بهترین زبان ها برای توسعه اندروید

بهترین زبان برای توسعه اندروید چیست؟ یکی از سوالاتی که افراد هنگام تصمیم برای شروع یادگیری زبان برنامه‌نویسی جهت طراحی اپلیکیشن موبایل به ذهنشان می‌رسد این است که بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید  چیست!? . اگر می‌خواهید برنامه‌های اندروید را توسعه دهید، مرحله اول انتخاب زبان است. تفاوت بین زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی می‌توانند کمی پیچیده و ظریف باشند. اما آنچه بیش از خود زبان اهمیت دارد ابزاری است که به آن متصل است و ویژگی‌ها و اهداف اصلی این ابزار است.

انتخاب بهترین زبان اندروید

انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی برای توسعه اندروید کار دشواری است. مبتدیان سردرگم‌اند که از کدام زبان برای توسعه اندروید استفاده کنند و توسعه‌دهندگان باتجربه باید با یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده برای توسعه اندروید به‌روز باشند. این مقاله به شما کمک می‌کند بهترین زبان برنامه‌نویسی برای توسعه اندروید را انتخاب کنید. نگاهی به 4 زبان برنامه‌نویسی پرکاربرد فلاتر، کاتلین، جاوا و B4A می‌اندازیم، از ویژگی‌ها و مزیت‌های آن‌ها می‌گوییم و باهم مقایسه می‌کنیم تا درنهایت بهترین زبان برای توسعه اندروید را از دیدگاه خودمان به شما معرفی کنیم.

بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید

ایا فلاتر بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید هست?

امروزه محبوبیت برنامه‌های موبایل بیشتر و بیشتر شده‌است. خوشبختانه ابزارهای برنامه‌نویسی بسیاری در دسترس توسعه‌دهندگانی است که می‌خواهند آن‌ها را بسازند و توسعه دهند. در میان این ابزارها فلاتر هم وجود دارد که اخیراً خود را متمایز کرده‌است و درحال رقابت است تا بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید شود. فلاتر یک فریم‌وورک رابط‌ کاربری رایگان و منبع‌باز تلفن‌همراه است که توسط گوگل ساخته شده‌ و در ماه مه سال 2017 منتشر شده‌است. به زبان ساده، این زبان برنامه‌نویسی، به شما امکان می‌دهد یک برنامه تلفن‌همراه فقط با یک پایگاه کد ایجاد کنید. این بدان معناست که شما می‌توانید از یک زبان برنامه‌نویسی و یک کد برای ایجاد دو برنامه متفاوت (برای iOS و Android) استفاده کنید و این ویژگی فلاتر آن را در رقابت جهت بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن پیش می‌اندازد

فلاتر از دو قسمت اصلی تشکیل شده‌است:

SDK (کیت توسعه نرم‌افزار):

مجموعه‌ای از ابزارهایی که به شما کمک می‌کنند برنامه‌های خود را توسعه دهید. این شامل ابزارهای کامپایل کد شما در کد ماشین اصلی (کد برای iOS و Android) است.

فریم وورک:

مجموعه‌ای از عناصر UI قابل استفاده مجدد (دکمه‌ها، ورودی متن، اسلایدر و غیره) که می‌توانید برای نیازهای خود شخصی‌سازی کنید. برای توسعه با فلاتر، از یک زبان برنامه‌نویسی به نام Dart استفاده خواهید کرد. این زبان در اکتبر 2011 توسط گوگل ایجاد شده‌است، اما در طی سال‌های گذشته بسیار پیشرفت کرده‌است. دارت بر روی توسعه فرانت‌اند تمرکز دارد و شما می‌توانید از آن برای ایجاد برنامه‌های موبایل و وب استفاده کنید.

مزایای استفاده از فلاتر

یادگیری و استفاده ساده
فلاتر یک فریم‌وورک مدرن است و شما می‌توانید آن را احساس کنید. ایجاد برنامه‌های تلفن‌همراه با آن ساده است. اگر از جاوا، Swift یا React Native استفاده کرده باشید، متوجه تفاوت فلاتر خواهید شد. خیلی‌ها قبل از آموزش فلاتر از توسعه برنامه‌های تلفن‌همراه خوششان نمی‌آمد. چیزی که بسیاری در مورد فلاتر دوست دارند این است که شما می‌توانید یک برنامه واقعی و بدون یک دسته کد ایجاد کنید و از این نظر می‌توان گفت بهترین زبان برای توسعه اندروید است.

ویرایش سریع: حداکثر بهره‌وری

با تشکر از فلاتر، اکنون می‌توانید کد خود را تغییر دهید و نتایج را در زمان بسیار کمی مشاهده کنید. به آن Hot-Reload می‌گویند. علاوه‌بر صرفه‌جویی در وقت شما، مدت زمان کمی طول می‌کشد تا خود برنامه به‌روز شود. تغییرات قابل ‌توجه شما را مجبور به بارگیری مجدد برنامه می‌کنند. اما اگر مثلاً مانند طراحی کار می‌کنید و اندازه یک بخش را تغییر می‌دهید، تغییر سریع انجام می‌شود. اگر معیار شما در بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید سرعت بالای پردازش تغییرات باشد، فلاتر می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

فلاتر ایده‌آل برای راه‌اندازی MVP

اگر می‌خواهید در اسرع وقت محصول خود را به سرمایه‌گذاران نشان دهید، فلاتر انتخاب خوبی است. در اینجا 4 دلیل اصلی برای استفاده از آن برای MVP بیان شده‌است:

توسعه یک برنامه تلفن همراه با فلاتر ارزان‌تر است زیرا نیازی به ایجاد و نگهداری دو برنامه تلفن همراه ندارید (یکی برای iOS و دیگری برای Android).

یک توسعه‌دهنده تمام چیزی است که شما برای ایجاد MVP خود نیاز دارید.

عملکرد آن عالی است – تفاوت بین یک برنامه اصلی و یک برنامه فلاتر را متوجه نخواهید شد.

زیبا است – شما به‌راحتی می‌توانید از ابزارک‌های ارائه شده توسط فلاتر استفاده کنید و آن را شخصی‌سازی کنید تا یک UI ارزشمند برای مشتریان خود ایجاد کنید. از‌جمله اپ‌های طراحی‌شده توسط فلاتر ToDo List است.

داکیومنتری خوب فلاتر

داشتن منبع کدهای خوب برای فناوری‌های جدید مهم است. اما همیشه اینطور نیست که آن‌ها را داشته باشند. شما می‌توانید از منابع فلاتر چیزهای زیادی بیاموزید، و همه‌چیز با مثال‌های آسان برای موارد استفاده اساسی بسیار دقیق است. هر بار که در کد خود با یکی از ابزارک‌های خود مشکلی داشتید، می‌توانید منابع را بررسی کنید و پاسخ را در آنجا بیابید.  از بعد داکیومنتری قوی برای بهترین زبان برای توسعه اندروید، فلاتر بسیار قدرتمند است.

جامعه ای در حال رشد در زبان فلاتر

فلاتر یک جامعه قوی دارد و این فقط آغاز کار است. همانطور که می‌دانید، من دوست دارم دانش و محتوای مفید خود را در زمینه برنامه‌نویسی در وبسایت خود به اشتراک بگذارم. من باید بدانم که من در حال کار بر روی یک فناوری پر از پتانسیل با تعداد زیادی طرفدار هستم. وقتی شروع به استفاده از فلاتر کردید، اولین کاری که باید بکنید جستجو در انجمن‌ها است و با کمال تعجب تعداد قابل توجهی کاربر برای تبادل اطلاعات در مورد فلاتر مشاهده خواهید کرد. چند نمونه از انجمن‌ها جهت تبادل اطلاعات را در اینجا آورده‌ایم: Flutter Awesome، Awesome Flutter، It’s all widgets، .Flutter Community

بهترین زبان برای توسعه اندروید

جامعه درحال رشد فلاتر آن را تبدیل به گزینه‌ای مناسب در مسیر بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید می‌کند

بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید

جاوا گزینه‌ای قوی در مسیر انتخاب بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید

جاوا زبان رسمی توسعه اندروید است و می‌تواند بهترین زبان برای توسعه اندروید باشد و توسط Android Studio پشتیبانی می‌شود. این یک زبان رسمی است که از کاتلین عمر بیشتری دارد و همچنین برای بسیاری از اهداف دیگر در خارج از توسعه کاتلین نیز محبوب است. جاوا یک زبان برنامه‌نویسی معتبر با ابزارها و کتابخانه‌های منبع‌باز گسترده برای کمک به توسعه‌دهندگان است. با این اوصاف، هیچ زبانی بدون خطا نیست و حتی جاوا نیز دچار مشکلاتی می‌شود که می‌توانند کار توسعه‌دهنده را خسته‌کننده کنند. با این وجود، محبوبیت بالای جاوا و کتابخوانه بسیار گسترده آن، این زبان را تبدیل به گزینه مناسب برای بهترین زبان برای توسعه اندروید می‌کند.

دلایل و مزایای برنامه نویسی اندروید با جاوا

امنیت بالا در جاوا

جاوا امنیت را افزایش می‌دهد زیرا هر دو سیستم عامل و زبان جاوا از همان روزهای ابتدایی و با موضوع امنیت درحال‌ توسعه هستند. این پلتفرم به کاربران امکان می‌دهد کدهایی را از اینترنت بدست آورند و بعداً آنها را در جاوا اجرا کنند بدون اینکه سیستم میزبان را با هرگونه تهدید مانند ویروس یا بدافزار آلوده کنند. امنیت بالا یکی از شروط لازم برای بهترین زبان توسعه اندروید است. جاوا را می‌توان تا حد محدود نگه داشت بنابراین به سیستم رایانه‌ای شما آسیب نمی‌رساند. از طریق ممیزی‌های مختلف انجام شده توسط کارشناسان امنیتی جاوا واقعاً مورد بازرسی قرار گرفته و امنیت آن تضمین شده‌است.

سادگی
جاوا برای استفاده، نوشتن، کامپایل کردن، اشکال‌زدایی و یادگیری ساده است نسبت به زبان‌های برنامه‌نویسی جایگزین. جاوا از C++ ساده‌تر است. درنتیجه، جاوا از تخصیص خودکار حافظه و جمع‌آوری زباله استفاده می‌کند.

جاوا مستقل از سیستم‌عامل

یکی از مهم‌ترین مزایای جاوا توانایی حرکت آسان آن از یک سیستم رایانه‌ای به سیستم دیگر است که آن را به بهترین زبان برای توسعه اندروید نزدیک می‌کند. توانایی اجرای یک برنامه در بسیاری از سیستم‌های مختلف برای نرم‌افزار در سطح وب جهانی بسیار مهم است و جاوا در این امر با مستقل بودن از بسترهای نرم‌افزاری در دو سطح مبتدی و پیشرفته موفق می‌شود.

جاوا زبانی چند رشته‌ای (Multithreaded)

این قابلیتی است که یک برنامه می‌تواند همزمان چندین کار را در داخل یک برنامه انجام دهد. در جاوا، برنامه‌نویسی چند رشته‌ای به نرمی ادغام شده‌است  درحالی ‌که در زبان‌های دیگر، برای فعال کردن چند رشته‌ای، باید رویه‌های خاص سیستم‌عامل پیاده شوند. این ویژگی کمیاب دربین زبان‌های برنامه‌نویسی، به جاوا کمک می‌کند تا نامزد مناسبی برای بهترین زبان باشد.

شناسایی سریع خطاها و مقاومت بالا

مقاومت یعنی قابلیت اطمینان. جاوا تأکید زیادی بر بررسی زود‌هنگام خطاهای احتمالی دارد، زیرا کامپایلرهای جاوا قادر به شناسایی بسیاری از مشکلات هستند که ابتدا در زمان اجرا به زبان‌های دیگر نشان داده می‌شوند و این سرعت بالا جاوا را در رقابت بهترین زبان برای توسعه اندروید پیش می‌اندازد.

جاوا زبانی جهانی

زبان جاوا و بستر جاوا از همان ابتدا با در نظر گرفتن بقیه جهان طراحی شده‌اند. جاوا تنها زبان برنامه‌نویسی متداول است که ویژگی‌های بین‌المللی سازی را در خود جای داده است. درحالی که بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی از نویسه‌های 8 بیتی استفاده می‌کنند که فقط حروف الفبای زبان‌های انگلیسی و اروپای غربی را نشان می‌دهند، جاوا از نویسه‌های 16 بیتی یونی کد استفاده می‌کند که نشان‌دهنده حروف آوایی و مجموعه کاراکترهای ایدئوگرافیک کل جهان است. ویژگی‌های بین‌المللی سازی جاوا فقط به نمایش شخصیت‌های سطح پایین محدود نمی‌شود. این ویژگی‌ها در پلتفرم جاوا نفوذ می‌کنند، نوشتن برنامه‌های بین‌المللی با جاوا را آسان‌تر از محیط‌های دیگر می‌کند. این ویژگی‌های بین‌المللی، پتانسیل جاوا را برای تبدیل شدن به بهترین زبان برای توسعه اندروید را افزایش می‌دهد.

برنامه‌های پویا، قابل توسعه

جاوا هم پویاست و هم قابل توسعه. کد جاوا در واحدهای شی‌گرا مدولار به‌نام کلاس‌ها سازمان یافته است. کلاس‌ها در پرونده‌های جداگانه‌ای ذخیره می‌شوند و فقط در صورت نیاز در مفسر جاوا بارگیری می‌شوند. این بدان معناست که یک برنامه می‌تواند همانطور که در حال اجرا است تصمیم بگیرد که چه کلاسهایی را لازم دارد و در صورت نیاز می‌تواند آن‌ها را بارگیری کند. یک برنامه می‌تواند با بارگذاری کلاس‌هایی که برای گسترش عملکرد خود نیاز دارد، خود را به صورت پویا گسترش دهد. این هوشمندی جاوا آن را مناسب انتخاب به‌عنوان بهترین زبان برای توسعه اندروید می‌کند.

B4A

بیسیک فور اندروید رقیبی از نفس افتاده در مارتون انتخاب بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید

Basic4Android (در حال حاضر با نام B4A شناخته می‌شود) ابزاری سریع برای توسعه برنامه‌های بومی اندروید است که توسط Anywhere Software Ltd توسعه و به بازار عرضه شده‌است. زبان B4A شامل تمام ویژگی‌های مورد نیاز برای توسعه سریع هر نوع برنامه اندروید است. توسط ده‌ها هزار توسعه‌دهنده از سراسر جهان، از جمله شرکت‌هایی مانند NASA ، HP ، IBM و دیگران استفاده می‌شود. این زبان به زبان ویژوال بیسیک شباهت دارد. با این زبان می‌توانید هم برای اندروید و هم IOS برنامه‌نویسی کنید. از فوریه 2020، نسخه کامل آن 100٪ رایگان است. این زبان درحال رقابت با جاوا است و بسیاری معتقدند می‌تواند جایگزین مناسبی در زمینه بهترین زبان برای توسعه اندروید باشد. آموزش B4A مبتنی بر شی و مبتنی بر رویداد است.

برخی مزایای B4A

یادگیری B4A آسان است.
B4A دارای یک جامعه توسعه‌دهنده آنلاین جامع است. توسعه‌دهندگان کدها را در قالب کتابخانه‌ها به اشتراک می‌گذارند و در زمینه‌های مختلف مربوط به B4A به یکدیگر کمک می‌کنند. این ویژگی تقریبا درمیان اغلب زبان‌های محبوب رایج است. البته وجود آن برای بهترین زبان برای توسعه اندروید ضروری است.

می‌توانید از کد جاوا خود استفاده مجدد کنید. B4A از کتابخانه‌های خارجی پشتیبانی می‌کند.

B4A از انواع برنامه‌ها، از جمله بازی‌ها پشتیبانی می‌کند. این ویژگی باعث محبوبیت بیشتر، استفاده آسان‌تر و رقابت بهتر درجهت بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن می‌شود و آن را رقیبی قدرمتند برای دیگر زبان‌ها درزمینه بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن می‌کند.

محصول نهایی، یک برنامه اندرویدی رسمی و استاندارد است که می‌تواند در فروشگاه‌های سیستم‌عامل اندروید امضا و منتشر شود. برخی از فروشگاه‌های برنامه اندروید، Google Play ، Amazon Appstore و کافه بازار هستند.

B4A 100٪ رایگان است. این ویژگی فوق‌العاده باعث متفاوت شدن این زبان در مسیر بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن می‌شود.

مجموعه گسترده‌ای از کتابخانه‌ها و منابع دارد.

کدهای برنامه‌ها و بازی‌های نوشته شده با B4A به نسبت دیگر زبان‌ها طول و حجم کمتری دارند و این باعث پیچیدگی کمتر و خطایابی بهتر و همچنین موفق شدن در مسیر بهترین زبان برای توسعه اندروید می‌شود.

آیا B4A می‌تواند تمام نیازهای شما را تامین کند؟

در کل پاسخ این سوال مثبت است. B4A به هر کاربر اجازه می‌دهد تا کتابخانه‌های خود را که به زبان جاوا نوشته شده‌اند، در B4A هم ایجاد و به اشتراک بگذارد. هر کدی که می‌توانید با Android Studio استفاده کنید، می‌توانید آن را در کتابخانه B4A قرار دهید و استفاده کنید. از آنجا که کدنویسی برای Basic4Android ، Basic4Java و Basic4iOS تا حد زیادی یکسان است، می‌توانید یک برنامه ساده بر روی رایانه خود ایجاد کنید و سپس برخی از کتابخانه‌ها و ویژگی‌های خاص پلتفرم را برای انتقال آن به اندروید و آیفون تغییر دهید. این ویژگی B4A که انتقال از جاوا به آن را آسان می‌کند، به‌همراه ویژگی‌های به‌روزتر بودن و رایگان بودن، آن را در رقابت بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن در رقابت با جاوا پیش می‌اندازد.

kotlin

کاتلین پیشتاز در انتخاب بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید

معرفی کاتلین در زبان برنامه نویسی اندروید

کاتلین یک زبان برنامه‌نویسی کاملاً کاربردی، منبع‌باز و رایگان است که در ابتدا برای JVM (ماشین مجازی جاوا) و اندروید طراحی شده‌است و ویژگی‌های برنامه‌نویسی شی‌گرا و کاربردی را با هم ترکیب کرده‌است. این برنامه بر قابلیت همکاری، ایمنی، وضوح و پشتیبانی ابزار متمرکز شده‌است. نسخه‌های کاتلین با هدف قرار دادن JavaScript ES5.1 و کد محلی (با استفاده از LLVM) برای تعدادی از پردازنده‌ها نیز در دست تولید هستند. در نگاه اول، کاتلین نسخه مختصر و ساده‌تری از جاوا به‌نظر می‌رسد. تصویر پایین را در نظر بگیرید، جایی که من یک نمونه کد جاوا (در سمت چپ) را به طور خودکار به کاتلین تبدیل کرده‌ام. توجه داشته باشید که تکرار بدون ذهنیت ذاتی در ایجاد متغیرهای جاوا از بین رفته است. این سادگی و اختصار هم ازنظر کاهش پیچیدگی و هم ازنظر صرفه‌جویی در زمان کاتلین را در رقابت با جاوا و دیگر زبان‌ها در بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن پیش می‌اندازد.

بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید

اختصار در کدهای کاتلین کمک می‌کند تا بهترین زبان برای توسعه اندروید باشد

مزایای برنامه‌نویسی با کاتلین

حجم کد کمتر

کد کمتر مهم است اما خوانایی آن نیز مطرح است که باید مورد توجه قرار گیرد و به طور مطلوب بهبود یابد. با کاتلین، هر دو را دریافت می‌کنید. JetBrains تمام تلاش خود را برای کوتاه جلوه دادن زبان انجام داده و آن‌ها موفق به انجام آن شدند. کد کمتر، اگر درست انجام شود، اشکالات کمتری ایجاد می‌کند و این امتیاز بزرگی در مسیر هدف بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن است.

حل چالش‌های توسعه‌دهنده توسط کاتلین

کاتلین از صنعت بود، نه دانشگاه. JetBrains برای کار با محصول اصلی خود به نام IntelliJ IDEA که کاملاً با کاتلین نوشته شده‌است، به ابزاری ساده‌تر از جاوا نیاز داشت. آن‌ها گزینه‌ها را بررسی کردند، راضی نبودند و تصمیم گرفتند زبان خودشان را اختراع کنند. هدف دستیابی به ابزاری کارآمد بود که بتواند همراه با جاوا مورد استفاده قرار گیرد و در همه‌جا که جاوا می‌تواند کار کند. صنعتی بودن طراحی این زبان باعث شده‌است کار با آن هنگام مقابله با مشکلات آسانتر شود و در مسیر بهترین زبان برای توسعه اندروید شد امتیاز بزرگی به شمار می‌آید.

کاتلین کاملاً با جاوا سازگار است

مزیت دیگر سازگاری کامل زبان برنامه‌نویسی کاتلین با جاوا است. توسعه‌دهندگان کاتلین ضمن نوشتن کدهای واضح و دقیق‌تر، به همه چارچوب‌ها و کتابخانه‌های جاوا دسترسی دارند. بنابراین، برنامه‌نویسان اندروید می‌توانند هنگام ساخت یک محصول موبایل از هر دو زبان استفاده کنند و همچنین برنامه‌های خود را از جاوا به کاتلین منتقل کنند. حتی اگر یک پروژه بزرگ مبتنی بر جاوا با میلیون‌ها خط کد داشته باشید، می‌توانید آن را به‌راحتی همزمان به یک پرونده کاتلین تبدیل کنید. به‌دلیل اینکه سیستم‌عامل اندروید هم با کدهای جاوا طراحی شده‌است، سازگاری کاتلین با جاوا نکته مثبتی برای بهترین زبان برای توسعه اندروید است.

کاتلین قدرمتندترین رقیب زبان‌ها در هدف بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن است.

نتیجه‌گیری

در اینجا چهار برنامه محبوب توسعه اندروید و مزیت‌های آن‌ها را بررسی کردیم تا درنهایت بتوانیم بهترین زبان برای توسعه اندروید را از میان آن‌ها انتخاب کنیم. با توجه به نکات گفته شده در پایان دو زبان را بررسی خواهیم کرد. جاوا و کاتلین. کاتلین به دلیل اینکه زبانی به‌شدت درحال رشد و پیشرفت است و پتانسیل بسیار بالایی دارد و جاوا به این دلیل که باوجود مزیت‌های دو زبان دیگر همچنان به دلیل قدمت و تجربه زیاد آن خطاهای کمتری دارد و کار با آن آسان‌تر و با خطاهای کمتری است. همیشه دسترسی به همه سیستم‌عامل‌ها یک هدف اصلی برای کاتلین بوده است، اما برنامه‌نویسی چند پلتفرمی تنها پیش‌فرض از یک چشم‌انداز بسیار ابتکاری‌تر است، یعنی اشتراک کد بین همه سیستم‌عامل‌ها. در سال 2019، رهبران سازمانی بیشتری تصمیم به مهاجرت به کاتلین کردند. محصولات موبایلی مانند Pinterest ، Twitter ، Netflix ، Uber ، AirBnB ، Trello و Evernote همه برای برنامه‌های اندرویدی قصد حرکت به سمت کاتلین را دارند. این حرکت وسیع می‌تواند نشانه بزرگی از این باشد که کاتلین پتانسیل بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن را دارد.

هیچ زبانی بدون خطا نیست و حتی جاوا نیز دچار عوارضی می‌شود که می‌تواند کار توسعه‌دهنده را خسته‌کننده کند. کاتلین راه‌حل‌هایی برای مشکلات رایج برنامه‌نویسی و بهبود اکوسیستم جاوا ارائه می‌دهد. در طی دو سال اخیر، کاتلین به گزینه توسعه پایدارتر و همگونی برای استودیو اندروید تبدیل شده‌است. به‌نظر می‌رسد برخی از توسعه‌دهندگان معتقدند که کاتلین در سال‌های آینده جاوا را برای توسعه اندروید بیرون می‌اندازد. کارشناسان دیگر همزیستی کاتلین و جاوا را پیشبینی می‌کنند، بدون اینکه یکی بر دیگری ارجح باشد. کاتلین به بعضی نقاط ضعف جاوا پرداخته است که می‌تواند دلیل خوبی برای بهترین زبان برای توسعه اندروید شدن کاتلین باشد.

اختصار که پیش‌تر به آن پرداختیم. همکاری با جاوا، که پتانسیل جاوا برای رقابت موفق با جاوا افزایش می‌دهد و کمک می‌کند بهترین زبان برای توسعه اندروید باشد. بررسی نشدن استثناها، سرعت بالای کامپایلر در جاوا باعث می‌شود خطاهای کدنویسی به‌سرعت بررسی و اصلاح شوند اما بعضا برخی استثنائات هم بررسی شده و جزو خطاها به شمار می‌آیند، خطایی که در کاتلین پیش نمی‌آید. با توصیفاتی که در طول این مقاله بیان شد، به عقیده ما کاتلین، بهترین زبان برای توسعه اندروید به‌شمار می‌رود. شما هم از تجربیات خود در این زمینه بگویید و نظر خودتان را برای ما کامنت کنید.

درواقع رسیدن به جواب سوال که بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید چیست شاید در هر زمانی متفاوت هست و ما سعی بر این داریم تا با اپدیت مدام دادن برای این مقاله همیشه جواب مناسبی رو براش بدونه تعصب به شما عزیزان ارائه بدیم

شما چه زبان هایی رو استفاده کردید?

به نظر شما بهترین زبان برای برنامه نویسی اندروید چیست?