اگر در زمینه طراحی سایت فعالیت داشته باشید به احتمال زیاد نام بوت استرپ به گوشتان خورده است. درواقع بوت استرپ یک فریم‌ورک رایگان برای طراحی سریع‌تر و ساده‌تر وب سایت‌ها است. به کمک طراحی سایت با بوت استرپ شما می‌توانید از انواع قالب‌های از پیش طراحی شده استفاده کنید.


بوت استرپ به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید بسیار ساده و بدون دردسر طراحی‌های جذاب و کارآمدی را داشته باشید. برای آشنایی با نحوه نصب بوت استرپ با ما همراه شوید. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با بیانی ساده با بوت استرپ آشنا سازیم و اطلاعاتی در مورد مزایا و معایب استفاده از این فریم‌ورک در اختیارتان قرار ‌دهیم.

طراحی سایت با بوت استرپ
کاربرد بوت استرپ در طراحی سایت

منظور از بوت استرپ در کامپیوتر چیست؟

به طورکلی بوت استرپ به معنای بوت کردن یا لود کردن برنامه در کامپیوتر با استفاده از برنامه‌های ورودی کوچک‌تر است. در زمان طراحی سایت با بوت استرپ از یک برنامه ورودی کوچک‌تر استفاده می‌شود تا به کمک آن به برنامه مورد نظر خود دست یابیم. در برنامه‌نویسی بوت استرپ از یک فریم‌ورک css برای ساخت وب‌سایت‌های واکنش گرا استفاده می شود.


بوت استرپ باعث می‌شود صفحه وب یا برنامه شما بتواند خودش سایز صفحه نمایش بیننده را تشخیص دهد و بر اساس آن به طور خودکار صفحه‌نمایش را تنظیم کند. این فریم‌ورک با استفاده از تکنولوژی‌های طراحی، لایه‌بندی‌ها و ابزارهای جاوا اسکریپت این کار را انجام می‌دهد.

نصب بوت استرپ و طراحی سایت با بوت استرپ
نحوه نصب بوت استرپ

نحوه نصب بوت استرپ

در این بخش می‌خواهیم به شما یاد بدهیم چطور می‌توانید فایل‌های بوت استرپ را برای کامپیوتر خود دانلود کنید و در نهایت آن‌ها را به فایل‌های html متصل سازید. با این کار می‌توانید از قابلیت‌های بوت استرپ در کد برنامه‌نویسی خود استفاده کنید. هر زمان موفق به دانلود و برقراری ارتباط میان فایل‌های بوت استرپ شدید، می‌توانید از المان‌های جاوا اسکریپت و صفحه‌بندی در طراحی سایت با بوت استرپ استفاده داشته باشید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در ابتدا وب سایت بوت استرپ را در مرورگر کامپیوتر خود باز کنید.
 • حالا روی دکمه دانلود کلیک کرده و بعد دکمه زیر دانلود در بخش Compiled CSS and JS را فشار دهید.
 • حالا فایل‌ها را از حالت زیپ خارج سازید.
 • فولدرهای به دست آمده را به همان پوشه‌هایی منتقل کنید که فایل‌های html وب‌سایت شما در آن قرار دارند.
 • روی فایل html ای که می‌خواهید در آن از بوت استرپ استفاده داشته باشید، راست کلیک کنید.
 • گزینه open with را انتخاب کرده و بعد روی برنامه ویرایش متن کلیک کنید.
 • لینک‌های بوت استرپ را به هدر فایل html بیفزایید.
 • محل قرارگیری لینک‌های بوت استرپ را در کد چک کنید. این کد باید میان خط‌های meta و title قرار داشته باشد. حالا می‌توانید طراحی سایت با بوت استرپ را انجام دهید.

چه زمانی از بوت استرپ برای طراحی سایت استفاده کنیم

بوت استرپ ابزاری است که توسط هر کاربری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. چیزی حدود ۲۲ درصد تمام وب‌سایت‌هایی که در اینترنت وجود دارند، در ساخت آن‌ها از بوت استرپ استفاده شده است. دلایل زیادی برای طراحی سایت با بوت استرپ وجود دارد. ما در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

 • زمانی که می‌خواهید یک وب‌سایت واکنش گرا طراحی کنید: ساخت یک سایت واکنش گرا با استفاده از بوت استرپ بسیار ساده‌تر از انجام این کار با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی است. در بوت استرپ قابلیت‌های زیادی وجود دارد که به شما اطمینان می‌دهد می‌توانید وب‌سایت خود را مطابق با نیاز کاربر هماهنگ سازید
 • نیاز به صرفه‌جویی در زمان دارید: طراحی سایت با بوت استرپ زمان زیادی نمی‌خواهد. هر وقت فریم‌ورک آن را دانلود کردید، می‌توانید این کار را با یک قالب پایه شروع کنید و بعد موارد مورد نیاز خود را به آن بیفزایید. این موارد می‌تواند شامل جدول‌ها، دکمه‌ها، تصاویر و آیکون‌ها باشد.
 • چند نفر روی یک سایت کار می‌کنید: اگر چند فرد مختلف برای طراحی یک سایت فعالیت دارند، طراحی سایت از طریق بوت استرپ باعث هماهنگی بیشتر میان آن‌ها خواهد شد. همه شما می‌توانید از تنظیمات پیش‌فرض این فریم‌ورک استفاده داشته باشید.
باید ها و نباید های طراحی سایت با بوت استرپ
طراحی سایت با بوت استرپ

چه زمانی نباید از بوت استرپ استفاده کرد

با وجودی که استفاده از این فریم‌ورک css نقاط قوت زیادی دارد؛ اما مواردی وجود دارد که بهتر است از بوت استرپ استفاده نشود. بیایید نگاهی دقیق‌تر به این موارد بیندازیم و در نهایت با در نظر گرفتن تمام جنبه‌های آن ببینیم که طراحی سایت با بوت استرپ گزینه خوبی است یا خیر.

 • زمانی که به دنبال یک وب سایت منحصربه‌فرد هستید: قالب‌ها در بوت استرپ از قبل طراحی شده‌اند. سایت‌های بوت استرپ اغلب شبیه به هم دیده می‌شوند. شما می‌توانید این سایت را شخصی‌سازی کنید؛ اما این کار به زمان نیاز خواهد داشت.
 • زمانی که یک تم می‌خواهید: فریم‌ورک بوت استرپ یک تم نیست، البته تم‌هایی برای آن در دسترس هستند؛ اما بعد از نصب به صورت خودکار تغییر نمی‌کند.
 • به دنبال سایتی هستید که سریع بارگذاری ‌شود: بوت استرپ روی سرعت سایت شما تأثیر منفی می گذارد؛ زیرا این فریم‌ورک سنگین است. منظور ما حجم آن نیست، بلکه تعداد میانگین کاربرهایی است که از آن استفاده دارند.
 • زمانی که فرصت کافی برای یادگیری و خواندن فایل‌های بوت استرپ ندارید: بوت استرپ به عنوان پلتفرمی شناخته می‌شود که استفاده از آن ساده است. در بوت استرپ برای هر بخش از فریم‌ورک توضیحات جدایی آورده شده است. این یعنی هر فردی می‌تواند به صورت مجازی بوت استرپ را یاد بگیرد؛ اما برای خواندن اسناد و یادگیری فریم‌ورک‌ها نیاز به زمان زیادی است.
سفرش طراحی سایت با بوت استرپ
زمانی که نباید از بوت استرپ استفاده کرد

کلام آخر

بوت استرپ یک فریم‌ورک رایگان و بسیار ساده برای طراحی سایت است. بوت استرپ روند طراحی سایت‌های واکنش گرا را با به‌کارگیری مجموعه‌ای از قالب‌های آماده بسیار ساده می‌سازد. به بیان دیگر بوت استرپ به طراحان سایت کمک می‌کند با سرعت بیشتری وب‌سایت خود را طراحی کنند، بدون اینکه از بابت دستورات و عملکردهای پایه نگرانی داشته باشند.


طراحی سایت با بوت استرپ شامل استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی html، css و جاوا اسکریپت است. در این مقاله به مزایای استفاده از بوت استرپ برای طراحی سایت اشاره کردیم و روش نصب آن را برای شما توضیح دادیم. در نهایت با توجه به مزایا و معایب طراحی سایت با آن می‌توانید تصمیم‌گیری کنید.