مدیریت کسب ‌وکار هرگز کار آسانی نبوده و نیست. کسب ‌وکارهای اینترنتی هم از این موضوع مستثنی نیستند. طی چند سال اخیر و با شیوع ویروس کرونا، مدیریت کسب‌وکارها از قبل هم سخت‌تر شده است. یکی از دلایل این موضوع، بیکار شدن عده زیادی از جمعیت است که باعث شد این افراد از نظر مالی در مضیقه قرار بگیرند و حتی تهیه اقلام ضروری هم برای آن‌ها دشوار شود. بااین‌حال نابودی کسب و کارهای اینترنتی به این سادگی نیست و کسب‌وکارها هم تلاش کرده‌اند تا خودشان را با شرایط وفق بدهند.

برای طراحی سایت و رشد کسب و کار اینترنتی خود کلیک کنید

امروزه کسب‌وکارها با چالش‌ها و مشکلات زیادی مواجه هستند اما بیشتر کسب‌وکارهای اینترنتی مسیر حرکت خود را به‌خوبی پیدا کرده‌اند و حتی عملکرد بهتری نسبت به قبل دارند. پس از شیوع ویروس کرونا افراد زیادی به دورکاری یا مشاغل خانگی روی آوردند که این موضوع باعث افزایش استفاده از اینترنت و خرید از فروشگاه‌های مجازی شده است. بااین‌حال کسب‌وکارهای اینترنتی نیز همواره با چالش‌هایی مواجه هستند. برای آشنایی بیشتر با این چالش‌ها و راهکارهایشان تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نابودی کسب و کارهای اینترنتیکسب‌وکارهای اینترنتی نسبت به کسب‌وکارهای دیگر با چالش‌های خاصی مواجه هستند

چالش‌های پیش‌روی کسب‌وکارهای اینترنتی

کسب‌وکارهای اینترنتی با چالش‌های زیادی مواجه هستند. برای جلوگیری از نابودی کسب و کارهای فضای مجازی نیاز است که راهکارهایی برای این چالش‌ها ارائه شده و به کار بسته شود. در ادامه فهرست مختصری از این چالش‌ها ارائه شده که لازم است کسب‌وکارها توجه ویژه‌ای به آن‌ها نشان بدهند.

 1. جذب مشتری مناسب

باتوجه‌به افزایش کسب‌وکارهای مجازی، مشتریان گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارند. کسب‌وکارها باید روش‌هایی را به کار ببرند تا مشتری مناسب را جذب کنند. امروزه بازاریابی دیجیتال اهمیت زیادی نسبت به بازاریابی سنتی پیدا کرده است. جذب مشتری یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد و به آزمون و خطا و تحلیل زیادی نیاز دارد.

 1. ایجاد تجربه خوشایند برای مشتری

همان‌طور که گفتیم مشتری‌ها گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارند؛ پس اگر از تجربه خود از کالا یا خدمات یک کسب‌وکار اینترنتی راضی نباشند به سراغ کسب‌وکار دیگری می‌روند. این موضوع یکی از دلایل اصلی نابودی کسب و کارهای اینترنتی است که بی‌توجهی به آن می‌تواند هزینه زیادی را به دنبال داشته باشد. برای بهبود تجربه مشتری راه‌های زیادی وجود دارند. یکی از بهترین روش‌های بهبود تجربه مشتری داشتن یک وب‌سایت تمیز و ساده بر اساس جدیدترین متد طراحی گرافیکی وب است که کار را برای مشتری ساده‌تر کند.

نابودی کسب و کارهای اینترنتیتجربه خوشایند مشتری باعث وفاداری مشتری خواهد شد

 1. وفاداری مشتری

وفاداری مشتری تا حد زیادی به تجربه‌ای که در گذشته نسبت به یک کسب‌وکار داشته برمی‌گردد. جذب مشتری جدید تا 5 برابر بیشتر از حفظ مشتری کنونی هزینه دارد. این موضوع اهمیت حفظ مشتری را نشان می‌دهد؛ زیرا تلاش صرف برای جذب مشتری جدید و عدم تلاش برای حفظ مشتری‌های قبلی یکی از عواملی است که در بلندمدت می‌تواند نابودی کسب و کارهای فضای مجازی را به دنبال داشته باشد.

 1. رقابت و تحلیل رقبا

کسب‌وکارهای اینترنتی همیشه باید رقبای خود را بشناسند و آن‌ها را تحت‌نظر داشته باشند. در قدم بعدی باید تلاش کنند تا از رقبا پیشی بگیرند و عملکرد برجسته‌تری نسبت به آن‌ها داشته باشند. همچنین باید خدمات یا کالاهایی را ارائه کنند که منحصربه‌فرد بوده و مختص پایگاه مشتریان خودشان باشد.

 1. قیمت‌گذاری، ارسال کالا و ضمانت بازگشت

برای آن دسته از کسب‌وکارهای اینترنتی که در زمینه فروش کالا فعالیت دارند قیمت‌گذاری رقابتی از اهمیت زیادی برخوردار است. بیشتر مشتری‌ها ترجیح می‌دهند از جایی خرید کنند که ارسال رایگان داشته باشد. همچنین ازآنجاکه مشتری هنگام خرید کالا آن را از نزدیک نمی‌بیند، تمایل دارد از امکان بازگشت کالا هم برخوردار باشد تا درصورتی‌که کالا مشکل داشت بتواند آن را مرجوع کند. نداشتن رویکرد مناسب برای مرجوعی کالاها از مواردی است که می‌تواند نابودی کسب و کارهای اینترنتی را به دنبال داشته باشد.

برای جلوگیری از نابودی کسب‌وکار در شرایط سخت به برنامه‌ریزی دقیق نیاز است

راهکارهای مناسب برای رفع چالش‌های پیش‌روی کسب‌وکارهای اینترنتی

چالش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم تنها بخشی از مشکلاتی بوده که کسب‌وکارها با آن مواجه هستند. علاوه بر این چالش‌ها نکات دیگری هم وجود دارند که کسب‌وکارها باید موردتوجه قرار دهند. از این چالش‌ها می‌توان به امنیت اطلاعات در فضای مجازی، بررسی هویت مشتریان، پیدا کردن شرکای مناسب و غیره اشاره کرد. در ادامه راهکارهایی ارائه شده‌اند که به جلوگیری از نابودی کسب و کارهای اینترنتی کمک می‌کنند:

 • به‌روز بودن، پشتیبان گرفتن از اطلاعات و تأمین امنیت سیستم‌ها
 • تأمین امنیت مشتریان با بررسی هویت آن‌ها از طریق رمز یک‌بارمصرف، شناسایی دومرحله‌ای و غیره
 • شراکت با شرکت‌های فعال در زمینه بازاریابی دیجیتال برای بیشتر دیده‌شدن در فضای مجازی
 • استفاده از روش‌های ساده و آسان برای ثبت سفارش محصولات یا خدمات
 • پشتیبانی و خدمات مشتری مناسب، اطلاع‌رسانی محصولات جدید، ارائه تخفیف به مشتریان ثابت
 • ارائه محصولات و خدمات منحصربه‌فرد در رقابت با سایر کسب‌وکارهای فعال در حوزه
 • قیمت‌های رقابتی، ارسال محصولات با هزینه کم یا به‌صورت رایگان، ضمانت بازگشت کالا
 • ارائه گارانتی معتبر و ضمانت برگشت وجه
 • کمک گرفتن از شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه تجارت الکترونیک و همکاری با آن‌ها برای فروش هدفمند

کسب‌وکارهایی که خودشان را با شرایط روز هماهنگ نکنند در معرض خطر نابودی قرار می‌گیرند

جمع‌بندی و کلام پایانی

باتوجه‌به چالش‌هایی که کسب‌وکارها همیشه با آن مواجه بوده‌اند و باتوجه‌به رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، نابودی کسب و کارهای اینترنتی امری دور از ذهن نیست. بسیاری از کسب‌وکارها مجبور شدند به‌صورت موقتی یا دائمی کار خود را تعطیل کنند. عده دیگری هم ورشکست یا از ادامه کار منصرف شدند. اما همیشه کسب‌وکارهایی هستند که با دنبال‌کردن راهکارهای جدید با چالش‌های پیش‌رو مقابله می‌کنند و قوی‌تر از قبل به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

تمام کسب‌وکارهایی که همه‌گیری ویروس کرونا در آن‌ها تأثیر گذاشت، روزهای سختی را پشت سر گذاشتند. مشکلات موجود در زنجیره تأمین و نیروی انسانی باعث شد بسیاری از کسب‌وکارها تعطیل شوند. این موضوع ضربه بزرگی به اقتصاد جهان زد و نابودی کسب و کارهای اینترنتی زیادی را به دنبال داشت. بااین‌حال، با بهبود وضعیت شیوع کرونا کسب‌وکارهای بسیاری فعالیت خود را از سرگرفته‌اند. تعداد زیادی از کسب‌وکارهای اینترنتی هم خودشان را با شرایط همگام کردند و چالش‌ها را به‌راحتی پشت سر گذاشتند.

نابودی کسب و کارهای اینترنتی

منابع :

20 Biggest Ecommerce Challenges In 2023 + Simple Solutions

https://www.offers.com/blog/post/store-closings