امروزه برای همه ما مشخص شده است یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت، داشتن یک وب‌سایت مشخص است که به‌صورت اختصاصی باتوجه‌به نیازمان طراحی شده باشد. در واقع کار طراحی سایت باید به‌گونه‌ای صورت بگیرد که تمام نیازهای ما در آن لحاظ شده باشند. این همان موضوعی به شمار می‌آید که روی موفقیت نهایی سایت و همچنین مناسب بودن آن برای کاربران اثر مهمی می‌گذارد؛ به همین جهت ضرورت دارد در کار طراحی سایت از بهترین و مجرب ترین متخصصان کمک بگیرید. تنها این افراد هستند که می‌توانند دراین‌رابطه به شما عزیزان یاری برسانند.


در کار طراحی سایت باید نکات بسیار زیادی را مدنظر قرار داد. هر یک از این نکات می‌توانند به‌صورت جداگانه موجب بهبود کلی عملکرد وب‌سایت مربوطه شوند و حتی میزان کاربران را به شکل چشمگیری افزایش دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما عزیزان را بیش‌ازپیش با طراحی سایت آشنا کنیم.

انجام کار طراحی سایت به شکل حرفه ای
طراحی سایت باید به شکل حرفه‌ای صورت بگیرد

طراحی سایت به چه معناست؟

اولین پرسشی که دررابطه‌با کار طراحی سایت باید به آن پاسخ دهیم مربوط به ماهیت این امر است. به‌طورکلی باید بگوییم در طراحی سایت یا Web Design افراد با استفاده از ابزارهای خاص برنامه‌‌نویسی اقدام به ساخت وب‌سایت‌های مختلف می‌کنند. این وب‌سایت‌ها می‌توانند مربوط به هر حوزه‌ای از جمله حوزه‌های خدماتی، فروشگاهی، ورزشی، سرگرمی و… باشند. در واقع هیچ‌گونه محدودیت خاصی در زمان انجام طراحی سایت وجود ندارد.


دراین‌بین برخی از افراد تصور می‌کنند طراحی سایت تنها به معنای ساخت رابط گرافیکی سایت مدنظر است. اگر شما هم جزو همین افراد هستید باید بگوییم تصور نادرستی دارید. طراحی سایت حتی به مواردی همچون تولید محتوا و یا درنظرداشتن اصول سئو نیز می‌پردازد. به‌طورکلی مواردی که از آن‌ها نام بردیم زیر چتر بزرگی با نام طراحی سایت قرار می‌گیرند.


در دنیای امروزی هیچ کسب‌وکاری نمی‌تواند بدون داشتن وب‌سایت مختص به خود به موفقیت دست پیدا کند. مهم نیست در چه زمینه خاصی فعالیت می‌کنید؛ زیرا در صورت عدم داشتن یک وب‌سایت مناسب کاربران نمی‌توانند با شما در ارتباط باشند و از خدماتتان آگاه شوند. افرادی که در کار طراحی سایت فعالیت می‌کنند به شما کمک خواهند کرد وب‌سایت مدنظر خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید. البته این امر تنها زمانی صحت دارد که این نوع طراحی توسط تیم‌های کاملاً مجرب و قابل‌اعتماد صورت بگیرد.

گام های مختلف در کار طراحی سایت
یک سایت باید قابلیت گسترش داشته باشد

گام‌های مختلف طراحی سایت

حال که با اهمیت کار طراحی سایت آشنا شده‌‌اید بهتر است به مراحل مختلف مربوط به این امر نیز بپردازیم تا به درک بهتری از طراحی سایت به بهترین شکل ممکن برسید. مراحلی که در ادامه از آن‌ها یاد می‌کنیم معمولاً به ترتیب انجام می‌گیرند تا مشکلی در روند ساخت سایت به وجود نیاید.

ساخت wire-frame

در این مرحله یک شماتیک کلی از طرح نهایی سایت به مشتری ارائه خواهد شد. وایر فریم را می‌توانید همان چهارچوب اصلی وب‌سایت در نظر بگیرید که اجازه می‌دهد حتی پیش از کدنویسی بتوان با ساختار نهایی وب‌سایت مدنظر آشنا شد. این بخش ازآن‌جهت اهمیت دارد که کوچک‌ترین اشتباه در زمان انجام آن، منجر به ایجاد اشتباهات مختلفی در زمان به‌کارگیری سایت خواهد شد.

ساخت بخش گرافیکی یا UI و UX

رابط کاربری و رابط گرافیکی دو مورد از مهم‌ترین موارد در زمان انجام کار طراحی سایت هستند که باید به آن‌ها کاملاً دقت کرد. حتی اگر وب‌سایت شما از پیچیده‌ترین وایر فریم برخوردار باشد، اما بخش گرافیکی آن کیفیت خوبی نداشته باشد، هیچ کاربری رغبت به استفاده از آن نخواهد داشت؛ به همین دلیل ضروری است بخش طراحی گرافیکی UX و UI نیز باید با دقت بسیار بالایی صورت بگیرد. اگر سری به سایت‌های برتر بزنید خیلی راحت متوجه می‌شوید مهم‌ترین تمایز آن‌ها از رقبا، استفاده از رابط کاربری مناسب‌ و کاملاً کاربردی محسوب می‌شود.

نکات پر اهمیت در کار طراحی سایت
نکات پر اهمیت در زمینه طراحی سایت

نوشتن کدهای وب‌سایت

پس از مراحل فوق نوبت به کدنویسی وب‌سایت می‌رسد. در این مرحله از کار طراحی سایت، تیم مربوطه با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف به تکمیل ساخت وب‌سایت می‌پردازد. این مرحله بسته به پیچیدگی کلی وب‌سایت می‌تواند از چند هفته تا چندین ماه طول بکشد. اینکه وب‌سایت شما باید توسط چه کد خاصی نوشته شود و چه المان‌هایی در آن به کار برده ‌شود کاملاً متغیر است.


در واقع نمی‌توان تنها یک زبان برنامه‌نویسی را برای طراحی همه وب‌سایت‌های موجود در اینترنت به کار برد. پس از پایان یافتن مرحله کدنویسی و تست کلی وب‌سایت، نوبت به مرحله راه‌اندازی می‌رسد. طبیعتاً پس از مرحله راه‌اندازی این امکان برای شما و کلیه کاربرانتان ایجاد می‌شود که به وب‌سایت مدنظر مراجعه کنید و از خدمات و محصولات موجود در آن بهره ببرید.

نمونه کارهای طراحی سایت

طبیعتاً همه کاربران دوست دارند پیش از سفارش کار طراحی سایت نسبت به مشاهده چندین نمونه کار در این زمینه اقدام کنند. مشاهده نمونه کار طراحی سایت به شما کمک خواهد کرد به‌طورکلی با کیفیت این امر آشنایی بیشتری پیدا کنید و ببینید که تیم مربوطه دارای چه میزان مهارتی در زمینه طراحی سایت است.


نکته مهمی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، مشاهده نمونه‌ کارهای مشابه با هدف نهایی شما است. به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید یک سایت فروشگاهی راه‌اندازی کنید، باید نمونه کارهایی متناسب با همین موضوع را مورد بررسی قرار دهید.

کار طراحی سایت و برترین طراحان
طراحی جذاب‌تر برابر است با جذب کاربران بیشتر

سخن پایانی

امروزه پیشرفت اینترنت موجب شده است همه اشخاص و کسب‌وکارها نیازمند طراحی سایت مختص به خود باشند. در زمان طراحی سایت باید پارامترهای مختلفی را در نظر داشت تا بتوان به سایتی دست یافت که برای کاربران مناسب و کاربردی باشد.


همین امر کار طراحی سایت را به یک امر بسیار مهم تبدیل می‌‌کند. در واقع چنین فعالیتی باید حتماً توسط تیم‌های طراحی حرفه‌ای صورت بگیرد تا نتیجه نهایی هم عملکرد مناسبی داشته باشد و هم بتوان در صورت نیاز آن را گسترش داد. مجموع این عوامل موجب شده‌اند تا کاربران به‌منظور دستیابی به اهداف خود برای طراحی سایت به تیم‌های حرفه‌ای مراجعه کنند.