اگر کمی با دنیای طراحی وب‌سایت آشنا باشید می‌دانید که تکنولوژی asp.net یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های مورد استفاده به منظور طراحی سایت است. منظور از طراحی سایت دات نت،‌ استفاده از این تکنولوژی بی‌نظیر به منظور ساخت وب‌سایت‌های مختلف محسوب می‌شود.


جالب است بدانید که تکنولوژی ای اس پی دات نت توسط بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری جهان،‌ مایکروسافت ساخته شده است. همین امر خود نشان‌دهنده اهمیت بسیار بالای یادگیری آموزش طراحی سایت با این نوع تکنولوژی ویژه است. به طور کلی باید بیان کرد که کلیه علاقه‌مندان حوزه طراحی سایت باید حتماً نسبت به یادگیری این تکنولوژی اقدام کنند.


اگرچه یادگیری این تکنولوژی طبیعتاً تنها در یک مقاله امکان‌پذیر نیست، اما در این متن قصد داریم به مهم‌ترین موارد مربوط به این تکنولوژي از جمله ماهیت کلی آن و همچنین معرفی وب‌سایت‌هایی که با دات نت طراحی شده‌اند بپردازیم. با ما همراه باشید تا بتوانید درک بهتری از آموزش طراحی سایت با این تکنولوژي بسیار مهم و کاربردی به دست بیاورید.

طراحی سایت دات نت
نکاتی راجب طراحی سایت دات نت

معرفی ای اس پی دات نت

مهم‌ترین نکته در زمینه یادگیری طراحی سایت دات نت،‌ درک کامل این تکنولوژی است. به طور کلی می‌توان گفت که دات نت یک نوع فناوری مخصوص ساخت وب‌سایت و همچنین کلیه خدمات مربوط به حوزه وب محسوب می‌شود. همان‌طور که گفته شد، شرکت سازنده این تکنولوژي مایکروسافت است. شما می‌توانید با کمک ای اس پی دات نت وب سایت و سایر خدمات مبتنی بر وب را به صورت کاملا پیشرفته و با کارایی بسیار مناسبی طراحی کنید. در واقع همین پیشرفته بودن یکی از مهم‌ترین دلایل مربوط به محبوبیت ای اس پی دات نت محسوب مي‌‌شود.


یک تفاوت بسیار مهم بین ای اس پی دات نت و زبان‌های برنامه نویسی وجود دارد. بسیاری از کاربران نیز به دلیل عدم شناخت همین تفاوت همواره فکر می‌کنند که ای اس پی دات نت یک نوع زبان برنامه نویسی محسوب می‌شود. باید بگوییم که این تصور، یک تصور کاملاً نادرست به شمار می‌آيد. ای اس پی دات نت یک نوع فناوری خاص به شمار می‌آيد که بر روی پایه و اساس سایر زبان‌های برنامه نویسی همچون C# و یا Visual Basic ساخته شده است.

همه چیز راجب طراحی سایت دات نت
یادگیری این تکنولوژی کاملاً ضروری است

پیش‌نیازهایی که به آن‌ها نیاز دارید

همان‌طور که گفته شد، به منظور طراحی سایت دات نت کاربر باید با یک سری پیش‌نیازهای اساسی آشنا باشد. مهم‌ترین گزینه در این زمینه‌، آشنایی با زبان سی شارپ است. توجه داشته باشید که زبان سی شارپ اصلی‌ترین زبان استفاده شده در دات نت به شمار می‌آيد و به همین دلیل در کلیه مراحل طراحی سایت به آن نیاز خواهید داشت.


پس از شناخت کامل سی شارپ به عنوان یک پیش‌نیاز جهت کار با دات نت، نوبت به شناخت مواردی همچون سی اس اس و همچنین HTML می‌رسد. در واقع شما به منظور ساخت وب‌سایت خود از دات نت استفاده می‌کنید؛ اما بخش UI یا همان رابط کاربری باید به کمک یکی از این سه مورد انجام بگیرد.


علاوه بر موارد فوق، یکی دیگر از مهم‌ترین پیش‌نیازهای ضروری به منظور طراحی سایت دات نت، ایجاد یک دیتابیس است. امروزه بسیاری از فعالان حوزه طراحی سایت با کمک دات نت به سراغ بهره‌گیری از SQL SERVER رفته‌اند؛ زیرا این مورد یک گزینه عالی در چنین مواردی به شمار می‌آيد.


شایان ذکر است که علاوه بر کلیه موارد گفته شده باید به EF CORE نیز تسلط داشته باشید. EF CORE یک مدل از ORM محسوب می‌شود که موجب شده بتوانید با کمک زبان C# و همچنین SQL SERVER کلیه داده‌های موردنیاز خود در زمان طراحی سایت را به طور کامل ارزیابی کنید.

مراحل طراحی سایت دات نت
انواع طراحی سایت دات نت

مراحل مربوط به آموزش بحث طراحی سایت با استفاده از دات نت

همانند هر امر دیگری بحث یادگیری طراحی سایت دات نت دارای مراحل خاص خود است. در بخش قبلی به پیش‌نیازهای این امر اشاره کردیم؛ اما تا زمانی که این پیش‌نیازها به شکل مناسبی به کار گرفته نشوند، نمی‌توان انتظار داشت که یادگیری این موضوع به شکل مناسبی انجام شود. مراحل مربوط به یادگیری این موضوع در بسیاری از موارد شامل گزینه‌های زیر است:

  • تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه مدل خاصی از دات نت را می‌خواهید فرا بگیرید: ابزارهای متعددی در پلتفرم دات نت وجود دارد، از جمله NET Core، NET Framework و داتNET برای موبایل، مانند Xamarin و Mono. در حین تصمیم گیری به این فکر کنید که نیازها و علایق مدنظر شما چیست.
  • دانلود کردن نسخه‌ای از دات نت که با نیاز شما همخوانی دارد: این نرم‌افزار به صورت رایگان در اختیار همه قرار گرفته است و نیازی نبوده در زمینه هزینه آن نگرانی خاصی داشته باشید.
  • یادگیری مفاهیم کلی دات نت از جمله تمرینات مربوط به ایجاد دیتابیس
  • انجام تمرینات شخصی به منظور توسعه و بهبود کلیه مباحث مربوط به طراحی سایت با دات نت

مدت زمان موردنیاز برای یادگیری این مفهوم

نمی‌توان دقیقاً یک زمان مشخص را به منظور بازه زمانی موردنیاز جهت یادگیری طراحی سایت با کمک دات نت عنوان کرد. این امر به طور کامل به خود شما و همچنین دوره آموزشی خاصی که از آن بهره می‌برید، بستگی دارد. علاوه بر این، طبیعتاً هرچه میزان دانش کلی شما از مباحثی همچون سی شارپ و الگوریتم‌ها بیشتر باشد، می‌توانید با سرعت بالاتری روند یادگیری دات نت را پشت سر بگذارید.


بنابراین باید بگوییم که مدت زمان موردنیاز جهت طراحی سایت دات نت به شما و میزان تلاش و دانش تان بستگی دارد. اگرچه دات نت شامل مباحث مختلفی است؛ اما این بدان معنا نبوده که نمی‌توانید آن را یاد بگیرید. با بهره‌گیری از یک دوره آموزشی مناسب، شما هم می‌توانید به یک متخصص حرفه‌ای در این زمینه تبدیل شوید.

مدت زمان مورد نیاز برای طراحی سایت دات نت
طراحی سایت با دات نت مزایای مختلفی دارد

سخن پایانی

وقتی صحبت از طراحی صفحات وب‌ می‌شود، اولین گزینه‌ای که به ذهن افراد حرفه‌ای خطور می‌‌کند،‌ تکنولوژی دات نت است. این تکنولوژي توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است و به همین دلیل یک نوع استاندارد در بحث طراحی وب به شمار می‌آید.


مهم‌ترین نکته در زمینه طراحی سایت دات نت، یادگیری پارامترهای مختلف موجود در این تکنولوژی است. این همان موضوعی به شمار می‌آيد که در بسیاری از دوره‌های آموزشی مخصوص این تکنولوژی شاهد آن هستیم. به طور کلی باید بیان کرد که به منظور داشتن یک آینده روشن در حوزه طراحی وب‌، باید حتماً نسبت به یادگیری این تکنولوژی خاص اقدام کنید تا بتوانید وب‌سایت‌های مدنظر خود را به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان طراحی نمایید.