بررسی لپ تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید

در ابتدای مسیر برنامه نویسی اندروید و همچنین طراحی اپلیکیشن موبایل سوالات متعددی به میان می آیند. اولین قدم برای شروع برنامه نویسی اندروید ، نصب اندروید استودیو است. و سوال اصلی این است که لپ تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید برای نصب اندروید استودیو چه لپ تاپی است؟

لپ تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید

همانطور که در سایت اصلی توسعه دهندگان اندروید گوگل ذکر کرده، لپ تاپ برای برنامه نویسی اندروید حداقل باید مشخصات زیر را داشته باشد:

  • ویندوز 64 بیتی
  • حداقل رم مورد نیاز 4GB و رم توصیه شده 8GB
  • حداقل 2GB فضای آزاد از حافظه (هارد)
  • 4GB میزان حافظه آزاد (500 مگابایت برای IDE و 1.5GB برای Android Sdk و Emulator)

در نتیجه یک لپ تاپ استاندارد باید این مشخصه ها را داشته باشد. اندروید استودیو ، IDE محبوب ما علاقه زیادی به رم دارد. البته با توجه به امکانات زیاد و پلاگین های متعددی که اندروید استودیو در اختیار ما می گذارد ، باید توقع این میزان مصرف از رم را داشته باشیم.

اکثر توسعه دهندگان اندرویدی بین کامپیوتر و لپ تاپ ، لپ تاپ را انتخاب می کنند. پروژه های دانشگاهی ، امکان کار در سفر و دلایل دیگر باعث می شود تا بسیاری کار با لپ تاپ را به کار با کامپیوتر ترجیح دهند. اما کامپیوتر پرفورمنس قوی تری نسبت به لپ تاپ دارد. به همین دلیل انتخاب بهترین لپ تاپ کار آسانی نیست. در این مقاله می خواهیم تا حد ممکن انتخاب لپ تاپ مناسب برای برنامه نویسی اندروید را برای شما ساده کنیم.

در بین ویژگی های لازم برای انتخاب لپ تاپ، باید بدانیم چه مواردی مهم هستند و چه مواردی اهمیت کمتری دارند و می توانیم از آنها صرف نظر کنیم. وقتی استفاده از سیستم شامل مواردی مثل ادیت ویدئو، مدل سازی سه بعدی و پیچیده و غیره نمی شود، می توانیم از قدرت پردارند ها و CPU و کارت گرافیک صرف نظر کنیم.

بررسی مشخصات لپ تاپ برای برنامه نویسی اندروید

لپ تاپ برای برنامه نویسی اندروید

حافظه SSD مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید

SSD ها نوع سریعی از حافظه هستند که به سرعت بعنوان یکی از مهم ترین عوامل برای اجرای بهتر و سریع تر اندروید استودیو شناخته شده اند. بر خلاف هارد دیسک ها (HDD) ، حافظه های SSD بازوی مکانیکی برای خواندن دیتاها از روی صفحه ندارند و به همین دلیل سرعت بیشتری دارند. به این ترتیب پروژه های شما در زمان کوتاهی آماده می شوند و در کسری از ثانیه اجرا خواهند شد.

از طرفی به دلیل ساختار SSD ها که جزء متحرکی ندارند ، حین کار صدایی هم تولید نمی کنند. در نتیجه یکی از فاکتورهای مهم در لپ تاپ مناسب برنامه نویسی وجود SSD در لپ تاپ است.

اگر استفاده از اندروید استودیو مهم ترین اولویت شماست ، در کنار یک HDD بزرگتر ، یک حافظه 128GB از نوع SSD می تواند کافی باشد. با این حال اگر بخواهید برنامه دیگری را نیز نصب کنید ، 128GB احتمالا کافی نباشد. شما باید دقت کنید که برخی از پرونده ها و برنامه ها را به HDD منتقل کنید تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. به عنوام مثال ، اگر علاوه بر اندروید استودیو از IDE دیگری (مانند Intellij Idea) استفاده می کنید ، بهتر است آن را روی HDD نصب کنید. حتی برخی از پوشه های مورد نیاز در Android Studio را به HDD منتقل کنید. در نتیجه حافظه SSD مهم ترین سخت افزار برای برنامه نویسی اندروید و در نهایت ورود به بازار کار برنامه نویسی اندروید می باشد

حافظه RAM مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید

درست بعد از RAM ، SSD دومین مشخصه ی مهم برای اجرای نرم افزار Android Studio است. همانطور که قبلا ذکر شد، Android Studio دارای ویژگی های بسیاری است که به شما کمک می کند کد را با کارایی بیشتر و خطاهای کمتری بنویسید. اما این ویژگی ها باید هنگام استفاده از IDE در پس زمینه اجرا شوند. بنابراین حافظه را مصرف می کنند.

در حالی که Android Studio می تواند از نظر تئوری با RAM کمتری کار کند ، RAM ی که در اختیار اندروید استودیو قرار می دهید نباید کمتر از 2GB باشد. 16 گیگابایت یا بیشتر ایده آل است ، اما بازهم به اندازه SSD مهم نیست ، بنابراین حتما در قدم اول، SSD  را مد نظر قرار دهید. تنظیمات و مراحل مختلفی وجود دارد که می توانید برای کاهش استفاده از RAM در Android Studio استفاده کنید.

به طور کلی ، اگر برنامه های دیگر، به ویژه مرورگر وب را ببندید ، ویژگی های مفید اما غیرضروری IDE مانند برجسته سازی خطا را غیرفعال کنید و از دستگاه فیزیکی به جای شبیه ساز (امولیتور) برای آزمایش برنامه خود استفاده کنید ، به RAM کمتری نیاز دارید.

هر توسعه دهنده ای به وب سایت ها درست همانند صفحات document ها، برای جستجوی گوگل و StackOverflow نیاز دارد تا سریعا موارد مورد نیاز را جستجو کند و شاید برخی ابزارهای دیگر مانند سرویس پیام رسان برای کار نیاز باشد. صرف نظر از موقعیت و سطح مهارت شما، عدم استفاده از مرورگر وب همزمان با IDE نشدنی ست ، همچنین ، استفاده از دستگاه فیزیکی به جای شبیه ساز ، آزمایش برنامه شما در نسخه های مختلف Android و فاکتورهای مختلف دستگاه را دشوار می کند.

پردازنده یا CPU مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید

نوع حافظه و میزان حافظه RAM ، گلوگاه های مهم در هنگام اجرای Android Studio است. بنابراین قبل از بررسی پردازنده حتما آنها را مد نظر قرار دهید. با این حال، یک پردازنده قدرتمند به ویژه برای عملکرد رواني شبيه ساز بسیار مفید است و Android Studio خودش می تواند از چندین هسته برای برخی از ویژگی های آن مانند بازبینی کد ، نمایه سازی ، و کامپایل موازی برای پروژه های بزرگتر چند ماژول استفاده کند. اغلب توصیه می شود به دنبال چیزی قدرتمندتر از Intel i3 باشیم.

اما دوباره به خاطر داشته باشید که ما فقط در اینجا در مورد استفاده از برنامه نویسی صحبت می کنیم. اگر می خواهید از نرم افزارهای دیگری مانند Photoshop نیز استفاده کنید، ممکن است CPU نقش بیشتری داشته باشد.

کارت گرافیک مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید

یکی از کم اهمیت ترین قسمت ها در مورد برنامه نویسی اندروید نوع کارت گرافیک است. برای توسعه ی یک برنامه معمولی نیازی به کارت گرافیک اختصاصی ندارید ، پردازنده مرکزی با گرافیک یکپارچه کافي است.

با این حال ، GPU جداگانه به روانتر کار کردن شبیه ساز (emulator) کمک می کند. همچنین اگر می خواهید بازی های سه بعدی ، برنامه های واقعیت مجازی را ایجاد کنید یا البته اگر می خواهید جدیدترین بازی ها را انجام دهید یا از رایانه شخصی خود برای کارهای گرافیکی دیگر استفاده کنید ، ممکن است به کارت گرافیک قدرتمندتری نیاز داشته باشید.

باتری مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید

به عنوان یکی از ویژگی های جانبی لپ تاپ در این زمینه مهم می باشد. تمام این فرایندهای پس زمینه که در Android Studio مانند بازرسی و تکمیل خودکار کد در حین اجرا وجود دارد باعث می شود IDE شما باتری زیادی مصرف کند.

Android Studio دارای یک حالت صرفه جویی در مصرف انرژی است که برخی از این قابلیت ها را غیرفعال می کند ، اما از طرفی کدنویسی را بسیار ناخوشایند می کند زیرا چک کردن کد شما در زمان واقعی متوقف می شود. نباید از این ویژگی استفاده کنید مگر اینکه کاملا ضروری باشد.

استفاده از این حالت به اینکه واقعا چقدر به عمر باتری نیاز دارید بستگی دارد. اگر در جایی که پریز برق وجود دارد کد زنی می کنید، نیازی به باتری با دوام طولانی ندارید. به عنوان آخرین چاره ، پاوربانک های قابل حمل نیز وجود دارند که می توانید در صورت عدم تأمین برق برای مدت طولانی تر از آنها استفاده کنید ، اما ممکن است برای استفاده روزمره بسیار ناخوشایند باشد.

جمع بندی برای خرید لپ تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید

در نهایت هرکدام از بخش هایی که مطرح شدند برای انتخاب لپ تاپ اهمیت خود را دارند. اما می خواهم در بخش انتهایی این مقاله تجربه شخصی ام را برای شما بازگو کنم. اگر شما به تازگی می خواهید برنامه نویسی اندروید را آغاز کنید و سیستم خوبی ندارید، هرگز منصرف نشوید. شاید باور این مطلب سخت باشد اما من زمانی که اندروید استودیو را نصب کردم، RAM  کامپیوترم 2GB بود. درست است که به هیچ وجه مناسب نیست و عملکرد روان و سریعی ندارد. اما اگر عاشق برنامه نویسی اندروید هستید نباید مانع شروع کار شما شود.

و حتما این نکته را مد نظر قرار دهید که در ابتدای راه قطعا برنامه هایی که می سازید ساده تر هستند و به امکانات خاصی نیاز ندارند. در انتخاب هر راهی مهم ترین قدم شروع کار است. من با سیستم ضعیفی شروع کردم و به مرور آن را ارتقا دادم.

یک نکته قابل تامل هم برای انتخاب لپ تاپ مناسب طراحی اپلیکیشن قبل از خرید این است که بدانید قسمت اعظمی از نیاز یه یک لپ تاپ گرانتر برای توسعه اندروید نسبت به بقیه زبان ها وجود ماشین مجازی یا امولیتور است. اگر شما با گوشی خودتان تست و دیباگ را انجام میدهید، و نه با ماشین مجازی خود اندروید، پس میتوانید کمی لپ تاپ سبک تری را انتخاب کنید.

همچنین دوتا پیشنهاد هم میدم برای ماشین مجازی اگه یک لپ تاپ خوب خریدید: nox و memu

چرا باید تو این شرایط برای لپ‌تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید هزینه کنم!؟

همونظور که میدانید و دیدید یک راننده اسنپ باید برای درامد ماهانه ٣ تا ٥ میلیونی حداقل یک پراید صد میلیونی رو بخره و شروع به کار کنه پس شما هم اگه به دنبال لپ تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید هستید یعنی میخواید این کار رو شروع کنید، شاید فکر کنید در شرایط فعلی این هزینه لپت تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید کمی گرون باشه. اما اگه به درامد برنامه نویسی اندروید نگاه کنید با میانکین ٨ تا ٢٠ میلیونی اونم فقط در حالت کارمندی، میفهمید که هزینه ای که برای لپ تاپ مناسب برنامه نویسی اندروید میکنید و همچنین آموزش برنامه نویسی اندروید میکنید یک سرمایه گذاری از پیش برده است.