هیچ کسی نمی‌تواند ارزش طراحی یک سایت خوب را دست کم بگیرد. داشتن یک سایت خوب به معنای ایجاد وب‌سایتی است که علاوه بر پاسخگویی به کلیه نیازهای کاربران، افراد جدید را به سمت خدمات ارائه شده در وب‌سایت شما جلب کند.


امروزه روش‌های مختلفی به منظور طراحی وب‌سایت‌های مختلف وجود دارد که هر یک دارای پارامترهای مختص به خود هستند. در این بین، بعضی از اصول مهم به منظور طراحی سایت‌های کاربردی همواره ثابت خواهند بود و هیچ تغییر نمی‌کند.


در واقع مهم نیست چه نوع سایتی برای چه نوع کاربر خاصی در حال طراحی است؛ زیرا در هر صورت باید از این اصول ویژه پیروی کرد. پرسش‌های مختلف کاربران در این زمینه ما را بر آن داشت تا به این موضوع بپردازیم؛ بنابراین، اگر می‌خواهید اطلاعات مناسبی در مورد روش طراحی یک سایت خوب به دست بیاورید و در این زمینه کنجکاو هستید، توصیه می‌کنیم ادامه متن را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

ریسپانسیو بودن اولین ویژگی یک سایت خوب
طراحی وب‌سایت شامل مراحل مختلفی است

ریسپانسیو بودن

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در زمینه ساخت یک وب سایت خوب باید به آن توجه کنید، ریسپانسیو بودن وب‌سایت است. اگر تاکنون این کلمه به گوشتان نخورده باشد قطعاً می‌پرسید که منظور از ریسپانسیو بودن سایت چیست؟ به‌طورکلی باید بیان کرد که منظور از ریسپانسیو بودن،‌ تغییر اندازه کلیه فاکتورهای موجود در وب‌سایت با توجه به اندازه صفحه نمایش است.


همان‌طور که می‌دانید در سال‌های اخیر اکثر کاربران به جای استفاده از رایانه‌های شخصی، از مواردی همچون تلفن‌های همراه یا تبلت‌ها برای بازدید از وب‌سایت‌های مختلف بهره می‌برند. این امر بدان معناست که و‌ب‌سایت شما باید با اندازه صفحه نمایش این دستگاه‌ها نیز همخوانی داشته باشد و بتواند خود را با آن‌ها وفق دهد. در غیر این صورت، کاربران تجربه مناسبی از وب‌سایت شما به دست نمی‌آورد و این احتمال وجود دارد که هرگز به آن مراجعه نکنند.


تنها راه‌حل موجود به منظور حل این مشکل، توجه به اصل ریسپانسیو بودن به‌عنوان یکی از اصول طراحی سایت خوب است؛ بنابراین‌، اگر قصد دارید وب‌سایت شما کاربران مناسبی را در هر زمان و مکانی و با هر دستگاه یا device خاصی به خود جلب کند، باید حتماً‌ نسبت به رعایت اصل ریسپانسیو بودن دقت کنید. جالب است بدانید که امروزه بیش از پنجاه درصد کل ترافیک وب‌سایت‌های مختلف مربوط به تلفن‌های همراه است؛ بنابراین، برای طراحی یک وب سایت خوب نباید به‌هیچ‌وجه ریسپانسیو بودن سایت را از یاد برد.

سرعت بالا یکی از ویژگی های یک سایت خوب
یک سایت مناسب باید کاربردی باشد

سرعت بالا

یکی دیگر از ویژ‌گی‌های مربوط به یک سایت خوب،‌ سرعت بالای آن است. منظور از سرعت بالا، لود شدن سریع صفحات و همچنین بخش‌های مختلف محیط کاربری است. اگر قصد دارید کاربران را در همان لحظات اولیه به خود جلب کنید،‌ باید حتماً نسبت به افزایش سرعت لود شدن و همچنین افزایش سرعت محیط کاربری وب‌سایت خود اقدام کنید.


سرعت یکی از مهم‌ترین مواردی به شمار می‌آيد که کاربران به شدت نسبت به آن حساس هستند. تنها چند ثانیه تأخیر برای لود شدن یک وب‌سایت کافی است تا کاربران آن وب‌سایت را رها کرده و به سراغ وب‌سایت دیگری برود. اگر به وب‌سایت‌های بزرگی همچون گوگل و یا آمازون سر بزنید متوجه می‌شود که طراحی رابط کاربری این وب‌سایت‌ها به نحوی ساخته شده است که کاربران بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن به پارامترهای مختلف رابط کاربری دسترسی داشته باشند.


این نکته موجب می‌شود تا کاربران حتی در صورت دیر لود شدن بخش‌های غیرضروری وب‌سایت، باز هم حس کنند که وب‌سایت مدنظر سرعت بالایی دارد؛ به همین دلیل باید گفت که به‌طورکلی سرعت در زمینه نگه داشتن کاربران در یک وب‌سایت و همچنین ارائه خدمات موردنیازشان از اهمیت بالایی برخوردار است. باید تا جایی که می‌توان طراحی وب‌سایت را به نحوی انجام داد که سرعت لود شدن تمامی بخش‌های وب‌سایت افزایش پیدا کند.

پویا بودن وب‌سایت

اگر به یک وب سایت خوب سر بزنید، احتمالاً اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، پویا بودن آن است. از این ویژگی با نام داینامیک بودن نیز یاد می‌شود. وقتی که یک وب‌سایت طراحی پویایی داشته باشد، جدیدترین مطالب همواره در صدر قرار می‌گیرند و به همین دلیل کاربران می‌توانند در همان نگاه اول به تازه‌ترین موارد دسترسی داشته باشند. این ویژگی یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی محسوب می‌شود که در زمان طراحی سایت‌های خبری و یا فروشگاهی باید به آن توجه داشت.


عدم پویایی یا دینامیک نبودن وب‌سایت موجب می‌شود تا کاربر برای پیدا کردن مبحث یا محصول مدنظر خود ساعت‌های مختلفی را صرف جستجو کند و در آخر هم به نتیجه مدنظر خود دست پیدا نکند؛ بنابراین، کلیه طراحان وب‌سایت باید پویا بودن وب‌سایت مربوطه را مدنظر خود داشته باشند تا تجربه رابط کاربری برای مراجعه‌کنندگان به وب‌سایت بهتر شود.

کد نویسی درست یکی از ویژگی های یک سایت خوب
طراحی یک وب‌سایت خوب هنر است

بررسی‌ مداوم کد‌های وب‌سایت

یک وب سایت خوب باید به نحو مناسبی کد نویسی شده باشد. هرچه این کدنویسی به شکل مناسب‌تری صورت بگیرید، طبیعتاً مشکلات کمتری به وجود می‌آيد و کاربران می‌توانند بدون مشکل به بخش‌های مختلف آن دسترسی داشته باشند. در غیر این صورت،‌ باید هر روز ساعت‌های مختلفی را تنها صرف پیداکردن مشکلات مختلف موجود در کد وب‌سایت بکنید.


یک راه‌حل مناسب برای جلوگیری از این امر، بررسی‌های چندباره کدنویسی وب‌سایت پیش از انتشار کامل وب‌سایت یا publish کردن آن است. این بررسی‌ها باید به شکل دقیقی انجام گیرند تا حتی کوچک‌ترین مشکلات موجود در کد نیز مشخص شوند. امروزه انجام این بررسی‌های با استفاده از هوش مصنوعی بسیار راحت‌تر از قبل شده است.

سفارش طراحی یک سایت خوب
طراحی وب‌سایت شما باید منجر به جلب کاربران شود

سخن پایانی

داشتن یک وب‌سایت مناسب از جمله مواردی به شمار می‌آيد که می‌تواند در جذب کاربران جدید بسیار اثرگذار باشد. یک سایت مناسب باید بتواند نیازهای کاربران شما را به خوبی پاسخ بدهد. این تنها یکی از مهم‌ترین عواملی به شمار می‌آيد که در زمان طراحی سایت باید به آن دقت کرد.


طراحی یک سایت خوب به نحوی خواهد بود که در آن به گزینه‌هایی همچون سرعت و ریسپانسیو بودن دقت شده باشد. به منظور داشتن یک وب‌سایت عالی باید همواره از متخصصان این حوزه کمک گرفت. در هر صورت، اگر با پرسش خاصی در این رابطه روبه‌رو هستید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به کلیه سوالات شما سروران گرامی به طور کامل پاسخ دهند.