همان طور که ظاهر یک فروشگاه در جذب مخاطبان اهمیت زیادی دارد، زیبایی ظاهری سایت شما که در حقیقت فروشگاه شما در فضای مجازی است نیز بسیار پر اهمیت است. طراحی گرافیکی وب مهارتی است که با استفاده از آن، زیبایی و جذابیت سایت شما تامین می شود.مهم ترین قدم قبل از طراحی سایت، طراحی ظاهر گرافیکی سایت می باشد ظاهر هر چه حرفه ای تر باعث می شود که شما نیز با اعتبارتر و حرفه ای تر جلوه کنید. در این مقاله در مورد طراحی گرافیکی سایت و وب صحبت کرده ایم. اگر به دنبال تکمیل اطلاعات خود در مورد طراحی گرافیکی وب هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

طراحی گرافیکی وب

طراحی گرافیکی وب یک مهارت است که در آن با استفاده از عناصر گرافیکی، رنگ، ترکیب طرح و الگوهای طراحی، یک تجربه کاربری متناسب با صفحات وب استفاده می شود. ایجاد یک رابط کاربری زیبا و قابل دسترس برای کاربران از طریق طراحی گرافیکی وب محقق می شود. ظاهر زیبای سایت به اندازه ی محتوایی که در آن قرار می دهید، اهمیت دارد. کیفیت گرافیک سایت شما باعث می شود که کاربر رغبت کند تا در آن بگردد و محتواها و تصاویر شما را ببینند. زمانی که کیفیت تصاویر و وضوح آن ها به خوبی رعایت نمی شوند، مخاطب نیز دوست نخواهد داشت که به آن ها نگاه کند.

در طراحی گرافیکی وب بخش های مختلف یک سایت و المان های مختلفی که دارد مثل هدر، فوتر، لوگو، طرح بندی صفحات، آیکون ها و تصاویر موجود در سایت و طراحی و تنظیم صفحات مورد توجه قرار می گیرند. هر یک از این المان هایی که نام بردیم توسط طراحی گرافیکی ساخته می شوند.

طراحی گرافیکی وب

اهمیت طراحی گرافیکی وب

همان طور که می دانید، سایت شما وسیله ی حضور شما در فضای مجازی است. همان طور که به زیبایی و آراستگی خود در ظاهر برای حاضر شدن در اجتماع توجه می کنید، باید به زیبایی و گرافیک سایت خود نیز توجه کنید. اگر سایت شما یک سایت فروشگاهی است در واقع این سایت همان فروشگاه شما در بازار مجازی قلمداد می شود. افراد برای زیبایی فروشگاه های خود کارهای زیادی از قبیل چیدن ویترین های زیبا، نورپردازی و … استفاده می کنند تا در میان سایر فروشگاه ها به چشم مشتریان بیایند. در مورد سایت نیز همین طور است و باید زیبایی و کیفیت و آراستگی آن به حدی باشد که مخاطب شما را مجاب کند که چشمانش را بر سایتتان نگه دارد!

طراحی گرافیکی وب سایت شما کار بسیار ظریفی است، زیرا در همان نگاه اول یعنی 1 الی 2 ثانیه ابتدایی ورود کاربر به سایت، تنها چیزی که نظر او را جلب می کند گرافیک سایت شماست! این مدت تاثیر بسیار زیادی در این دارد که مخاطب شما را حرفه ای تشخیص دهد و یا خیر! شاید فکر کنید که زمان 1 الی 2 ثانیه اغراق است، اما تحقیقات عددی بسیار کمتر در حدد 50 میلی ثانیه را به عنوان فرصتی که فرد دارد تا سایت را بپسندد و یا نه معرفی می کنند! در این مدت است که ذهن کاربر ناخودآگاه تصمیم می گیرد که آیا شما یک سایت خوب و باکیفیت هستید و یا قرار است با محصولی بی کیفیت مواجه شود؟ بنابراین طراحی گرافیکی وب شما باید بی نقص باشد تا نظر کاربران را در دید اول جلب کند.

تفاوت طراحی گرافیکی و طراحی گرافیکی وب

احتمالا شما تاکنون بارها نام طراحی گرافیکی را شنیده اید، اما نباید آن را با طراحی گرافیکی وب اشتباه بگیرید. هر دوی این گزینه ها نیاز به این دارند که درک خوبی از اصول طراحی، تایپوگرافی و گرافیک وجود داشته باشد، اما کاربرد آن ها متفاوت است. طراحی گرافیکی وب به شکلی تعاملی انجام می شود که شما می توانید آن را لمس کنید و با استفاده از آن تعامل نمایید. در حالی که محصولی که طراحی گرافیکی به شما ارائه می دهد، یک محصول استاتیک و غیرپویاست که مانند یک نقاشی می توانید به آن نگاه کنید، اما تعاملی با آن ندارید. بنابراین این دو مورد را با یک دیگر اشتباه نگیرید و تفاوت آن ها را در نظر داشته باشید.

تفاوت طراحی گرافیکی و طراحی گرافیکی وب

مهارت های لازم برای طراحی گرافیکی وب

یک طراح گرافیک خوب، برای این که بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد و محصول با کیفیتی را به دست مشتری خود برساند، نیاز دارد که به برخی مهارت ها به صورت کامل مسلط شود. این مهارت ها از قبیل تسلط به نرم افزارهایی مثل فوتوشاپ، ایلاستریتور، ادوب XD یا فیگما و نرم افزارهای دیگر طراحی است. زبان های برنامه نویسی و فریم ورک هایی مثل html و css نیز مهارت های دیگری هستند که تسلط به آن ها برای یک طراح گرافیکی وب لازم است.

 علاوه بر این، یک طراح گرافیکی وب باید بتواند فهم خوبی از تجربه کاربری و رابط کاربری داشته باشد، نیازهای کاربران را مورد توجه قرار دهد و سلیقه ی آن ها را در طراحی ای که می کند در نظر بگیرد.  توجه به تکنولوژی های پیشرفته که مفاهیم طراحی ریسپانسیو یا واکنش گرا و هم چنین رابط کاربری تعاملی را در بر دارند نیز برای فردی که می خواهد طراحی گرافیکی وب را انجام دهد لازم است.

به طور کلی باید بگوییم که کسی که دوست دارد به کار طراحی گرافیکی وب مشغول شود، باید شخصیتی داشته باشد که هم از نظر علمی و هم از نظر هنری تقویت شده باشد. در این صورت است که وی می تواند صفحات زیبا، استاندارد و کاربردی ای را به مشتریان عرضه کند. مهارت های نرم یک طراح گرافیک وب نیز بسیار مهم است. در واقع با استفاده از این مهارت ها است که او می تواند با مخاطب یا مشتری ارتباط برقرار کند و سلیقه ی او را در کار خود لحاظ کند. روحیه کار تیمی با توجه به این که کار طراحی سایت معمولا به صورت تیمی انجام می شود نیز اهمیت زیادی برای یک فرد گرافیست دارد.

نکات طراحی گرافیکی وب

حال که به خوبی در مورد طراحی گرافیکی وب و کاربرد آن و هم چنین ویژگی های لازم برای یک طراح گرافیک آشنا شدید، لازم است که در مورد نکاتی که باید در طراحی گرافیکی وب به آن ها توجه شود صحبت کنیم. شما می توانید کاری که از طراح گرافیک وب خود تحویل گرفته اید را با مقایسه کردن با این نکات بسنجید. در واقع مطالبی که در ادامه بیان می کنیم می توانند نقش یک چک لیست برای سنجیدن کیفیت طراحی گرافیکی وب را برای شما عزیزان بازی کنند.

نکات طراحی گرافیکی وب

تطبیق با تکنولوژی های روز

مهم ترین ویژگی ای که طراحی گرافیکی وب باید داشته باشد، این است که بر تکنولوژی های روز منطبق باشد. این تکنولوژی ها برای سایت تکنولوژی های مختلفی از قبیل ریسپانسیو بودن هستند. ریسپانسیو بودن و یا واکنش گرا بودن سایت، به این معنا است که سایت شما می تواند روی دستگاه های مختلف با صفحه نمایش های مختلف، اعم از گوشی های گوناگون، لپتاپ ها و تبلت ها سازگار باشد و در هر یک از آن ها به خوبی به نمایش در بیاید. استفاده از css  و html به صورت استاندارد و کارکردن صحیح با مرورگرهای مختلف از جمله مسائلی هستند که یک سایت باید با آن ها هماهنگ باشد. همچنین میتوانید برای مشاهده نمونه طراحی سایت ریسپانسیو کلیک کنید

طرح بندی مناسب صفحات

طرح بندی مناسب صفحات از کارهایی است که باید در طراحی گرافیکی وب رعایت شوند. رعایت یک سلسله مراتب صحیح در عنصرهای مختلف، تعیین فضای مناسب برای هر عنصر، رعایت کردن نسبت های المان های مختلف، توجه کردن به hierarchy المان ها و بهره بردن از سیستم گرید، باعث می شوند که یک طراحی گرافیکی حرفه ای و مناسب برای سایت خود داشته باشید.

استفاده ی مناسب از رنگ ها و فونت ها

از مهم ترین مسائلی که در طراحی گرافیکی وب وجود دارد، این است که فونت های درست و رنگ های متناسبی استفاده شده باشند. چشم کاربر با رنگ ها ارتباط می گیرد و با استفاده از فونت ها است که می تواند چیزی را بخواند. به عبارتی این دو مورد شاکله ی ارتباط چشمی کاربر با سایت را تشکیل می دهند. فونت ها باید با توجه به سایت شما استفاده شوند. علاوه بر این که خواندن متن با فونت مورد استفاده ی شما باید راحت باشد، باید استایل فونت نیز با سایت شما هم خوانی داشته باشد. برای مثال فونت های فانتزی برای سایت هایی با موضوع کودکان مناسب هستند، اما فونت های رسمی که برای کتاب ها و مقاله ها به کار می روند بیشتر برای سایت هایی که رسمی هستند مناسبند.

 رنگ هایی که در طراحی گرافیکی وب به کار می روند، باید هماهنگی داشته باشند. این هم خوانی و هماهنگی هم باید در ارتباط با یک دیگر و هم چنین در ارتباط با موضوع کار شما باشند. برای مثال برای سایت های پزشکی رنگ هایی مثل آبی، سفید، سبز کم رنگ و … مناسب هستند. لوگوی سایت و کسب و کاری که سایت متعلق به آن است نیز باید با رنگ سایت هم خوانی داشته باشد. 

برای انتخاب رنگ ها مناسب و متناسب با هم، می توانید از مراجع مختلفی استفاده کنید. برخی از این مراجعه به شرح زیر هستند:

  • پالت رنگ پیشنهادی گوگل که برای دیدن آن می توانید اینجا کلیک کنید.
  • استفاده از سایت http://colorschemedesigner.com/
  • جامعه مجازی عاشقان رنگ به آدرس colorlovers.com 
  • نرم افزار adobe kuler
استفاده ی مناسب از رنگ ها و فونت ها در طراحی گرافیکی

به کار بردن المان های گرافیکی منحصر به فرد

هر چه المان هایی که در سایت به کار می برید، منحصر به فرد تر باشند، باعث می شود که شما بهتر در ذهن مخاطب بمانید. برخی از افراد دوست دارند که سایتی که طراحی می کنند، دقیقا شبیه یک سایت معروف دیگر باشد. گاهی اوقات این کار خوب نیست چرا که کمکی به برندسازی و منحصر به فرد بودن شما نمی کند. بهتر است در طراحی گرافیکی وب خلاقیت به کار برده شود و از المان هایی استفاده شود که تمایز سایت با سایت های دیگر را به نمایش در می آورند. لوگوهای خلاقانه و یا طرح بندی صفحات به شیوه ای جذاب و جدید می توانند در این موضوع بسیار کمک کنند.

توجه به تجربه کاربری و یا ux سایت

همان طور که ایجاد خلاقیت و به کار بردن المان های منحصر به فرد و جذاب در طراحی گرافیکی وب اهمیت دارند، همان قدر هم توجه به تجربه کاربری مهم است. به عبارت دیگر خلاقیت هایی که شما به کار می برید نباید به شیوه ای باشند که تجربه کاربری را با مشکل رو به رو کنند. توجه به سرعت سایت، زمان بارگذاری صفحات، طراحی المان های تعاملی، اصول ناوبری آسان در سایت و ماهیت یک پارچه ی سایت همگی به عنوان بخشی از تجربه کاربری اهمیت دارند و در طراحی گرافیکی وب نیز باید به آن ها توجه شود.

طراحی گرافیکی وب با تیم طراحی سایت گیتی گت

اگر به دنبال طراحی سایت خود با کیفیت بالا هستید، می توانید از تیم طراحی سایت گیتی گت کمک بگیرید. تیم ما بیش از 11 سال تجربه در زمینه طراحی سایت و اپلیکیشن دارد و بیش از 7 سال تجربه مدیریتی در زمینه کسب و کارهای مختلف را نیز به کارنامه خود افزوده است. اگر دوست دارید که در مورد سایت هایی که تیم ما طراحی کرده بیشتر بدانید و با طراحی گرافیکی وب آن بیشتر آشنا شوید، می توانید به بخش نمونه کارهای ما مراجعه کنید. تیم ما قادر است که طراحی گرافیکی سایت شما را با توجه به سلیقه و کسب و کار شما انجام دهد.

جمع بندی نکات طراحی گرافیکی وب

طراحی گرافیکی وب اهمیت زیادی دارد. این طراحی برای سایت های شخصی به منزله ی آراستگی و زیبایی شما در اجتماع و برای طراحی سایت فروشگاهی به منزله ی زیبایی ظاهری فروشگاه شما است. این زیبایی باید با توجه به اصول طراحی سایت به کار گرفته شود و اهمیت زیادی دارد که با تکنولوژی های روز سازگار باشد. توجه به تجربه کاربری، خلاقیت و منحصر به فرد بودن و سایر نکاتی که در این مقاله بیان کردیم همگی برای طراحی گرافیکی وب مهم هستند. در این مقاله تلاش کردیم تا هر آن چه که برای طراحی گرافیکی وب نیاز است را برای شما عزیزان توضیح دهیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای پیشرفت شما عزیزان مفید بوده باشند.