام کنند. اگر سری به کلیه وب‌سایت‌های برتر فروشگاهی در سراسر جهان بزنید، خیلی راحت متوجه می‌شوید که مهم‌ترین بخش آن‌ها،‌ همین بخش اعلام نظرات است.


کاربران همواره دوست دارند تا پیش از خریداری یک محصول نظرات سایر افراد در مورد آن محصول به خصوص را بخوانند. این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با اعتماد به نفس بیشتری تصمیم خود را نهایی کنند؛ بنابراین اگر تمایل دارید کاربران تجربه خرید خوبی را داشته باشند، باید نسبت به ایجاد یک بخش مختص نظرات اقدام کنید.


امکان ثبت نظر به عنوان یکی از ضروری‌ترین امکانات سایت فروشگاهی، خود به بخش‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شود. به عنوان مثال بعضی از وب‌سایت‌های موجود علاوه بر امکان ثبت نظر،‌ یک سیستم رتبه‌بندی یا درجه‌بندی را نیز به کاربران ارائه می‌دهند. کاربران نیز می‌توانند حتی بدون نوشتن نظر خاصی با توجه به این سیستم رتبه‌بندی، محصول خریداری شده را به سایر کاربران پیشنهاد کنند.

به طبع هرچه رتبه کلی محصول مدنظر بیشتر باشد، کاربران زیادتری مشتاق خریداری آن‌ خواهند شد. شایان ذکر است که خواندن نظر دیگران خود یک عامل بسیار مهم برای اعتماد کردن به وب‌سایت شما محسوب می‌شود و به همین دلیل باید به آن دقت کرد.

امکانات سایت فروشگاهی و دسته بندی کردن محصولات
دسته بندی محصولات از امکانات سایت فروشگاهی

دسته‌بندی کردن محصولات مختلف به شکل مناسب

دسته‌بندی مناسب نیز از امکانات سایت فروشگاهی محسوب می‌شود. یک وب‌سایت عالی باید این امکان را به کاربر بدهد تا محصول مدنظر خود را به صورت دقیق و منظم و با استفاده از بخش دسته‌بندی پیدا کند. علاوه بر این، دسته‌بندی به شما اجازه می‌دهد تا محصولات جدید ارائه شده در فروشگاه‌ خود را به شکل بهتری به کاربران معرفی کنید.


دسته‌بندی مناسب روند چندان پیچیده‌ای ندارد. تنها کافی است با توجه به نوع محصولات خود چندین دسته‌ مشخص را تعیین کنید و سپس محصولاتتان را بر اساس همان دسته‌بندی، بچینید. این مورد نیز از جمله گزینه‌هایی به شمار می‌آيد که در وب‌سایت‌های فروشگاهی بزرگ به خوبی می‌توان آن را مشاهده کرد. در هر صورت باید گفت تا زمانی که دسته‌بندی مناسبی نداشته باشید،‌ امکان دستیابی به محصولات مختلف توسط کاربر وجود ندارد و به همین دلیل وی نمی‌تواند محصول دلخواه خود را به راحتی پیدا کند.

سرعت بالا

سرعت بالا قطعاً یکی از ضروری‌ترین امکانات سایت های فروشگاهی محسوب می‌شود که باید به آن دقت کرد. یک سایت فروشگاهی که خیلی کند بارگذاری می‌شود، به هیچ وجه نمی‌تواند نظر کاربران را به خود جلب کند. سایت شما اگرچه باید زیبا باشد؛ اما این زیبایی نباید موجب شود که سایت مربوطه دیر بارگذاری شود. در واقع صفحه اصلی سایت و صفحه مخصوص محصولات باید حتماً‌ طراحی ساده‌ای داشته باشند.


اگر به دنبال این امر هستید که کاربران پس از وارد شدن به سایتتان در آن باقی بمانند و به جستجوی محصولات مختلف بپردازند، باید حتماً سرعت بالا را مدنظر خود قرار دهید تا بتوانید نظر آن‌ها را به خود جلب کنید. رعایت همین نکته ساده منجر به برخورداری از یک سایت فوق‌العاده خواهد شد.

بالا بودن سرعت سایت از امکانات سایت فروشگاهی
یک سایت فروشگاهی باید سرعت بالایی داشته باشد

سخن پایانی

برخلاف تصور بسیاری از افراد، طراحی سایت‌های فروشگاهی کار چندان ساده‌ای نیست و باید یک سری اصول خاص را در این حوزه رعایت کرد. در واقع هرچه میزان دقت شما در این اصول و امکانات به خصوص بیشتر باشد، سایت طراحی شده کیفیت مناسب‌تری خواهد داشت.


از جمله ضروری‌ترین امکانات سایت فروشگاهی می‌توان به قابلیت مقایسه محصولات و همچنین امکان ارائه نظر کاربران اشاره کرد. به طور کلی باید بیان کنیم که طراحی این نوع سایت‌ها باید حتماً توسط متخصصان مجرب صورت بگیرد تا بتوانید خیال راحتی از بابت برخورداری از یک سایت فروشگاهی مناسب داشته باشید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید تا همکاران ما شما عزیزان را به طور کامل یاری کنند.