نوعی از تجارت در دنیا وجود دارد که به تجارت b2b یا business to business مشهور است. در این نوع از کسب و کار، یک کسب و کار خدماتی را به یک کسب و کار دیگر ارائه می‌دهد و پای شخص وسط نیست. در طراحی سایت b2b ما یک پلتفرم طراحی می‌کنیم که به صورت آنلاین به شرکت‌ها و سازمان‌ها اجازه می‌دهد با هم در حوزه تجارت و ارتباط، همکاری نمایند. در واقع در این نوع سایت به جای این که معاملات بین افراد جریان پیدا کند، بین سازمان‌ها و شرکت‌ها جریان پیدا خواهد کرد. این نوع کسب و کار نیز با آنلاین شدن شرایط کاری به فضای مجازی کشیده شده اند. با ما همراه باشید تا در این مقاله در مورد طراحی این نوع سایت بیشتر آشنا شویم.

طراحی سایت b2b

 طراحی سایت b2b به منظور ایجاد یک بازار آنلاین و یک پلتفرم برای تجارت الکترونیک و یا مبادله کردن اطلاعات بین شرکت‌ها انجام می‌شود. این نوع سایت‌ها محصولات و خدمات متنوعی را می‌فروشند که یک شرکت دیگر به صورت عمده به آن نیاز دارد. برای مثال می‌توانیم بگوییم که شرکت رولز رویس، به ساخت و تولید قطعات هواپیما اقدام می‌کند و آن را به طور مستقیم در خدمت شرکت‌های هواپیمایی قرار می‌دهد.

طراحی سایت b2b

 مثال دیگر از این گونه کسب و کارها، شرکت‌های قطعات سازی خودرو هستند. این شرکت‌ها به صورت مستقیم قطعات را به خودرو سازها تحویل می‌دهند. کسب و کارهای b2b به صورت عمده فروشی هستند و سود آن ها از طریق فروش عمده محصولات به دست می آید. طراحی سایت b2b کمک زیادی برای ارتباط این شرکت‌ها با یک دیگر می‌کند و البته سود زیادی نیز به طرفین معامله می‌رساند. در این مطلب قصد داریم در مورد ابعاد مختلف طراحی این نوع سایت‌ها صحبت کنیم. تا پایان این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

مزایای طراحی سایت b2b

اولین نکته ای که در نظر داریم در خصوص طراحی سایت b2b به آن بپردازیم، مزایای طراحی چنین سایتی است. بدیهی است که بدون مزایا توجیه اقتصادی ای برای انجام یک کار وجود ندارد. در واقع برای ما مهم است که بتوانیم مزایای سایت را شناسایی کرده و در جهت بهره برداری از آن‌ها بکوشیم. به همین علت این مزایا را به صورت یک به یک نام برده و هر یک را به اختصار توضیح می‌دهیم.

دسترسی به بازار جهانی

یکی از مهم‌ترین مزایا و البته بزرگ‌ترین مزایای سایت B2b این است که با طراحی آن شما به بازار بزرگی به وسعت جهان وصل می‌شوید. شما می‌توانید با شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ در سراسر دنیا ارتباط بگیرید و به تجارت خود رونق ببخشید.

افزایش تعامل با شرکت‌های مختلف

طراحی سایت b2b به صاحبان تجارت‌های b2b این امکان را می‌دهد که به صورت مستقیم وارد ارتباط با کسب و کارهای مختلف شوند. این کسب و کارهای مختلف می‌توانند داخلی و یا خارجی باشند، اما نکته این است که بدون حضور در فضای آنلاین از وجود یک دیگر با خبر نشده و نعمت همکاری با هم را از دست می‌دهند. داشتن ابزارهایی مثل ایمیل، چت آنلاین، سیستم پیام رسانی در سایت و … باعث می‌شود که بتوانید تعاملاتی ساده و سریع با همکاران و شرکای تجاری جدید در سراسر دنیا داشته باشید.

صرفه جویی بیشتر

طراحی سایت b2b هم در زمان و هم در هزینه صرفه جویی بسیار زیادی را به ارمغان می‌آورد. طراحی سایت به نسبت سایر روش‌های حضور در بازار بسیار ارزان است و کار فروش و خرید را بسیار سریع، ساده و کارآمد انجام می‌دهد. هزینه‌هایی که مربوط به حضور فیزیکی هستند از قبیل حمل و نقل، اجاره، قبوض مختلف و … با طراحی چنین سایتی بسیار کمتر می‌شود. به دلیل سرعت انجام کار صرفه جویی قابل توجهی نیز در زمان صورت می‌گیرد.

سهولت خرید و فروش

در طراحی سایت b2b باید امکاناتی مثل خرید و فروش آنلاین، قابلیت پرداخت، مدیریت سفارش، پیگیری سفارش و گزارش گیری وجود داشته باشد. این باعث می شود که خرید و فروش برای هر دو طرف بسیار سریع و ارزان شود. هم چنین در این شرایط تراکنش‌ها و خرید و فروش‌ها بسیار شفاف‌تر از قبل خواهد بود. این امکان به مشتری و خریدار کمک می‌کند که کار خرید را بسیار آسان‌تر از قبل انجام دهند.

رشد و توسعه‌ی کسب و کار

طراحی سایت b2b مزایای بسیاری دارد که باعث می‌شود شما بتوانید ارزان‌تر، راحت‌تر و سریع‌تر کسب و کار خود را توسعه بدهید. شما می‌توانید بعد از فتح هر بازار، بازار هدف جدیدی بیابید و روی آن کار کنید. تقاضاهای پاسخ داده نشده در بازار را شناسایی کرده و روی آن‌ها کار کنید. شناسایی این تقاضاها در بازار آنلاین به نسبت بازارهای حضوری بسیار ساده‌تر و کم هزینه تر است. تکنیک و ترفندهای بازاریابی نیز در فضای مجازی بسیار سریع‌تر به کار بسته می‌شوند، ارزان‌تر هستند و قابلیت اندازه گیری درصد موفقیت هر تکنیک برای دست یابی به تکنیک برتر برای شما وجود دارد. همه‌ی این ها در کنار هم باعث می‌شود که کسب و کار شما زودتر رشد کند.

مزایای طراحی سایت b2b

ویژگی‌های لازم در طراحی سایت b2b

حال که در خصوص مزایای طراحی سایت b2b صحبت کردیم، باید این نکته را نیز خاطرنشان سازیم که این مزایا با رعایت ویژگی‌های لازم برای سایت b2b در روند طراحی سایت به دست خواهند آمد. در واقع اگر شما این ویژگی‌ها را رعایت نکنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مزایای زیادی دست شما را بگیرند. به همین علت در این بخش از این مطلب ما این ویژگی‌ها را برای شما آورده ایم. بهتر است که یک چک لیست از این ویژگی‌ها تهیه کنید و آن‌ها را از طراح سایت خود بخواهید. سپس در هنگام تحویل گرفتن سایت نیز این ویژگی‌ها را با سایتی که تحویل گرفته اید تطبیق دهید.

کاتالوگ محصولات

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در طراحی سایت b2b باید به آن توجه شود، این است که باید کاتالوگ محصولات خود را در سایت قرار دهید. این کاتالوگ باید یک توضیح جامع از انواع محصولات و خدمات شرکت ارائه بدهد. تصاویر، جزئیات فنی، مشخصات و قیمت‌ها باید در این کاتالوگ‌ها مشخص شده باشد تا مشتری بتواند تشخیص دهد که نیاز او با آن کالاها برطرف می‌شود یا خیر.

امکان درج نظر و امتیاز

نه تنها سایت‌های b2b، بلکه تمامی سایت‌هایی که به خرید و فروش مشغول هستند باید بخش نظرات را فعال کنند و در رشد آن تلاش کنند. هر چه نظرات محصولات شما بیشتر باشد تعامل با سایت شما نیز بالاتر خواهد رفت و رتبه سایت شما بهبود خواهد یافت. علاوه بر این مشتریان به این نظرها اعتماد می‌کنند و با توجه به آن‌ها به خرید و یا عدم خرید محصولاتی که ارائه کرده اید تصمیم می‌گیرند. وجود نظرات برای هر محصول باعث می شود اعتماد کاربران به سایت شما نیز بالاتر برود و برندسازی بهتری برایتان صورت بگیرد.

امکان برقراری ارتباط مستقیم

این که به مشتریان و بازدیدکنندگان سایت اجازه بدهید که بتوانند با شما به صورت مستقیم نیز ارتباط برقرار کنند بسیار مهم است. توجه کنید که بخش تماس با مای سایت خود را به خوبی طراحی کنید. فرم تماس، چت آنلاین، اطلاعات تماس از قبیل شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه، ایمیل و آدرس حضوری دفترتان از جمله اطلاعاتی هستند که باید در این بخش‌ها قرار داده شود. ممکن است مشتری بخواهد سفارش خاصی به شما بدهد و نیاز به ارتباط داشته باشد و یا این که با بازدید از سایت شما سوالاتی برای وی ایجاد شده باشد. قرار دادن اطلاعات تماس نیاز این مشتریان را تامین می‌کند در حالی که در غیر این صورت ممکن است یک معامله جذاب را از دست بدهید.

تمام ویژگی های لازم در طراحی سایت b2b

سیستم مدیریت سفارش و پرداخت

همان طور که گفتیم یکی از مزایای طراحی سایت b2b این است که باعث سهولت بیشتر در خرید و فروش و کم‌تر شدن زمان خرید و فروش می‌شود. برای این که این مزیت محقق شود شما باید سیستم مدیریت سفارش و پرداخت را در سایت خود طراحی کنید. ویژگی‌هایی مثل سبد خرید، امکان مدیریت آن، درگاه پرداخت، تایید سفارش و امکان پیگیری سفارش از جمله این ویژگی‌ها هستند. امکان گزارش گیری و مدیریت سفارشات برای مدیر سایت نیز اهمیت زیادی دارد.

امنیت بالای سایت

یکی از ویژگی‌های لازم و ضروری برای طراحی سایت b2b این است که امنیت وبسایت را به صورت دقیق رعایت کنید. در مورد مواردی که باعث می‌شوند امنیت سایت بالاتر باشد و پلاگین‌ها و نحوه کدنویسی امن تحقیق کنید و آن‌ها را در کار تیم طراحی سایت خود چک کنید. اعتبارسنجی هویت کاربران و رمزنگاری اطلاعات نیز برای طراحی سایت b2b اهمیت زیادی دارد. تلاش کنید تا با فراهم کردن این ویژگی‌ها به بهبود سایت خود فکر کنید.

امکان شخصی سازی سایت

مهم است که بتوانید تجربه کاربری مناسبی را برای کاربران خود رقم بزنید. هر چقدر هم که سایت خوبی داشته باشید و محصولات خاصی را تامین کرده باشید در صورتی که نتوانید تجربه کاربری خوبی برای کاربران فراهم کنید، نمی‌توانید کاربران را به خود جذب کنید. این کار با امکان شخصی سازی بیشتر سایت بیشتر فراهم می‌شود. برای مثال قرار دادن حالت شب و روز، فونت مناسب، پیشنهاد محتواهای متناسب با افراد و … از جمله این شرایط است.

سرعت بالا

این ویژگی نیز نه تنها برای طراحی سایت b2b بلکه برای طراحی هر سایتی مناسب است. آمار نشان می‌دهد که اگر زمان لود صفحات از 5 ثانیه بالاتر برود، کاربران صفحه را ترک می‌کنند. بهتر است چک کنید که زمان لود شدن صفحات مختلف سایت شما کمتر از 3 ثانیه باشند. اگر صفحات سایت در حد 1 ثانیه زمان می‌برند تا لود شوند، یعنی سرعت سایت شما بسیار مناسب است. فراموش نکنید که رضایت کاربران شما در گرو سرعت بالا و سود شما نیز در گرو رضایت کاربران است.

پشتیبانی از سایت

شما باید این ویژگی را از تیم طراحی سایت بخواهید. سایت شما زمانی که طراحی شد، دیگر به پایان کار نرسیده است. باید سایت را به صورت دائم به روز کنید و در صورت بروز مشکلات فنی از پشتیبانی بهره مند باشید. سایت مانند یک گیاه هست که همواره به مراقبت و نگهداری نیاز دارد تا به رشد خود ادامه دهد. تیم‌های طراحی سایت گاهی به صورت رایگان تا مدت کوتاهی از سایت شما پشتیبانی می‌کنند اما پشتیبانی به صورت سالانه و تا پایان نیاز است. به همین دلیل تلاش کنید که این مسئله را از ابتدا در نظر بگیرید و آن را با تیم طراحی سایت مطرح کنید. هزینه‌ی پشتیبانی سالانه چندان زیاد نیست اما امنیت و سلامتی سایت شما و در نتیجه کسب و کار شما را تامین می کند.

مشخصات  بهترین طراحی سایت b2b

طراحی سایت b2b توسط تیم طراحی سایت گیتی گت

تیم طراحی سایت گیتی گت با مدیریت امید کربلایی که کارآفرین و برنامه نویس معروف ایرانی است، بیش از یازده سال سابقه‌ی برنامه نویسی و طراحی انواع سایت ( سایت های حرفه ای با cms اختصاصی یا طراحی سایت ارزان وردپرسی) و طراحی اپلیکیشن را دارد. تیم گیتی گت سایت‌های بسیار زیادی را در زمینه‌های مختلف طراحی کرده و پشتیبانی می کند. اگر می‌خواهید بیشتر با کارهای این تیم آشنا شوید، باید به بخش نمونه کارهای سایت مراجعه نمایید.

در صورتی که سوالات مختلف و یا سفارشاتی در خصوص طراحی سایت دارید، می‌توانید با کارشناسان گیتی گت تماس حاصل بفرمایید. کارشناسان ما در تمامی روزها و ساعات کاری آماده پاسخگویی به سوالات شما و ثبت سفارش‌های شما هستند. خدمات سایت گیتی گت بسیار متنوع هستند و از طراحی سایت و اپلیکیشن تا خدمات سئو سایت و aso را در بر می‌گیرد.

جمع بندی نکات طراحی سایت b2b

طراحی سایت B2b به صاحبان چنین کسب و کارهایی کمک می کند که بازار بزرگ تری پیدا کنند و کسب و کار خود را توسعه بدهند. در واقع مزایای بسیار فراوانی در طراحی سایت b2b برای صاحبان آن کسب و کار وجود دارد. رسیدن به این مزایا با رعایت ویژگی های خاصی که در طراحی سایت b2b باید رعایت شوند ممکن است، و الا نمی توان ادعا کرد که طراحی سایت سود ده است. در این مقاله ما هم به بررسی مزایا و منافعی پرداختیم که با طراحی سایت های بیزینس تو بیزینس به دست می آید و هم ویژگی هایی که برای چنین سایت هایی لازم است را توضیح دادیم.

در پایان اعلام می کنیم که شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی گیتی گت، حاضر است که تمامی سفارش های شما عزیزان در این زمینه را پذیرش نماید. امیدواریم این مطالب به شما در پیشبرد اهداف اقتصادی و به دست آوردن سود بیشتر کمک مفیدی کرده باشد.