امروزه داشتن یک سایت از جمله ضروریات برای اشخاص حقیقی و حقوقی محسوب می‌شود. روش‌های مختلفی برای راه‌اندازی یک سایت وجود دارد؛ اما در این بین ساخت سایت در گوگل توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. گوگل سایت یکی از تکنیک‌های موجود به منظور ساخت سایت محسوب می‌شود که با کمک آن می‌توان در مدت زمان بسیار کوتاهی نسبت به راه‌اندازی سایت مدنظرتان اقدام کنید. این نوع روش ساخت سایت از نظر هزینه‌ نیز مناسب به نظر می‌رسد.


به طبع جهت بهره‌گیری از این روش خاص لازم است که با مراحل مربوط به آن به شکل کامل آشنا شوید. در این متن قصد داریم اطلاعاتی را در مورد این موضوع به شما کاربران گرامی ارائه دهیم؛ بنابراین اگر در زمینه طراحی سایت با گوگل سایت پرسش خاصی دارید و یا به طور کلی در این رابطه کنجکاو هستید، توصیه می‌‌کنیم که ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.

ساخت سایت در گوگل
گوگل سایت امکانات مختلفی دارد

مراحل ابتدایی

همان‌طور که گفته شد به منظور طراحی سایت در گوگل باید یک سری مراحل خاص را پشت سر بگذارید تا بتوانید در مدت زمان مناسبی نسبت به طراحی و راه‌اندازی سایت مدنظرتان اقدام کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که در حال حاضر وب‌سایت مخصوص گوگل سایت در کشورمان فیلتر شده است و به همین دلیل باید از نرم‌افزارهای مخصوص جهت حل این مشکل بهره بگیرید.


پس از این مرحله نوبت به ورود به وب‌سایت گوگل سایت با آدرس sites.google.com می‌رسد. این وب‌سایت‌ برای سال‌های مختلف همواره یکسان بوده است؛ اما بسیاری از کاربران ایرانی با آن آشنایی خاصی ندارند. پس از وارد شدن به آدرس فوق، یک صفحه ساده را مشاهده خواهید کرد که شباهت بسیار زیادی به مواردی همچون گوگل داکس یا گوگل شیت دارد.


در واقع به منظور ایجاد سایت در گوگل تنها کافی است که در اولین گام به سایت مذکور مراجعه کنید. باید گفت که پیش از باز شدن سایت مذکور و امکان ساخت سایت در گوگل، باید آدرس جیمیل و همچنین رمز اکانت خود را وارد کنید. اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید و قبلاً به حساب کاربری خود وارد شده‌اید، نیازی به این کار وجود ندارد.

ورود به وب‌سایت گوگل سایت جهت ساخت سایت در گوگل
شما می‌توانید سایت خودتان را بسازید

گام بعدی

پیش از صحبت در مورد گام بعدی آموزش ساخت سایت در گوگل باید به این نکته اشاره کنیم که برنامه موبایلی خاصی برای این موضوع وجود ندارد. در واقع امکان دانلود برنامه ساخت سایت در گوگل فراهم نشده است و به منظور ساخت سایت در گوگل باید حتماً نسبت به مراجعه به آدرسی که عنوان شد، اقدام کنید.


پس از وارد شدن به سایت مذکور در قسمت سمت چپ سایت یک علامت + را مشاهده خواهید کرد. بر روی این علامت کلیک کنید تا یک صفحه جدید برایتان باز شود. این صفحه همان صفحه اصلی سایت شما به شمار می‌آيد. اگر دقت کنید در سمت چپ این صفحه گزینه‌های مختلفی وجود دارد که با کلیک بر روی آن‌ها می‌توانید به انجام مواردی همچون قرار دادن یک فایل متنی و یا تغییر فونت و شکل صفحه اصلی سایت تان بپردازید.


به همین راحتی مرحله دوم از آموزش ساخت سایت در گوگل با کامپیوتر را نیز پشت سر گذاشته‌اید، حالا نوبت به انتخاب یک عنوان یا تایتل برای سایتتان می‌رسد. بر روی بخش «عنوان»‌ کلیک کرده و سایت مدنظر خود را نام‌گذاری کنید. در این بخش نیز می‌توانید از فونت‌های دلخواه خودتان بهره ببرید. شما می‌‌توانید برای ساخت سایت در گوگل لوگوی مدنظر خود را نیز به عنوان مربوطه بیفزایید.

قرار دادن محتوا

مهم‌ترین بخش هر سایت، محتوای موجود در آن محسوب می‌شود. نمی‌توان از آموزش ساخت سایت در اینترنت و گوگل سایت صحبت کرد و به این بخش نپرداخت. خوشبختانه سیستم گوگل سایت برای این موضوع نیز راهکار بسیار ساده‌ای را در اختیار کاربران خود قرار داده است. در واقع اگر قصد ساخت سایت در اینترنت به منظور ارائه محتوای شخصی خود را دارید، گوگل سایت در این زمینه به شما کمک می‌کند.


برای ادامه ساخت سایت در گوگل و قرار دادن محتوا به بخش درج در منوی سمت چپ صفحه اول وب‌سایت خود بروید. در این بخش می‌توانید محتوای مدنظر خود را از گوگل درایو بر روی سایت دلخواهتان بارگذاری کنید. توجه داشته باشید که اگر ظرفیت گوگل درایو شما تکمیل شده باشد، اجازه این کار را نخواهید داشت. شما می‌توانید از محتواهای تصویری، صوتی، متنی و… استفاده کنید.

مراحل ساخت سایت در گوگل
این قابلیت‌ها بسیار مناسب هستند

انتشار سایت به سادگی و راحتی هرچه‌تمام‌تر

هزینه ساخت سایت در گوگل و انتشار آن کاملاً رایگان است. در واقع شما نیاز به پرداخت هیچ هزینه خاصی در این زمینه ندارید. پس از ساخت سایت در گوگل نسبت به انتشار آن اقدام کنید. جهت انجام این امر باید دکمه انتشار در منوی سمت چپ صفحه اصلی سایتتان را انتخاب کنید. پس از انتخاب این دکمه از شما خواسته می‌شود تا یک آدرس برای سایتتان تعیین کنید.


در مرحله بعد تنها کافی است بر روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا وب‌سایت شما در فضای اینترنت آپلود شود. شما می‌‌توانید در صورت تمایل دکمه لغو را انتخاب کنید تا بتوانید به بخش ویرایش وب‌سایت وارد شوید و تغییرات مدنظر خود را به صورت دلخواه انجام دهید. توجه داشته باشید که بخش اول آدرس وب‌سایت شما همواره شامل آدرس sites.google.com خواهد بود؛ بنابراین جهت انتشار آدرس وب‌سایت تان باید حتماً نسبت به قرار دادن این عبارت پیش از نام سایت خود اقدام کنید.

ساخت سایت در گوگل و انتشار سایت به راحتی
ساخت سایت با این روش چندان زمان‌بر نیست

سخن پایانی

در دنیای امروز ساخت یک سایت برای کلیه شرکت‌ها و حتی افراد یک لازمه اساسی به شمار می‌آيد. روش‌های مختلفی به منظور ساخت سایت وجود دارد که هر یک از آن‌ها دارای راهکارها و مراحل خاص خود هستند. از میان روش‌های مذکور می‌توانیم به ساخت انواع سایت با گوگل سایت اشاره کنیم.


برای ساخت سایت در گوگل باید یک سری مراحل ویژه را طی کنید. این مراحل به شما کمک کرده در مدت زمان نسبتاً کوتاهی نسبت به ساخت سایت مدنظر خودتان اقدام کنید. در هر صورت باید بیان کنیم که بهترین روش موجود به منظور ساخت سایت، بهره‌گیری از متخصصانی است که در این زمینه دارای تجربه کافی هستند.