محتوا در دنیای مجازی حرف اول را می‌زند. هر سایتی بدون محتوا، اعم از محتوای متنی یا صوتی و تصویری، در دنیای مجازی مانند انسانی است که نمی‌تواند صحبت کند. اگر با طراحی سایت آشنا هستید، بدون شک در مورد سیستم مدیریت محتوا یا cms اختصاصی شنیده اید. اگر در پی طراحی سایت خود هستید و در این مورد اطلاعاتی ندارید هم نگران نباشید. در این مطلب با ما همراه باشید تا به طور دقیق با سیستم مدیریت محتوای اختصاصی، ویژگی‌ها و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

Cms اختصاصی چیست؟

Cms اختصاصی یا سیستم مدیریت محتوا، همان طور که از نامش مشخص است، به مدیرتی محتواهای سایت شما کمک می‌کند. تولید صفحات وب، ویرایش آن‌ها و هر نوع تغییری که قصد به وجود آوردن آن در سایت خود را دارید از طریق cms یا سیستم مدیریت محتوا انجام می‌شود. سیستم‌های مدیریت محتوا همیشه اختصاصی نیستند، بهتر است بگوییم که در اغلب اوقات اختصاصی نیستند! این سیستم‌ها به صورت تحت وب کار می‌کنند و به مدیر سایت قدرت کنترل محتواهای سایت خود را می‌دهند.

Cms اختصاصی

سیستم مدیریت محتوای اختصاصی چیست؟

معروف‌ترین cms در حال حاضر وردپرس است که حتماً نام آن را شنیده اید. جوملا و دروپال و دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا نیز وجود دارند و انتخاب آن‌ها به موارد بسیاری بستگی دارد. حال در چه مواردی لازم است که cms اختصاصی داشته باشیم؟ بهتر است از cms اختصاصی استفاده کنیم و یا سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان و متن باز برای ما کافی هستند؟ برای پاسخگویی به این سوالات و سوالات دیگر، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

در چه مواردی از cms اختصاصی استفاده کنیم؟

در اکثر مواقع استفاده از cms های رایگان و متن باز مثل وردپرس، کار شما را راه می‌اندازند، اما اگر امنیت و انعطاف پذیری سیستم مدیریت محتوایتان برایتان اهمیت زیادی دارد، پیشنهاد می‌کنیم که از cms اختصاصی استفاده کنید. برای مثال ممکن است که شما یک شرکت بزرگ تجاری باشید که اطلاعات و داده‌هایی که در سایت دارید، برایتان اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر رقبا و حتی دشمنانی که در عرصه کسب و کار دارید در صدد آسیب رساندن به شما هستند. در چنین مواقعی باید امنیت سایت خود را بالاتر ببرید. یکی از کارهایی که می‌توانید برای افزایش امنیت سایت خود انجام دهید، استفاده از cms اختصاصی است. در ادامه شما را با برخی از موارد که در آن‌ها استفاده از cms اختصاصی ضروری است آشنا خواهیم کرد.

استفاده از Cms اختصاصی
از وردپرس استفاده کنیم یا cms اختصاصی؟

ارگان‌های دولتی


ارگان‌های دولتی و نهادهای خاص نیز باید از cms اختصاصی استفاده کنند. بانک‌ها، ادارات، بیمارستان‌ها و … که اطلاعات خصوصی و محرمانه زیادی دارند، باید سایتشان را با سیستم‌های مدیریت محتوای اختصاصی بالا بیاورند. بدیهی است که استفاده از سیستم‌های رایگان و متن باز ارزان‌تر و سریع‌تر است، اما حساسیت کار شما اقتضا می‌کند که زمان و هزینه بیشتری صرف کنید تا در مقابل امنیت کافی را به دست بیاورید. بدون شک به خطر افتادن داده‌ها مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند که افسوس هزینه ای که در ابتدای کار باید می‌کردید، چاره ای از آن مشکلات دوا نمی‌کند.

کسب و کارهای بزرگ

شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ مثل علی بابا، دیجی کالا، دیوار و … نیز از cms اختصاصی استفاده می‌کنند. دلیل این کار آن است که وردپرس، جوملا و سیستم‌هایی از این دست نمی‌توانند امکانات کافی را در اختیار چنین کسب و کارهایی بگذارند. بنابراین در صورتی که شما هم قصد این را دارید که یک وبسایت خاص داشته باشید و یا کسب و کاری بزرگ را راه اندازی کنید، باید از سیستم مدیریت محتوا یا cms اختصاصی استفاده نمایید.
اگر قصد راه اندازی یک مارکت پلیس را دارید نیز باید از سیستم مدیریت محتوای اختصاصی بهره بگیرید. فراموش نکنید که استفاده از سیستم‌های آماده مثل وردپرس امکانات کافی برای مانور دادن روی ویژگی‌های مختلف را به شما نمی‌دهد. علاوه بر ویژگی‌های متنوع، سرعت بالا نیز در لود شدن صفحات مختلف کسب و کارها بسیار مهم است، سیستم مدیریت محتوای اختصاصی به شما کمک می‌کند که سرعت بیشتری داشته باشید. این نکته را در بخش مزایا بیشتر توضیح خواهیم داد.

سایت‌های خبری

سایت‌های خبری یکی از مهم‌ترین سایت‌های اینترنتی در همه جای دنیا هستند. شما باید بتوانید امنیت سایت خبری خود را تامین کنید. بدون تردید سایت‌های خبری اطلاعات خاص و حتی محرمانه دارند که باید به خوبی از آن‌ها مراقبت کنند. نکته مهم در دنیای سایت‌های خبری این است که رقابت بر سر زودتر منتشر کردن یک خبر است. در واقع یک سایت خبری در صورتی می‌تواند موفق باشد که خبرهای دست اول را به دست مردم برساند. به همین دلیل امنیت داده‌های شما اهمیت دوچندان پیدا می‌کند. سیستم مدیریت محتوای متن باز به اندازه‌ی سیستم‌های مدیریت محتوای اختصاصی امن نیست و درز داده‌ها از آن‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد.

سایت‌های خلاقانه

حتماً در مورد دزدیده شدن ایده‌های مختلف در دنیا داستان‌های زیادی شنیده اید. افرادی که ایده‌هایی که متعلق به خودشان نبود را دزدیدند و با پیاده سازی آن ایده‌ها، بسیار ثروتمند شدند. این داستان‌ها یادآوری می‌کند که مراقبت از ایده‌هایمان چقدر مهم است. بسیاری از ایده‌ها در مورد سایت‌ها و در بستر مجازی هستند. شما باید بتوانید از ایده خود در مجازی مراقبت کنید، پس cms اختصاصی برای شما نیز ضروری است. ایده‌های خلاقانه معمولاً به ویژگی‌های جدیدی نیز نیاز دارند، این ویژگی‌ها بسیاری اوقات توسط وردپرس قابل اجرا نیستند و باید با کدنویسی مجزا به آن‌ها برسید. اگر هزینه کردن در ابتدای کار برای شما مشکل است، یک نسخه اولیه از کارتان را روی وردپرس پیاده کنید و بعد از مدتی، زمانی که به مرحله توسعه رسیدید، از سیستم‌های مدیریت محتوای مختص به خود استفاده نمایید.

مزایای استفاده از cms اختصاصی

بدون شک طراحی یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی مزایای زیادی دارد. نه تنها در سیستم‌های مدیریت محتوا، بلکه در تمامی موارد اگر موردی به صورت تخصصی برای شما طراحی شود، بسیار بهتر از موارد رایگان مشابه آن خواهد بود. البته موضوع نیاز یا عدم نیاز به این موارد اختصاصی، امر دیگری است که خودتان باید آن را بررسی کنید. در این بخش از مقاله قصد داریم مزایای استفاده از cms اختصاصی را توضیح دهیم تا با درک بهتری از این مزایا دست به سفارش cms اختصاصی و یا استفاده از سیستم‌های رایگان بپردازید.

امنیت بالاتر

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، امنیت سایت با سیستم‌های مدیریت محتوای اختصاصی بهتر حفظ می‌شود. زمانی که یک کد اختصاصی برای شما نوشته می‌شود، برخلاف برنامه‌های متن باز که کد آن‌ها در اختیار همه قرار دارد، کسی از آن‌ها با خبر نخواهد شد. بنابراین ایمنی شما بالاتر است و می‌توانید اطمینان داشته باشید که جاسوسی و هک و خطراتی از این دست نیز کمتر برای شما پیش خواهد آمد.

سرعت بالاتر

در طراحی cms اختصاصی، تمامی کدها مبنی بر نیاز شما نوشته می‌شوند. در واقع بخش‌هایی از کدهای برنامه‌های متن باز مثل وردپرس، موردنیاز شما نیستند. این موارد باعث کند شدن سرعت سایت می‌شود. کند شدن سرعت سایت عدم رضایت کاربران را در پی دارد. ویرایش کدهایی که به صورت اختصاصی نوشته شده اند نیز بسیار سریع‌تر از بقیه اتفاق می‌افتد و انعطاف برنامه بیشتر است. شما می‌توانید بهترین عملکرد را از نظر سرعت و دقت در سیستم مدیریت محتوای سایت خود داشته باشید.

مزایا و معایب طراحی cms اختصاصی
آشنایی با مزایا و معایب سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

امکان توسعه بیشتر سایت

برای توسعه‌ی سایت‌هایی که از سیستم‌های رایج مدیریت محتوا استفاده می‌کنند، شما تنها به افزونه‌های همان سیستم محدود هستید. در واقع نمی‌توانید چیزی را به سایتتان اضافه کنید که وردپرس آن‌ها را از قبل نداشته باشد. در cms اختصاصی شما محدودیتی از این لحاظ ندارید و می‌توانید به راحتی با نوشتن کدهای جدید، هر آن چه که امکان برنامه نویسی آن وجود دارد را به سایتتان اضافه کنید.

منحصر به فرد بودن

سیستم‌های مدیریت محتوای اختصاصی، منحصر به فرد هستند. این موضوع به شما کمک می‌کند که رشد بیشتری را در فضای مجازی به نسبت سایت‌هایی که از یک سیستم استفاده می‌کنند تجربه کنید. در نتیجه رضایت کاربرانتان نیز بیشتر خواهد بود و می‌توانید مشتریان بیشتری را نیز به خودتان جلب کنید.

پشتیبانی قوی‌تر به نسبت سایر سیستم‌ها

زمانی که ساخت و طراحی سیستم مدیریت محتوای اختصاصی خود را سفارش می‌دهید، از پشتیبانی آن نیز برخوردار خواهید شد. پشتیبانی فنی تمام وقت باعث می‌شود که نگرانی ای از بابت سایتتان نداشته باشید. این در حالی است که در صورت استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوایی مثل وردپرس، پشتیبانی تنها به یک چت آنلاین با یک ربات محدود می‌شود!

معایب استفاده از cms اختصاصی

هیچ چیزی در این دنیا بی نقص نیست و اگر توجه کنیم، متوجه می‌شویم همه چیز در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. طراحی cms اختصاصی نیز از همین موارد است. هر چند که در مورد مزایا صحبت کردیم و سعی کردیم به اطلاعات شما در مورد آن اضافه کنیم، اما باید در خصوص معایب آن نیز به شما اطلاع دهیم. تنها در این صورت است که می‌توانید با اطلاعات جامع و آگاهی کامل در خصوص داشتن cms اختصاصی و یا نداشتن آن تصمیم گیری کنید. با ما همراه باشید تا با این معایب بیشتر آشنا شوید.

هزینه بالای cms اختصاصی

سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز مثل وردپرس رایگان هستند. شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ی خاصی از این سیستم‌ها استفاده کنید و محتواهای خود را مدیریت نمایید. هزینه ای بابت طراحی یا توسعه پنل‌های مدیریتی در سیستم‌های مدیریت محتوای وردپرس و جوملا شامل شما نمی‌شود. اما همان طور که می‌دانید، هیچ چیز اختصاصی ای رایگان نیست. به همین دلیل طراحی سیستم مدیریت محتوای اختصاصی برای وبسایت شما نیز شامل هزینه می‌شود. این که این هزینه دقیقاً چه میزان است، مشخص نیست و به پارامترهای گوناگونی بستگی دارد.

زمان بر بودن

سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان و متن باز، به سهولت در دسترسی هستند و زمانی برای این که بخواهید صبر کنید تا از آن‌ها استفاده کنید نیاز ندارید. cms اختصاصی اینگونه نیست و شما باید دست کم تا طراحی آن و نوشته شدن کامل کد آن صبر کنید. زمان بر بودن یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی را با کند بودن آن اشتباه نگیرید. همان طور که گفتیم یکی از مزایای این سیستم‌ها، سرعت آن‌ها است؛ منظور ما از زمان بر بودن تنها زمانی است که برای تهیه کد سیستم مدیریت محتوای اختصاصی خود باید صبر کنید.

همه چیز راجب Cms اختصاصی و طراحی آن
Cms اختصاصی و طراحی آن

طراحی سیستم مدیریت محتوای اختصاصی خود را به چه کسی بسپاریم؟

تا این جا احتمالاً متوجه شده اید که آیا سیستم مدیریت محتوای اختصاصی برای شما مناسب است یا خیر؟ به صورت کلی اگر به سرعت بیشتر، امنیت بالاتر و ویژگی‌های خاص‌تری به نسبت سایت‌های دیگر نیاز دارید، باید از سیستم مدیریت محتوای اختصاصی استفاده کنید. نکته‌ی مهم در استفاده از cms اختصاصی به نسبت مدل‌های متن باز، این است که باید پشتیبانی قوی و مناسبی دریافت کنید تا از کارکردن در پنل مدیریتی تا رفع مشکلاتی که پیش خواهند آمد را یاد بگیرید. به همین دلیل مهم است که چه تیمی طراحی این سیستم مدیریت اختصاصی را برای شما انجام می‌دهد. حرفه ای بودن تیم، تعهد به کار و پشتیبانی مناسب از جمله ویژگی‌های تیمی است که باید کار خود را به آن‌ها بسپارید.
تیم طراحی سایت و اپلیکیشن گیتی گت، با بیش از 11 سال سابقه برنامه نویسی و داشتن نمونه کارهای بسیار حرفه ای در زمینه‌های متعدد و بیش از 7 سال سابقه مدیریتی، آماده‌ی کمک به شما در تهیه سیستم مدیریت محتوای اختصاصی شماست. گیتی گت می‌تواند با مشاورین خود، نه تنها این سیستم‌ها را برای شما طراحی کند، بلکه در خصوص طراحی سایت، اپلیکیشن، کسب و کارتان و موضوعات دیگر به شما مشاوره نیز ارائه دهد. برای بهره مندی از این مزایا تنها کافی است با شماره تماس‌های اعلام شده در بخش تماس با ما در منوی بالای سایت، با ما تماس بگیرید.

جمع بندی نکات مربوط به طراحی cms اختصاصی

Cms یا سیستم مدیریت محتوا، سیستمی است که به مدیر سایت قدرت تولید و تغییر در صفحات مختلف سایت را می‌دهد. از معروف‌ترین این سیستم‌ها می‌توان به وردپرس و جوملا اشاره کرد. این سیستم‌ها متن باز بوده و استفاده از آن‌ها نیز رایگان می‌باشد. گاهی ممکن است شما در سایت خود نیاز به مسائلی مثل سرعت بالاتر، امنیت بیشتر، ویژگی‌های خاص‌تر و مسائلی از این دست داشته باشید. در این صورت باید از سیستم مدیریت محتوای اختصاصی استفاده کنید.
سیستم مدیریت محتوای اختصاصی به شما کمک می‌کند که امنیت داده‌هایتان را بالاتر ببرید و از سرعت بیشتر لذت ببرید. امکان توسعه نیز در این شرایط برای شما بیش از پیش فراهم است. در این مقاله ما در خصوص سایت‌هایی که نیاز به cms اختصاصی دارند، مزایا و معایب این سیستم‌ها و طراحی آن‌ها صحبت کردیم. امیدواریم مطالب این مقاله نیز به شما در پیشبرد اهدافتان کمک شایانی کرده باشد.