سایت دیجی کالا یکی از معروف‌ترین سایت‌های ایرانی است. این سایت دومین رتبه بعد از گوگل را در ایران دارد و حتی جزو چهارصد سایت پربازدید دنیا نیز مطرح شده است. طراحی سایت دیجی کالا نقش بسیار مهم و اساسی ای در موفقیت این کسب و کار و درآمد بسیار بالای آن داشته است.

هم اکنون بسیاری از کسب و کارها می‌خواهند سایتشان مشابه دیجی کالا طراحی شود. آشنایی بیشتر با طراحی سایت دیجی کالا و معرفی طراحان و ویژگی‌های این سایت را در این مطلب دنبال کنید.

سایت دیجی کالا یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های ایرانی است که از طریق فروش محصولات مختلف و گرفتن کمیسیون فروش از فروشندگان محصولات و البته روش‌های متفاوت دیگر کسب درآمد می‌کنند. طراحی سایت دیجی کالا یکی از طراحی‌های جالب است. بسیاری از سایت‌ها دوست دارند که سایت آن‌ها نیز از نظر ظاهری دقیقاً شبیه به دیجی کالا طراحی شوند.

موفقیت این سایت تنها به این که ظاهر آن چطور است وابسته نیست و عوامل بسیاری در طراحی سایت دیجی کالا باعث موفقیت آن شده اند. در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا با تحلیل و بررسی طراحی سایت دیجی کالا و سایر ویژگی‌های آن، با دلایل موفقیت این طراحی آشنا شویم.

طراحی سایت دیجی کالا
طراحی سایت دیجی کالا

طراحی سایت مشابه دیجی کالا

طراحی سایت دیجی کالا از کی شروع شد؟

برادران محمدی، دو برادر بودند که به عکاسی علاقه داشتند و این حرفه را به صورت جدی پیگیری می‌کردند. در اثنای این کار، نیازی به یک دستگاه دوربین عکاسی پیدا کردند، اما متوجه شدند که هیچ سایت ایرانی ای به فروش این دوربین مشغول نیست! سایت‌های ایرانی حتی اطلاعات مناسبی نیز در مورد دوربین‌ها ارائه نمی‌کردند و این دو برادر، اطلاعات مورد نیاز خود را از سایت‌های انگلیسی زبان دریافت می‌کردند.

در نهایت آن‌ها دوربین موردنیازشان را به صورت حضوری تهیه کردند، اما این دوربین کار کرده بود! این دو برادر از همان زمان تصمیم گرفتند که یک سایت فارسی زبان طراحی کنند و اطلاعات خود در مورد دوربین‌ها و موبایل‌ها را به اشتراک بگذارند. با این ایده اولیه، طراحی سایت دیجی کالا در سال 1384 شروع شد.

بعد از مدتی بازدید این سایت اولیه افزایش پیدا کرد و برادران محمدی به این فکر افتادند که در کنار ارائه اطلاعات در خصوص محصولات، فروش آن‌ها را نیر آغاز کنند. در ابتدا دیجی کالا تنها کالای دیجیتال می‌فروخت، اما با رونق گرفتن کار فروش از طریق سایت، آن‌ها محصولات غیر دیجیتالی را نیز به سایتشان اضافه کردند و انواع کالا را به صورت آنلاین می‌فروختند. به این ترتیب سایت دیجی کالا متولد شد.

سایتی که برادران محمدی بالا آورده بودند، با استفاده از وردپرس ایجاد شده بود. در آن زمان هنوز فروش کالا به صورت آنلاین موضوع رایجی نبود و افراد زیادی برای خرید اینترنتی به سایت مراجعه نمی‌کردند. به همین دلیل وردپرس برای کار مدنظر آن‌ها کافی بود. با گذشت زمان و افزایش استقبال از سایت دیجی کالا، دیگر وردپرس پاسخگوی نیاز سایت برادران محمدی نبود. از این زمان آن‌ها یک تیم حرفه ای برای طراحی سایت دیجی کالا به صورت تخصصی استخدام کردند.

از کدام زبان برای طراحی سایت دیجی کالا استفاده شده است؟

همان طور که گفتیم، دیجی کالا ابتدا طراحی ساده‌تری داشت و زمانی که برادران محمدی با افزایش تقاضا مواجه شدند، آن را ارتقا دادند. در مرحله اول که سایت دیجی کالا ساده‌تر از قبل بود، با زبان برنامه نویسی ASP.NET طراحی شده بود. نگهداری سایتی به بزرگی دیجی کالا روی سرورهای ویندوزی، هزینه‌ی بسیار زیادی داشت. به همین دلیل زبان برنامه نویسی PHP جایگزین زبان قبلی شد. در این حالت سرورهای لینوکسی جایگزین شدند که هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به حالت قبل دارند.

راه اندازی سیستم مارکت پلیس در دیجی کالا

در ادامه روند طراحی سایت دیجی کالا سیستم مارکت پلیس به وجود آمد. مارکت پلیس در واقع نوعی بازار است که در آن تمامی افراد به فروش محصولات خود می‌پردازند. در واقع در این سیستم دیگر دیجی کالا تنها فروشنده نبود، بلکه به فروشنده‌های دیگر نیز اجازه می‌داد که با فروش محصولات خود در پلتفرم دیجی کالا، به درآمد بیشتر دست پیدا کنند. در ازای این کار، دیجی کالا درصدی از سود این فروشندگان را برای خود برمی داشت.

با راه اندازی این سیستم، فروش دیجی کالا بسیار افزایش پیدا کرد. در واقع تیم طراحی سایت دیجی کالا در سال 96، قابلیت مارکت پلیس را فراهم کرده بود و بعد از سپری شدن نیمه اول سال 98، بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نوع کالا در این سایت به فروش رفت و درآمد دیجی کالا بسیار زیاد افزایش یافت!

طراحی سایت مشابه دیجی کالا برای کدام کسب و کارها مناسب است؟

طراحی سایت دیجی کالا مخصوص به این نوع سایت است. یعنی برای سایت‌هایی که به فروش کالا مشغول هستند اختصاص دارد. از این نوع طراحی سایت نمی‌توانید در سایت‌های شخصی و یا سایت‌هایی که خدماتی هستند استفاده کنید. در واقع گذشته از قابلیت‌های سایت که مختص سایت‌های فروش محصول هستند، ذهن افراد این قالب سایت را برای فروش محصولات می‌شناسند، بنابراین از جهت روانشناسی نیز انتخاب این قالب برای دیگر کسب و کارها مناسب نخواهد بود.

طراحی سایت دیجی کالا

ویژگی های طراحی سایت دیجی کالا

ویژگی‌های طراحی سایت دیجی کالا

در طراحی سایت دیجی کالا ویژگی‌های مختلفی به کار رفته است. یکی از ویژگی‌های دیجی کالا مارکت پلیس بودن است که آن را در قسمت قبل توضیح دادیم. ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارند که باعث شده اند طراحی سایت دیجی کالا قوی باشد. از جمله این ویژگی‌ها می توان به طراحی UI/UX حرفه ای اشاره کرد. تجربه کاربری دیجی کالا بسیار قوی است و کاربران در کار کردن با آن بسیار راحت هستند. در ادامه دیگر ویژگی‌های سایت دیجی کالا را مطرح کرده و توضیح می‌دهیم.

امکان درج نظرات

در طراحی سایت دیجی کالا برای بخش نظرات اهمیت ویژه ای قائل شده اند. بسیاری از افراد حتی اگر قصد خرید از دیجی کالا را نداشته باشند، نام کالای مدنظرشان را در این سایت جست و جو کرده و با خواندن نظرات، تصمیمشان را در مورد خرید یا عدم خرید کالا می‌گیرند. این مورد باعث شده است که ترافیک سایت دیجی کالا بسیار بالا باشد و بازدید آن به 850 هزار بازدید در روز نیز برسد.

دیجی کالا نیز به این موضوع به خوبی واقف است و با طراحی کمپین‌های مختلف و دادن امتیاز به کاربران در ازای ثبت نظراتشان، کاربران را تشویق می‌کنند که نظرات بیشتری بگذارند. در واقع تعامل بیشتر کاربران با سایت دیجی کالا باعث می‌شود که بیش از پیش به خرید کردن تشویق شوند.

دسته بندی مشخص محصولات

یکی از دلایل موفقیت دیجی کالا این است که محصولات بسیار زیاد و متنوع این سایت، به راحتی قابل پیدا کردن هستند. دلیل این موضوع دقت ویژه به دسته بندی‌ها در طراحی سایت دیجی کالا است. اگر سری به سایت دیجی کالا بزنید، متوجه می‌شوید که دسته بندی‌ها به خوبی انجام شده اند و زیردسته‌ها نیز به خوبی مشخص شده اند. اگر بخواهید کالایی را پیدا کنید و یا به دنبال نوع خاصی از کالا هستید، تنها با مراجعه به دسته بندی می‌توانید آن محصول و مشابهات آن‌ها را به راحتی پیدا کنید.

امکان جست و جوی پیشرفته

به جز دسته بندی‌ها، دیجی کالا امکان جست و جوی پیشرفته نیز دارد. زمانی که یک نام را در نوار جست و جو وارد می‌کنید، بسیاری از پیشنهادات نیز به شما ارائه می‌شوند. کالاهای مشابه آن چه که در سرچ کرده اید و کالا در دسته بندی‌های مختلف نیز به شما پیشنهاد می‌شوند. نوار جست و جوی دیجی کالا بسیار پیشرفته است و سرعت مناسبی نیز دارد.

امکان جست و جوی پیشرفته در طراحی سایت دیجی کالا
طراحی سایت دیجی کالا

چه ویژگی هایی سایت دیجی کالا را متفاوت می کنند؟

فیلترهای مناسب

در طراحی سایت دیجی کالا فیلترهای کالاهای مختلف به خوبی طراحی شده اند. بازه قیمتی، برند، رنگ و نوع کالا و هر فیلتری که متناسب با کالا است، به کاربر کمک می‌کند که محصولی که می‌خواهد را به خوبی پیدا کند. نکته ی مهم این است که هر دسته محصول باید فیلتر مختص به خود را داشته باشد. در صورتی که در یک استان به خصوص کار می کنید یا محصولات فروشگاه های محلی را می فروشید، باید فیلترهای کلی از قبیل شهر مدنظر را نیز قرار دهید. مشابه این کار را می توانید در سایت دیوار ببینید.

سرعت بالای سایت

مورد مهمی که در طراحی سایت دیجی کالا به چشم می‌آید، سرعت بالای سایت است. در دنیای امروز که آنلاین شدن همه چیز، باعث می‌شود که سرعت دسترسی به موارد مختلف بالاتر برود، کاربران نمی‌توانند سرعت پایین را تحمل کنند. دیجی کالا با وجود داشتن صفحات بسیار مختلف، سرعت بسیار مناسبی دارد و نیازی نیست که کاربران برای لود شدن صفحات مختلف، زمان زیادی صبر کنند.

فرآیند خرید راحت

یکی از اصول طراحی سایت دیجی کالا این است که کاربر برای نهایی کردن خرید خود نیازی نیست که مسیر طولانی ای را طی کند. به طور کلی در طراحی سایت باید تعداد کلیک‌هایی که کاربر نیاز دارد تا خرید خود را نهایی کند را کاهش دهید. دیجی کالا این کار را به خوبی انجام داده است و کاربر را برای نهایی کردن خرید خود گیج و سرگردان نکرده است.

آیا موفقیت دیجی کالا مدیون طراحی سایت آن است؟

با وجود این که طراحی سایت دیجی کالا بسیار حرفه ای و کاربرپسند است، اما تنها عامل موفقیت دیجی کالا طراحی سایت حرفه ای نیست. در واقع دیجی کالا از ترفندهای بازاریابی دیجیتال بسیار ظریف استفاده می کند. در ابتدای شروع به کار، کد تخفیف‌هایی که دیجی کالا برای افراد مختلف پیامک می‌کرد باعث می‌شد که کاربران به این سایت مراجعه و خرید کنند. سپس با تکنیک‌های وفادارسازی مشتری، آن‌ها را بیش از پیش به خود وفادار ساخت.

هم اکنون نیز دیجی کالا با استفاده از تکنیک‌های گیمیفیکیشن و طراحی بازی‌های خاص و گردونه‌ها و کمپین‌های بازاریابی متعدد و باکیفیت، مشتریان خود را سرگرم می‌کند و آن‌ها را به خرید تشویق و در نتیجه درآمد زایی می‌کند. بنابراین باید به شما گوشزد کنیم که تنها طراحی یک سایت مشابه دیجی کالا باعث نمی‌شود که پله‌های موفقیت را به سرعت طی کنید، بلکه باید از مشاوره کسب و کار مناسب نیز استفاده کنید تا بتوانید یک سایت فروش آنلاین سودده داشته باشید.

مشاوران کسب و کار که معمولا در تیم های طراحی سایت نیز حضور دارند، به شما کمک می کنند که روش های صحیحی را برای جلب مشتریان به کار بگیرید و از علم به روز بازاریابی دیجیتالی یا دیجیتال مارکتینگ به نفع خود استفاده کنید.

آیا موفقیت دیجی کالا مدیون طراحی سایت آن است؟
طراحی سایت دیجی کالا

طراحی سایت دیجی کالا با استفاده از تیم حرفه‌ای

طراحی سایت مشابه دیجی کالا را به چه کسی بسپاریم؟

بدون در نظر گرفتن محدودیت‌هایی مثل هزینه، بدون شک بهترین تیم برای طراحی سایتی مشابه با سایت دیجی کالا، همان تیمی است که خود سایت دیجی کالا را طراحی کرده اند. با این که آن‌ها بهترین گزینه هستند، اما متاسفانه این گزینه در دسترس هیچ کس به جز شرکت دیجی کالا نیست! تیم طراحی سایت دیجی کالا تنها و منحصراً برای این شرکت کار می‌کنند و تمامی خدمات مربوط به سایت و اپلیکیشن دیجی کالا را انجام می‌دهند.

بدون تردید مراقبت، پشتیبانی و طراحی صفحات جدید برای دیجی کالا زمان بسیار زیادی می‌برد و انجام این کارها، باعث می‌شود که زمان دیگری برای این افراد وجود نداشته باشد.

با وجود این که این تیم نمی‌توانند طراحی سایت شما را به عهده بگیرند، اما هم چنان خبر خوبی برای شما داریم. طراحی سایتی که مشابه طراحی سایت دیجی کالا باشد، یکی از خدماتی است که تیم طراحی سایت گیتی گت با بیش از 11 سال سابقه برنامه نویسی به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

گیتی گت قادر است که یک سایت مشابه دیجی کالا برای شما طراحی کند که هم ظاهر و هم قابلیت‌های آن مشابه دیجی کالا باشد. برای این که بتوانید از اطلاعات بیشتر باخبر شوید و با کارشناسان ما در گیتی گت صحبت کنید، کافی است با شماره تماس 09124124539 تماس حاصل فرمایید. شماره تلفن ثابت 02166708112 نیز در خدمت شما عزیزان است.

جمع بندی نکات طراحی سایت دیجی کالا

سایت دیجی کالا از موفق‌ترین و معروف‌ترین مارکت پلیس‌های ایرانی است. این سایت در سال 1384 توسط دو برادر به نام‌های حمید و سعید محمدی به وجود آمد و در ابتدا تنها به صورت تخصصی روی دوربین و موبایل کار می‌کرد و تنها به انتشار اطلاعات می‌پرداخت. با گذر زمان، بخش فروش محصول نیز به دیجی کالا اضافه شد و استقبال از آن بسیار بالاتر رفت. طراحی سایت دیجی کالا توسط یک تیم هفت نفره و بر پایه وردپرس انجام شد و با افزایش استقبال پیشرفته‌تر شد.

در حال حاضر دیجی کالا قابلیت مارکت پلیس نیز دارد و تنها محصولات خود را نمی‌فروشد. طراحی سایت دیجی کالا نکات خاصی دارد که باعث موفقیت بیشتر این کسب و کار شده است. همین موضوع باعث شده که بسیاری از افراد دوست داشته باشند سایتی مشابه دیجی کالا داشته باشند. تیم طراحی دیجی کالا برای افراد دیگر، کار طراحی و کارهای دیگر را انجام نمی‌دهد و تنها مختص دیجی کالا است.

با این حال تیم طراحی سایت گیتی گت قادر است که سایت‌هایی مشابه دیجی کالا را برای شما عزیزان طراحی کند. در این مقاله با بررسی برخی از دلایل موفقیت دیجی کالا از جمله ویژگی‌های مربوط به طراحی سایت آن، سعی کردیم تا به شما عزیزان در رشد و پیشرفتتان کمک کنیم.