بحث طراحی سایت دارای بخش‌های مختلفی بوده که یکی از مهم‌ترین مباحث مربوط به این موضوع، شناخت سایت داینامیک است. به طور کلی، در طراحی سایت دو گزینه اصلی در اختیار داریم که شامل وب‌سایت‌های ثابت یا استاتیک و وب‌سایت‌های پویا یا داینامیک هستند. اگرچه سرعت کلی ساخت وب‌سایت‌های استاتیک بیشتر است، اما نمی‌توان از مزایای وب‌سایت‌های داینامیک چشم‌پوشی کرد.


هر یک از این دو مورد دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و لزوماً نمی‌توان یکی از آن‌ها را بر دیگری برتر دانست. به هر حال، در سال‌های اخیر استفاده از وب‌‌سایت‌هایی با طراحی داینامیک به محبوبیت بسیار زیادی دست یافته است. دلیل این امر را می‌‌توان امکاناتی دانست که طراحی داینامیک در اختیار کاربران قرار می‌دهند.


در وب‌سایت‌هایی با طراحی داینامیک، مدیران سایت می‌توانند در زمان دلخواه خود بخش‌های مختلف سایت را به شکل دلخواهشان تغییر دهند. این همان موضوعی است که در وب‌سایت‌های استاتیک نمی‌توان به آن دسترسی داشت. در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر شما را با این وب‌سایت‌های خاص آشنا کنیم.

سایت داینامیک
طراحی داینامیک دارای مزایای خاص خود است

سایت‌های داینامیک چه سایت‌هایی هستند؟

اولین موردی که باید در زمینه آشنایی با سایت داینامیک به‌ آن اشاره کنیم، ماهیت کلی این وب‌سایت‌ها است. به طور کلی باید بیان کرد که امروزه وب‌سایت‌های داینامیک بخش عظیمی از دنیای وب‌ را تشکیل می‌دهند. سایت‌های داینامیک دارای بانک‌های اطلاعاتی خاصی هستند که به کمک آن‌ها می‌توان بخش‌های مختلف وب‌سایت را به بهترین شکل ممکن بروز رسانی کرد.


برخلاف وب‌سایت‌های استاتیک که اطلاعات آن‌ها به شکل ثابت است،‌ وب‌سایت‌های پویا به کلیه مدیران این اجازه را می‌دهند که بر اساس نیازهای خود بخش‌های گوناگون وب‌سایت خود را تغییر دهند. طراحی بخش مدیریت در این نوع وب‌سایت‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا مدیر باید بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به دانش فنی خاصی، اطلاعات سایت داینامیک را به شکل مناسبی تغییر دهد.


این ویژگی عالی موجب می‌شود که طراحی سایت داینامیک یک انتخاب عالی برای ساخت وب‌سایت‌های آموزشگاهی و وب‌سایت‌های آموزشی باشد. به طور معمول، چنین وب‌سایت‌هایی همواره در حال بروز رسانی هستند. طبیعتاً امکان استفاده از طراحی استاتیک در چنین مواردی وجود ندارد و بهترین انتخاب ممکن، وب سایت داینامیک خواهد بود. این گزینه از جمله گزینه‌هایی به شمار می‌آيد که در زمان طراحی باید حتماً به آن توجه داشته باشید.

راهکار های گوناگون برای طراحی سایت داینامیک
اکثر وب‌سایت‌های محبوب از این نوع طراحی بهره می‌برند

راهکارهای مختلف برای ساخت یک وب‌‌سایت پویا

آموزش طراحی سایت داینامیک شامل یادگیری دو بخش مختلف است. به طور کلی باید بیان کرد که سایت‌های پویا یا به طور کامل با کمک کدنویسی ساخته می‌شوند یا برای ساخت آن‌ها از cmsهای گوناگون کمک می‌گیرند. هر یک از این موارد گزینه‌های بسیار مناسبی برای ساخت سایت داینامیک هستند.


روش کدنویسی از صفر معمولاً برای مواردی مناسب است که کاربران قصد دارند یک سایت پویا را به طور کاملاً اختصاصی برای کارفرمایان طراحی کنند. طبیعتاً در این نوع کدنویسی شما می‌توانید تمام بخش‌های مختلف طراحی را کنترل ‌کنید و به همین دلیل، امکان شخصی‌سازی آن به بهترین شکل ممکن وجود دارد.


در واقع، این نوع طراحی برای مواردی مناسب است که کاربران قصد دارند وب‌سایت مورد نظر خود را به صورت ماژولار بسازند، البته این نوع طراحی دارای یک ضعف اساسی بوده و آن ضعف، کند بودن فرایند ساخت وب‌سایت است.


کدنویسی یک وب‌سایت کامل آن هم به صورت اختصاصی قطعاً بیش از هر روش دیگری طول می‌کشد. شایان ذکر است که در این روش کارفرما باید هزینه بیشتری را پرداخت کند،؛ زیرا همان‌ طور که گفته شد، زمان زیادی برای این موضوع صرف می‌شود. روش cms برخلاف روش کدنویسی دارای سرعت بسیار بالایی است، اما مهم‌ترین عیب آن را می‌‌توان وجود محدودیت‌های خاص آن دانست. در واقع، در روش cms دست طراحان به اندازه روش کدنویسی باز نیست.

مزیت استفاده از سایت داینامیک
وب‌سایت‌های داینامیک دارای بانک اطلاعاتی مختص به خود هستند

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از سایت‌‌های داینامیک

حال که با روش‌های مختلف طراحی سایت داینامیک آشنا شدید، بهتر است کمی در مورد مزایای مربوط به این وب‌سایت‌ها نیز با شما صحبت کنیم. اولین و مهم‌ترین مزیت طراحی وب سایت داینامیک را می‌‌توان ارائه تجربه کاربری بهتر دانست. این وب‌سایت‌ها به نحوی طراحی می‌شوند که کاربران بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن به هدف نهایی خود دست پیدا کنند و به همین دلیل است که اکثر وب‌سایت‌های فروشگاهی از وب‌سایت‌های داینامیک بهره می‌برند.


وب‌سایت‌های داینامیک قابل بروز رسانی هستند؛ به همین دلیل شما می‌توانید با توجه به ترندهای روز ساختار آن‌ها را تغییر دهید. این همان موردی است که به هیچ وجه نمی‌توان در وب‌سایت‌های استاتیک به آن دست پیدا کرد. تغییر مداوم محتوای وب‌سایت به شما کمک خواهد کرد که در موتورهای جستجو نیز به رتبه مناسبی برسید.


مورد دیگری که می‌توان از آن به عنوان یکی از مزایای مربوط به وب‌سایت‌های پویا یاد کرد، امکان ایجاد فضای جستجو برای کاربران است. این فضای جستجو به کاربران وب‌سایت اجازه می‌دهد تا بتوانند با ارائه چند کلمه به محصول یا سرویس مورد نظر خود دست پیدا کنند.


از این رو، باید گفت که طراحی سایت داینامیک و استفاده از آن برای کلیه افرادی که قصد دارند تجربه کاربری مناسبی را در اختیار بازدیدکنندگان سایت خود قرار دهند،‌ امری ضروری به نظر می‌رسد. سایت‌های داینامیک آینده دنیای اینترنت هستند و در سال‌های آتی شاهد افزایش استفاده از آن‌ها در حوزه‌های مختلف خواهیم بود.

سفارش طراحی سایت داینامیک
طراحی سایت داینامیک باید به شکل حرفه‌ای صورت بگیرد

سخن پایانی

کلیه وب‌سایت‌های اینترنتی به دو شکل اصلی طراحی می‌شوند. این دو طرح خاص شامل طرح استاتیک و طرح داینامیک هستند. وب‌سایت‌های داینامیک یا پویا به شما این امکان را می‌دهند که بخش‌های مختلف وب‌سایت را به شکل دلخواه خود بروز رسانی کنید. در واقع، این مهم‌‌ترین مزیت مربوط به طراحی داینامیک است.


کلیه وب‌سایت‌های محبوب موجود در جهان از این نوع طراحی بهره می‌برند. امکان طراحی سایت داینامیک فروشگاهی، اداری، آموزشی و سایر موارد وجود دارد، البته این امر باید حتماً توسط متخصصانی صورت بگیرد که در چنین مواردی دارای تجربه بالا هستند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در این زمینه اطلاعات مناسبی را به شما ارائه کنند.