این روزها برای این که همه کسب‌وکارها بتوانند به بهترین شکل ممکن خود را به دنیا معرفی کنند، نیاز به وب‌سایتی دارند که بتواند با بهترین امکانات خدمات آن‌ها را به بازدیدکنندگان نشان دهد. در این بین، ممکن است بخواهید خودتان به ساخت وب‌سایت بپردازید یا از متخصصان حرفه‌ای این حوزه مانند کارشناسان مجموعه ما کمک بخواهید. در هر صورت، باید با مراحل طراحی وب سایت آشنا باشید تا بتوانید به بهترین نحو وب‌سایت خود را راه‌اندازی کنید. از این رو، بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با این مراحل آشنا شوید.

بررسی کامل مراحل طراحی وب سایت
بررسی تمام مراحل طراحی وب سایت

از مراحل طراحی وب سایت چه می‌دانید؟

تفاوتی ندارد که تمایل دارید خودتان به طراحی وب سایت شخصی‌تان بپردازید یا می‌خواهید این کار را برای مشتری انجام دهید؛ در هر صورت لازم است بدانید که کدام مراحل طراحی وب سایت را باید پشت سر بگذارید تا با موفقیت از پس این کار برآیید. داشتن آگاهی از همه مراحلی که باید طی کنید، نه ‌تنها برنامه‌ریزی را برای شما آسان می‌کند؛ بلکه باعث می‌شود مطمئن شوید که هیچ مرحله‌ای را از قلم نینداخته‌اید.


آنچه در ادامه می‌خوانید، 4 مرحله اصلی از مراحل طراحی وب سایت ‌هستند، البته باید بدانید که بسته به نوع سایتی که می‌خواهید طراحی کنید، ممکن است چند مرحله به این مراحل افزوده شوند؛ اما در نهایت این 4 مرحله برای همه سایت‌ها ضروری هستند.

گام اول: وب‌سایت را برای رسیدن به چه هدفی طراحی می‌کنید؟

اولین گام این است که بدانید هدف شما از طراحی سایت چیست. از خودتان یا مشتری بخواهید که اهداف پروژه را به‌ خوبی برای شما شرح دهد و اگر در حال حاضر وب‌سایتی دارد، مشکلات اصلی آن را برای شما بیان کند. در این حالت، مشخص می‌شود که چه نکاتی باید در وب مد نظر قرار گرفته شود و باید از کدام موارد دوری شود. این موارد را پاسخ دهید تا بتوانید وارد گام بعدی شوید. اگر برای طراحی وب‌سایت هدفی نداشته باشید، نمی‌توانید تصمیم بگیرید که چه نکات فنی ای را باید اجرا کنید یا چه نوع محتوایی را باید در وب‌سایت قرار دهید.

گام دوم: وقت طراحی نقشه سایت است

پس از خرید دامین باید برای وب‌سایت خود یک نقشه ساده تهیه کنید. سایت‌هایی موفق هستند که طراحان آن‌ها نقشه‌ای درست چیده باشند و بر همان اساس اطلاعات موجود را معماری کنند. آن‌ها باید بتوانند روابط بین صفحات سایت و عناصر مختلف را توضیح دهند و ایده‌ منطقی برای طراحی خود به میان آورند. می‌توان از کیت‌های طراحی سایت استفاده کرد؛ اما اگر در توان دارید، بهترین کار این است که خودتان دست ‌به‌ قلم شوید و یک سایت جذاب را طراحی کنید.

مراحل طراحی وب سایت و تولید محتوا
برای طراحی سایت باید به عناصر بصری هم دقت کنید

گام سوم: تولید محتوا را فراموش نکنید

اکنون لازم است تا با انواع محتوای موجود و سئوی سایت، درگاه اینترنتی خود را پر کنید. سئو کاری تنها نیمی از مسیری است که باید بروید و باید بدانید که این محتوای نوشتاری است که مهم‌ترین بخش یک سایت را تشکیل می‌دهد؛ اما سؤال این است که چرا این نوع محتوا اهمیت دارد؟


دلیل این اهمیت رسیدن به دو هدف مهم است. اول این که بتوانید با مخاطب ارتباط برقرار کرده و او را جذب خود کنید. با این شیوه آن‌ها را ترغیب می‌کنید که از مشتری بالقوه به بالفعل تبدیل شوند و مجاب شوند که از محصول یا خدمات شما استفاده کنند. از طرف دیگر، به هدف دوم خود یعنی سئو نیز می‌پردازید. با سئوکاری می‌توانید موتورهای جستجو را قانع کنید که شما را در ابتدای لیست خود قرار دهند و در نتیجه، بازدیدکنندگان را به مشتریان بالقوه شما تبدیل کنند. در واقع، بدون سئو، محتوای شما بی‌فایده است و سایت شما هیچ سرانجامی ندارد.


برای طی این مرحله از مراحل طراحی وب سایت باید کلمات کلیدی را پیدا کنید و در صدد باشید که عناوین مختلفی را با این کلمات ایجاد کنید. در این بین، می‌توانید از ابزارهای خود گوگل برای یافتن کلمات استفاده کنید و فراموش نکنید که اگر این مرحله به‌ خوبی انجام نشود، همه کارهای شما برای طراحی سایت عملاً بی‌فایده خواهند بود

عناصر بصری گام چهارم مراحل طراحی وب سایت
سازگاری سایت با دستگاه‌های مختلف مهم است

گام چهارم: عناصر بصری را مد نظر قرار دهید

قطعاً سایتی که تنها به محتوای نوشتاری بسنده می‌کند، یک بازنده تمام ‌عیار است. برای انجام مراحل طراحی وب سایت موفق نیاز به عناصر برندسازی دارید. لوگو، رنگ تصویر، ویدئو و هر چیزی که محتوای نوشتاری را بتواند از یکنواختی خارج کند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. شما در این مرحله می‌توانید از رقبای خود پیشی بگیرید. بسیاری از طراحان سایت با کمک کیت‌ها و فریم‌های موجود و اندکی دانش می‌توانند پا به‌ پای شما در این حرفه فعالیت کنند. آنچه مسیر شما را از آنان به سمت موفقیت تغییر می‌دهد، توجه ویژه و به اندازه به عناصر بصری است.


به همان اندازه که عوامل فنی مانند سرعت بارگذاری یا سازگاری سایت با سایر دستگاه‌ها اهمیت دارد، عناصر بصری نیز مهم است. با کمک عناصر بصری ‌می‌توانید بیشتر تعامل برقرار کنید و در نتیجه، این شانس را داشته باشید که تعداد کلیک و نرخ تبدیل را افزایش دهید. از این رو، باید به این عناصر اهمیت دهید و بدانید که امروزه هیچ‌ کس وقت زیادی را برای خواندن موضوعات تکراری هدر نمی‌دهد‌. اگر از این فاکتورها کمک بگیرید، بازدیدکنندگان خود را مجاب می‌کنید تا محتوای نوشتاری را بخوانند و مفهوم را بهتر درک کنند. به این ترتیب، زودتر و راحت‌تر به هدف خود می‌رسید.

سپردن مراحل طراحی وب سایت تان به متخصصان
یک وب‌سایت خوب همه جنبه‌ها را در نظر می‌گیرد

سخن آخر

داشتن یک سایت می‌تواند به بهترین شکل ممکن شما را به دنیا معرفی کند. در این حالت، دیگر نیازی نیست که هزینه زیادی را به تبلیغات اختصاص دهید؛ چراکه با صرف هزینه خود برای داشتن سایتی با طراحی عالی و نکات مهم، برگ برنده در دستان شما قرار می‎گیرد.


مراحل طراحی وب سایت می‌توانند سخت‌ و پیچیده باشند؛ اما ‌برای متخصصان حرفه‌ای سایت ما که سال‌ها تجربه و دانش لازم در این حوزه را دارند، کار سختی نیست. آن‌ها با توجه ‌به دانش به‌روز خود می‌توانند دست کسب‌وکار شما را بگیرند و به قله‌های موفقیت برسانند. وب‌سایت خود را به دست ما بسپارید و برای یک موفقیت بی‌حد و حصر آماده شوید.