مزایای یادگیری اسکرچ

زبان برنامه نویسی و یادگیری اسکرچ توسط دانشگاه mit برای اموزش برنامه نویسی به کودکان توسعه یافته .در روزگاری که هر روز بیش‌ازپیش با برنامه‌های کامپیوتری و موبایل سروکار داریم، بخشی از زمانمان را در یوتیوب، فیس‌بوک و بازی‌های رایانه‌ای سپری می‌کنیم و افراد زیادی از طریق فناوری‌های مربوطه شاغل و ثروتمند شده‌اند، بهتر است این مسیر را بهتر و متفکرانه‌تر برای کودکان شرح دهیم. در واقع از سپری شدن تمام‌ وقت آن‌ها در این برنامه‌ها جلوگیری کنیم و در مقابل راه رسیدن به موفقیت را از طریق برنامه‌های کامپیوتری به آن‌ها نشان دهیم.در ادامه به بررسی مزایای یادگیری  برنامه نویسی برای کودکان با عنوان یادگیری اسکرچ میپردازیم. که میتواند در آینده آن ها را وارد بازار کار برنامه نویسی مانند طراحی سایت و یا طراحی اپلیکیشن نمایند

در این صورت فرزندانمان را به برنامه‌نویسی تشویق می‌کنیم، آن‌ها را با مزایای بی‌نهایت جهان کدنویسی و آینده درخشان این مسیر آشنا خواهیم کرد و در تقویت مهارت‌ها و کارکرد بهتر مغز کودکان تأثیرگذار خواهیم بود. از مهم‌ترین مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان به ۷ مورد زیر می‌توانیم اشاره کنیم:

یادگیری اسکرچ

مزایای یادگیری برنامه نویسی برای کودکان

برنامه‌نویسی سبب خلاقیت در کودکان می‌شود

شاید بتوان مهم‌ترین مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان و زبان‌های آن از جمله یادگیری اسکرچ را افزایش خلاقیت و ارائه ایده‌های جدید در آن‌ها نام برد. در حقیقت هنگامی که یک کد توسط کودک برای یک برنامه تعریف می‌شود، راه تعریف آن کد و نحوه کارایی آن می‌تواند بنا بر خواست کودک به هر شیوه‌ای صورت بگیرد و اگر مشکلی برای برنامه به وجود بیاید، کودک تلاش می‌کند تا با دانش خود آن مسئله را به هر نحوی حل کند.

در نتیجه برای ساخت یا حل مشکل مربوط به کد و برنامه می‌تواند از هر مسیری پیش برود تا به نتیجه دلخواه برسد. مسیرهای مختلف سبب افزایش خلاقیت کودکان و زنده کردن ایده‌های آنان برای خلق هر برنامه‌ای است‌. از سوی دیگر با استفاده از این خلاقیت، آن‌ها می‌توانند تصاویر، گرافیک‌ها، بازی‌ها و برنامه‌هایی را به وجود بیاورند که تنها از ذهن خودشان برخاسته است و منحصر به فکر و ایده‌های آنان می‌شود.

کدنویسی سبب رشد مهارت‌های ریاضی و منطقی در کودک می‌شود

یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان سراسر از ریاضی و دروس انتزاعی احاطه شده است، به همین دلیل یادگیری آن در رشد مهارت‌های محاسباتی، انتزاعی و ذهنی تأثیر می‌گذارد. در این مرحله نیاز نیست تا کودک ریاضی را مانند درسی برای مدرسه خود یاد بگیرد؛ بلکه به آن به‌عنوان یک سرگرمی برای رسیدن به پاسخ سؤالات خود نگاه می‌کند و این را می‌توان از تأثیرگذارترین مزایای یادگیری برنامه‌ نویسی برای کودکان به‌ حساب آورد.

از سوی دیگر یادگیری ریاضی علاوه بر رشد تفکر محاسباتی و منطقی در کودک، مفاهیمی را پیش از موعد به او نشان می‌دهد که در مقطع دبیرستان قرار است آن‌ها را آموزش ببیند؛ بنابراین در مقاطع بالاتر تحصیلی ارتباط مؤثرتر و بهتری با ریاضیات، جبر، هندسه و انتگرال پیدا خواهد کرد.

کودکان با برنامه‌نویسی، داستان‌گویی را نیز می‌آموزند

برای کدنویسی و ساخت یک برنامه، سه رکن شروع، میانه و پایان را باید در نظر گرفت. اینکه یک برنامه چطور شروع می‌شود، چگونه قرار است پیش برود و در نهایت به کجا منتهی خواهد شد، از ویژگی‌هایی است که کودکان هنگام کدنویسی ملزم به رعایت آن هستند؛ درست مانند داستان‌نویسی. در واقع کودک از راه الفبای برنامه‌نویسی راوی و خالق برنامه‌ای خواهد بود که قصد دارد آن را بسازد‌.

بر اثر این شباهت، یکی از مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان را می‌توان به این صورت گفت که کودک یاد می‌گیرد چگونه داستان بنویسد و چگونه یک راوی خلاق باشد.

کدنویسی اعتمادبه‌نفس را در کودک پرورش می‌دهد

بارها ممکن است با خاموشی یا عدم کارکرد گوشی موبایل، کامپیوتر یا لپ‌تاپ روبه‌رو شده باشید اما توانایی حل مشکل آنان را در خود نیابید. از مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان است که به‌راحتی می‌توانند مشکلات مربوط به لوازم دیجیتال خود را رفع کنند؛ بدون آنکه به نیروی تعمیرکار متخصص نیاز داشته باشند. این توانایی سبب ایجاد اعتمادبه‌نفس و تکیه به خود در کودکان و تعامل آنان با همسالان می‌شود و آن‌ها را از نیازمندی مطلق به بزرگ‌ترها دور خواهد کرد.

ساخت رباط با برنامه نویسی توسط کودکان

تحقیقات نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۷ بیش از ۳۰ درصد مشاغل خودکار و با استفاده از ربات‌ها مدیریت خواهند شد. این نشان می‌دهد مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان تا چه حد می‌تواند آینده را از آن کودکان کند و آن‌ها را در ساخت

ربات‌ها و پیاده ‌کردن ایده‌هایشان یاری برساند. آموزش کدنویسی به کودکان سبب می‌شود آن‌ها در کنار رباتیک به دروس علوم، ریاضی و فناوری علاقه‌مند شوند و نتیجه نهایی تلاششان علمی و منطقی باشد.

استفاده از زبان کد برای برنامه‌نویسی ربات‌ها و ساخت آن‌ها در واقع از برترین مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان محسوب می‌شود که نه‌تنها آینده آنان را تضمین می‌کند، بلکه در رشد و افزایش مهارت‌های انتزاعی و ایده‌پردازی نیز به کودکان کمک خواهد کرد.

کدنویسی جهان جدیدی را به کودکان نشان می‌دهد

اگر بتوانیم یکی از بهترین مزایای یادگیری برنامه‌ نویسی به کودکان را نام ببریم، قطعاً آن آشنایی کودک با زبان دیگر و ورود به جهان‌هایی شگفت‌انگیز است. هنگام معرفی برنامه‌نویسی لازم نیست دنیای عجیب یا سختی را برای کودکان تشریح کنید. برنامه‌نویسی مانند هر زبانی دارای الفبا و زبان مخصوص به خود از جمله اسکریپت، پایتون یا زبان اسکرچ است که هرکدام از این زبان‌ها دریچه‌های متفاوتی را به کودکانتان نشان خواهد داد.

از سوی دیگر  مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان  مانند اموختن یک زبان دوم با الفبا و ساختار متفاوت است؛ بنابراین ذهن کودک با جهان‌ها و زبان‌های دیگری غیر از آنچه که به ‌صورت انتسابی بوده، آشنا می‌شود. جهان‌هایی پر از ایده، ساخت و حل مشکل با تکیه ‌بر دانش و فناوری‌هایی که در قرن بیست‌و‌یکم حرف اول را خواهند زد.

مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان

برنامه‌نویسی برای کودکان فرصت شغلی فراهم می‌کند

این واقعیت که جهان در حال حرکت به سمت آینده دیجیتالی است، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. در حقیقت می‌توان گفت آینده از آن کسانی است که مشاغلی تأثیرگذار و پایان‌ناپذیر داشته باشند و قطعاً برنامه‌نویسی یکی از آن مشاغل است. در حال حاضر نیز تقریباً تمام‌کارها به ‌واسطه کامپیوتر و ابزارآلات دیجیتالی پیش می‌روند؛ بنا بر این حقیقت‌ می‌توان گفت که آموزش دیدن کودکان با برنامه‌نویسی، سبب می‌شود فرصت‌های شغلی فراوانی را در اختیار داشته باشند.

سخن پایانی

بر اساس تمام داده‌ها و تحقیقات صورت‌گرفته، مزایای یادگیری برنامه‌نویسی به کودکان و یا یادگیری اسکرچ :خلاقیت، قدرت تحلیل، سازگاری بهتر با کتاب‌های درسی و تفکر منطقی را هدیه می‌دهد و آنان را برای فرصت‌های شغلی بسیار در زندگی و همچنین روایت ایده‌های بی‌نظیر خود با استفاده از زبان کدنویسی آماده می‌کند؛ این‌ها تنها بخشی از مزایای یادگیری برنامه‌ نویسی برای کودکان هستند.

به نظر شما دیگر مزایای یادگیری برنامه ‌نویسی برای کودکان چیست؟ نظرتان را برای ما کامنت کنید.